DRAKUNKULOZA

Drakunkuloza – opis choroby Drakunkuloza jest schorzeniem obcym dla krajów rozwiniętych, ale wciąż spotykanym w krajach Trzeciego Świata – dziś […]

Drakunkuloza – opis choroby

Drakunkuloza jest schorzeniem obcym dla krajów rozwiniętych, ale wciąż spotykanym w krajach Trzeciego Świata – dziś głównie w Południowym Sudanie, Nigerii, Ghanie, Czadzie i Etiopii. Tę chorobę pasożytniczą wywołują nicienie Dracunculus medinensis znajdujące się w zanieczyszczonych źródłach wody, a właściwie w obecnych tam oczniczkach będących ich żywicielami pośrednimi. Tak zaczyna się wędrówka nitkowca podskórnego z przewodu pokarmowego, przez krew, aż do chłonki, gdzie larwy dojrzewają. Następnie osobniki męskie giną (jak dotąd odnotowano tylko dwa przypadki z ich wystąpieniem), a żeńskie – o długości rzędu 30-120 cm i średnicy do 2 mm – atakują tkankę skórną bądź tkankę łączną śródmięśniową. W efekcie – po około roku od zakażenia – drakunkuloza daje widoczne objawy.

Objawy

Pasożyt ujawnia się najczęściej na powierzchni skóry kolan, podudzi i stóp. Na pytanie, czy to drakunkuloza, objawy stanowią wystarczającą odpowiedź. W miejscu, gdzie przednia część nitkowca znajduje się pod skórą, powstaje guz, który pęka i wrzodzieje. Dodatkowo wskutek kontaktu zakażonej skóry z zimną wodą, samica podrażniona jej działaniem wielokrotnie rodzi larwy i lokuje je na dnie wrzodu. W konsekwencji dochodzi do wtórnych nadkażeń bakteryjnych, które powodują stan zapalny i reakcje ogólnoustrojowe z gorączką na czele. Ponadto drakunkuloza w fazie pękniętego pęcherza daje pasożytowi możliwość uwolnienia się i rozpoczęcia ponownego cyklu życia w wodzie, co grozi kolejnym zakażeniem u tej samej lub innej osoby.

Diagnostyka

Choć przeciętny dermatolog raczej nie widział na własne oczy objawów tej choroby, są one podręcznikowe i trudno pomylić je z innym schorzeniem. Dlatego drakunkulozę rozpoznaje się w oparciu o charakterystyczny obraz kliniczny. 100% pewność daje znalezienie nicienia pod skórą.

Leczenie drakunkulozy

Jeśli u pacjenta występuje drakunkuloza, leczenie farmakologiczne raczej nie wchodzi w rachubę. Natomiast pożądana jest pomoc chirurgiczna w usunięciu czynnika chorobotwórczego. Tymczasem mieszkańcy Afryki – ze względu na słabe zaplecze medyczne w tych krajach – starają się robić to samodzielnie. W tym celu nawijają pasożyta na patyczek i dzień po dniu, kawałek po kawałku wyciągają. Jednak czynność ta wymaga precyzji, gdyż drakunkuloza nieprzerwana całościowym usunięciem Dracunculus medinensis może zostać powikłana posocznicą wtórną i skończyć się zgonem. Wszystko wskutek urwania pasożyta i pozostawienia jego części w skórze.

Prewencja

Drakunkuloza najczęściej jest bezpośrednim skutkiem picia nieoczyszczonej wody. Stąd istotne jest sięganie po nią z higienicznych źródeł, czyli chlorowanych i filtrowanych, z mniejszym prawdopodobieństwem występowania oczliczek – słodkowodnych skorupiaków, które mają w zwyczaju połykać larwy nicienia.

logo