ALERGIA KONTAKTOWA

pawelszynkiewicz, 1 lipca 2015

Alergia kontaktowa to choroba polegająca na pojawianiu się zmian skórnych na skutek kontaktu ciała z alergenem.

Do najczęstszych alergenów należą metale (nikiel, kobalt, rtęć i dichromian potasu), substancje zapachowe (np. w kosmetykach), leki, substancje roślinne oraz dezynfekujące. Na kontakt z alergenami kontaktowymi są często narażeni dorośli wykonujący określone zawody, np. floryści czy pracownicy zakładów chemicznych, lakierni itp.

alergia kontaktowa zdjęcie

 

Objawy alergii kontaktowej

Najbardziej charakterystycznym objawem alergii kontaktowej jest uczucie silnego swędzenia skóry, występujące razem z zaczerwienieniem, a niekiedy także łuszczącymi się grudkami, pęcherzykami, a także pokrzywką. Zmiany skórne pojawiają się w ciągu 24-72 godzin od kontaktu skóry z alergenem, przeważnie w miejscu kontaktu (np. miejscu, gdzie nałożono kosmetyk), ale niekiedy do reakcji może dość także w rejonach sąsiednich. Dzieje się tak, gdy substancja uczulająca zostanie rozprowadzona naczyniami limfatycznymi. W przypadku częstego kontaktu z alergenem, zmiany występują w sposób ciągły. Skóra staje się wówczas gruba i bardzo sucha, łuszczy się, a niekiedy nawet pęka, sprawiając ból.

 

Diagnostyka alergii kontaktowej

Lekarz stawia diagnozę dotyczącą alergii kontaktowej zazwyczaj w oparciu o badanie wzrokowe oraz wywiad lekarski, mający na celu ustalenie związku między chorobą a np. wykonywaną pracą. Jeśli nie wiadomo, jaka substancja wywołuje u danego pacjenta alergię kontaktową, wykonuje się tzw. testy płatkowe, polegające na przyłożeniu do skóry bibułki nasączonej najczęstszymi alergenami. Pojawienie się świądu, zaczerwienienia lub pęcherzyków pod wpływem którejś z nich może oznaczać uczulenie.

 

Leczenie

Główną metodą leczenia alergii kontaktowej jest miejscowe stosowanie (w postaci maści, kremów i żeli) preparatów z glikokortykosteroidami, hamującymi stany zapalne. W przypadku zmian występujących na bardzo dużej powierzchni skóry, leki te można stosować pod postacią okładów lub tabletek. Przydatne w zwalczaniu swędzenia są leki przeciwhistaminowe. Niekiedy pomocne bywa również lecznicze naświetlanie skóry.

 

Prewencja

Aby uchronić się przed alergią kontaktową, należy:

  • unikać kontaktu skóry z alergenem,
  • stosować rękawice i ubrania ochronne w przypadku częstej styczności z alergenem (np. podczas pracy czy zmywania),
  • dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.