CHOROBA RAYNAUDA

Choroba Raynauda – opis choroby Choroba Raynauda polega na zmianie zabarwienia skóry palców lub dłoni pod wpływem napadowego kurczu tętnic. […]

Choroba Raynauda – opis choroby

Choroba Raynauda polega na zmianie zabarwienia skóry palców lub dłoni pod wpływem napadowego kurczu tętnic. Taki symptom wywołują m.in. silne emocje i niska temperatura. Nazwa jednostki chorobowej pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza, który jako pierwszy opisał schorzenie w 1862 roku. Szacuje się, że odsetek osób, u których występuje choroba Raynauda, waha się od 1 do 15%.

Generalnie rozróżnia się trzy pojęcia – objaw Raynauda (widoczne zmiany skórne), który dzieli się na pierwotny (choroba Raynauda – bez uchwytnej przyczyny) oraz wtórny (zespół Raynauda – pojawiający się w przebiegu innych chorób). Co ciekawe objaw Raynauda może poprzedzić chorobę właściwą nawet o 20 lat. Istnieją też zawody szczególnie predysponujące do jego wystąpienia – osoby obsługujące urządzenia wibracyjne i pracownicy narażeni na ekspozycją na zimno.

 

Objawy Raynauda

Palce pacjenta z chorobą Raynauda nagle i na kilka minut bledną, następnie sinieją i ostatecznie stają się czerwone. Ten charakterystyczny objaw to skutek zmniejszenia przepływu krwi przez kurczące się tętnice palców. W fazie sinienia – gdy odtlenowana krew gromadzi się w splotach naczyniowych – może pojawić się uczucie drętwienia i mrowienia oraz ból palców. Natomiast przekrwienie palców często pociąga za sobą doznania pieczenia i gorąca. W zaawansowanych stadiach pojawiają się owrzodzenia, a nawet martwica.
Objaw Raynauda może współistnieć z autoimmunologicznymi chorobami tkanki łącznej, toczeniem lub twardziną układową lub innymi zaburzeniami prawidłowego przepływu krwi.

 

Diagnostyka

Dermatolog nie powinien mieć większych problemów z postawieniem diagnozy na podstawie wywiadu i oceny stanu palców. W sytuacjach wątpliwych może zlecić ultradźwiękową ocenę przepływu krwi w tętniczkach palców, pomiar ciśnienia na palcach z prowokacją skurczu przez oziębienie bądź specjalistyczne badania laboratoryjne.

 

Leczenie

Gdy zespół Raynauda jest wynikiem innej choroby, konieczne jest leczenie przyczynowe. Natomiast sam objaw Raynauda zwalcza się głównie antagonistami kanału wapniowego (ich zablokowanie redukuje kurczliwość tętnic). Lekarz dermatolog może też polecić choremu nitraty o zastosowaniu miejscowym. Zwiększają one objętość i przepływ krwi w mikrokrążeniu. Ponadto na recepcie mogą znaleźć się leki przeciw nadciśnieniowe, inhibitory endoteliny zwężające naczynia i podnoszące ciśnienie krwi, selektywne inhibitory odwrotnego wychwytu serotoniny – hormonu inicjującego proces skurczu – czy też prostaglandyny pozytywnie wpływające na krążenie krwi.

 

Prewencja

Każdy dermatolog potwierdzi, że choroba Raynauda wymaga od pacjenta unikania czynnika wyzwalającego objawy. Za to wiele korzyści przynosi stosowanie specjalnych ogrzewaczy, rękawic czy skarpet z domieszką srebra bądź naturalnych maści o działaniu rozgrzewającym np. maść borowinowa lub tzw maść żmijowa czyli  Viprosal, zawierający m.in jad żmii zygzakowatej.

Choroba Raynauda wymaga też wzbogacenia menu o tłuste ryby z wysoką zawartością witaminy E, która rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia przepływ krwi. Fasola, nasiona słonecznika i awokado również mają jej pod dostatkiem. Natomiast imbir, cynamon i goździki będą cennym środkiem rozgrzewającym. Podobnie jak produkty z magnezem (kakao, soja, orzechy).

Uwaga! Zanim zaczniesz stosować wybraneleki, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem leku dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

logo