EGZEMA

Egzema – opis choroby Egzema (eczema) to tak naprawdę grupa chorób dermatologicznych, w skład której wchodzą różne zapalenia skóry (m.in. […]

Egzema – opis choroby

Egzema (eczema) to tak naprawdę grupa chorób dermatologicznych, w skład której wchodzą różne zapalenia skóry (m.in. atopowe zapalenie skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, wyprysk potnicowy, neurodermatoza itd). Mimo że poszczególne choroby różnią się od siebie, egzema zawsze jest reakcją organizmu na kontakt z alergenem.

Egzema występuje we wszystkich grupach wiekowych i ma podłoże genetyczne. Zmiany chorobowe w przypadku egzemy pojawiają się w niekorzystnym środowisku – zanieczyszczenia, niska temperatura itd. Na ich powstanie wpływa także stresujący tryb życia. Znamienne jest, że egzema często towarzyszy innym chorobom atopowym, takim jak astma czy katar sienny. Natomiast wyleczona egzema nie pozostawia blizn, jednak ponowne kontakty z alergenem zwykle skutkują nawrotem choroby.

 

Objawy egzemy

Egzema objawia się zaczerwieniami i wykwitami pokrywającymi miejsca, w których skóra miała kontakt z alergenem. Nie ma wyraźnej granicy między skórą zdrową a tą zajętą przez egzemę – zmiany nie mają wyraźnego ogniska i są rozlane. W niektórych przypadkach lokują się wkoło pierwotnego podrażnienia. Egzema może współwystępować ze świądem, szczególnie dotkliwym w jej początkowej fazie. Jeśli chory będzie drapał swędzące zmiany, może doprowadzić do infekcji bakteryjnej, pojawienia się małych pęcherzy wypełnionych płynem, krost, a w dalszej kolejności – strupów z ropną treścią.

Egzema pojawia się w miejscach, gdzie alergenowi najłatwiej przeniknąć do organizmu – tam, gdzie skóra jest nieosłonięta i cienka. Najczęściej obserwuje się zmiany na twarzy, grzbiecie, szyi, stopach i dłoniach – szczególnie między palcami. Zdarza się również, że egzema ma dodatkowe objawy nieswoiste – podobne do grypy – może towarzyszyć jej też gorączka i obrzęk.

 

Diagnoza

Ponieważ egzema to grupa dość zróżnicowanych chorób, lekarz dermatolog musi przeprowadzić kompleksowe postępowanie diagnostyczne, by dobrze zakwalifikować zmiany i dobrać odpowiednie leczenie. Ważne jest też, aby dermatolog przeprowadził z pacjentem wywiad, z którego dowie się, czy w rodzinie występowały egzemy. Istotne jest również poznanie okoliczności, w jakim pojawiła się egzema oraz warunków codziennego życia pacjenta, a co za tym idzie – potencjalnych przyczyn objawu skórnego. Kolejnym etapem są testy skórne oraz serologiczne – czyli badania specjalistyczne pozwalające odnaleźć alergen.

 

Leczenie egzemy

Gdy dermatolog zdiagnozuje przyczyny, przez które pojawiła się egzema, chory powinien wyeliminować alergen ze swojego otoczenia. Następnie lekarz może zalecić stosowanie leków miejscowych w celu złagodzenia objawów egzemy. W tym celu stosuje się maści zawierające kortyzon oraz leki antyhistaminowe, mające właściwości łagodzące i opóźniające reakcje alergiczne. Czasem zaleca się odczulanie, polegające na podawaniu osobom ze skłonnością do egzemy coraz większych dawek konkretnego alergenu.

 

Prewencja

Aby zapobiec powstawaniu egzemy, należy przede wszystkim wyeliminować czynnik uczulający. Warto zrezygnować też z szorstkiej i drażniącej skórę bielizny, unikać nagłych zmian temperatur i wysokiej wilgotności powietrza. Osoby ze skłonnością do egzemy powinny ograniczyć kontakt ze zwierzętami i zrezygnować z kąpieli słonecznych. Niezwykle ważna jest również zimowa pielęgnacja dłoni (egzema często atakuje je właśnie o tej porze roku). W tym celu warto nosić ciepłe rękawiczki i stosować kremy chroniące skórę przed wysuszeniem. Egzema „lubi” bowiem suchą skórę. W celach prewencyjnych dobrze jest więc nawadniać organizm oraz stosować kosmetyki nawilżające, (najlepiej na bazie oleju) oraz kremy zawierające filtry UV. A gdy egzema już zaatakuje, należy chronić zmienione chorobowo miejsca przed gorącą wodą, szorstkim ręcznikiem itp.

logo