BOSTONKA (choroba bostońska)

pawelszynkiewicz, 2 listopada 2017

Bostonka – opis choroby

Bostonka (choroba bostońska) to powszechny zespół kliniczny towarzyszący zakażeniom Enterowirusami. Bywa również nazywany „chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej” (HFMD- Hand, Foot and Mouth Disease). Bostonka najczęściej dotyka dzieci w wieku 2-10 lat, przebywające w dużych skupiskach rówieśników np. w przedszkolu. Jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy Coxsackie typu A16, A5, A10. Bostonka przebiega z charakterystyczną wysypką, zwykle pęcherzykową.

Wirusy odpowiedzialne za wystąpienie choroby bostońskiej rozprzestrzeniają się poprzez bezpośredni kontakt z inną zakażoną osobą. Przenoszą się wraz ze śliną, wydzieliną dróg oddechowych (kaszel, kichanie), a także wraz z płynem wypełniającym pęcherzowe zmiany skórne. W Polsce epidemie przeważnie pojawiają się w okresie letnim oraz jesiennym. Podczas wakacji do infekcji często dochodzi po wizycie na basenie oraz na kąpieliskach. Wirusy bostonki wyróżniają się niezwykle wysoką zakaźnością, szczególnie w stosunku do dzieci poniżej 10 r.ż.

 

Objawy bostonki

Po 4-6 dniowym bezobjawowym okresie wylęgania chorzy typowo zgłaszają pogorszenie samopoczucia, zmniejszenie apetytu oraz ból gardła. Pojawia się gorączka, która zwykle nie przekracza 39⁰C i ustępuje samoistnie w ciągu 48 godzin. 1-2 dni po wystąpieniu podwyższonej temperatury ciała na dłoniach, stopach i śluzówce jamy ustnej zaczynają ukazywać się bolesne zmiany pęcherzowe o średnicy 3-7 milimetrów i owalnym kształcie otoczone rumieniem. Wysypka, czyli klasyczny objaw bostonki standardowo zajmuje grzbietowe oraz podeszwowe powierzchnie dłoni i stóp, błonę śluzową jamy ustnej, a także język. U niektórych dzieci zmiany występują także na pośladkach. Pęcherzyki niestety mogą pękać przekształcając się w wyjątkowo bolesne owrzodzenia, natomiast nigdy nie obserwuje się świądu skóry. U młodszych dzieci wykwity skórne niekiedy mają charakter czerwonych grudek zlokalizowanych na policzkach i górnej części tułowia. Objawy skórne bostonki całkowicie goją się w ciągu 7-8 dni.

Żródło zdjęć: The New England Journal of Medicine

 

Diagnoza

Klasyczną postać bostonki rozpoznaje się wyłącznie na podstawie objawów klinicznych. Nie wymaga ona potwierdzenia żadnymi badaniami dodatkowymi. Czasami choroba bostońska może jednak przebiegać w sposób nietypowy np. u dzieci z atopowym zapaleniem skóry przypominając wirusową opryszczkę. Wtedy przydatne stają się klasyczne badania wirusologiczne potwierdzające obecność wirusa w płynie pobranym z pęcherzyków, w wymazie z jamy ustnej lub w próbce stolca.

 

Leczenie

U większości dzieci chorych na chorobę bostońską leczenie przebiega w warunkach domowych i polega wyłącznie na postępowaniu objawowym. Jego podstawą jest odpowiednie nawodnienie oraz odżywienie dziecka (należy bezwzględnie pamiętać o uzupełnianiu płynów traconych podczas szczytu gorączki). Czasami warto rozważyć podanie dziecku leków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych. Należy zaznaczyć, że obecnie nie ma leków przeciwwirusowych ani szczepień ochronnych skierowanych bezpośrednio przeciwko wirusom powodującym bostonkę.

 

Bostonka – prewencja

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania bostonce jest mycie rąk po wyjściu z toalety, przed spożywaniem pokarmów czy po zmianie pieluszki. Należy również pamiętać o dezynfekcji miejsc oraz zabawek używanych przez dużą grupę dzieci. Unikanie bliskiego kontaktu z osobami już chorymi na bostonkę oraz nieposyłanie chorych do szkół czy przedszkoli radykalnie zmniejsza ryzyko rozwoju epidemii. W przyszłości temu epidemicznemu rozprzestrzenianiu się Enterowirusów najprawdopodobniej będzie można zapobiegać dzięki bezpiecznej szczepionce.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.