GRZYBICA PACHWIN

Grzybica pachwin – opis choroby Tinea inguinalis – bo tak brzmi łacińska nazwa, za którą kryje się grzybica pachwin, jest […]

Grzybica pachwin – opis choroby

Tinea inguinalis – bo tak brzmi łacińska nazwa, za którą kryje się grzybica pachwin, jest schorzeniem, które atakuje pachwiny, powodując rumień i świąd tych okolic. Grzybica pachwin dotyka głównie mężczyzn, kobiety chorują na nią zdecydowanie rzadziej, dzieci zaś sporadycznie. Chorobę wywołują grzyby antropofilne T.rubrum i E. Floccosum. Do zakażenia tinea inguinalis dochodzi zaś na skutek bezpośredniego kontaktu z innym chorym lub przez przeniesienie z innej części ciała (grzybica pachwin bardzo często ma swoje źródło we współistniejącej grzybicy stóp). Obszary pachwin można zainfekować przez ręcznik, gąbkę czy bieliznę.

Zachorowaniom sprzyjają intensywne pocenie się, uprawianie sportów kontaktowych, noszenie ciasnych ubrań, podrażnienia mechaniczne i wilgotność. Tego rodzaju grzybica ma zwykle przebieg przewlekły i nawrotowy. Zdarzają się również ostre zmiany zapalne. Wówczas grzybica pachwin nastręcza choremu przykrych dolegliwości.

 

Objawy grzybicy pachwin

Grzybica pachwin objawia się zmianami rumieniowo-zapalnymi w pachwinach i na przylegających powierzchniach ud. Zmiany te szerzą się obwodowo, a wykwity na obwodzie są mocno widoczne. Mogą pojawić się również pęcherzyki, grudki i krosty. W skrajnych przypadkach grzybica pachwin przenosi się na przylegające części brzucha, pośladki i okolice lędźwiowo-krzyżowe, rzadko na mosznę. Zmianom towarzyszy uciążliwy świąd. Jednak należy powstrzymać się od drapania, gdyż grzybica szybko przybierze postać   przeczosów (linijne ubytki w skórze), sączeń i strupów.

 

Diagnoza

Grzybica pachwin bywa mylona z łupieżem rumieniowym, wyprzeniem drożdżakowym i łuszczycą fałdów. W celu zdiagnozowania schorzenia pobiera się od pacjenta materiał, z którego następnie hoduje się grzyby. Dermatolog przeprowadza też badania mykologiczne.

 

Leczenie grzybicy pachwin

Jeśli badania potwierdzą, że u pacjenta wystąpiła grzybica pachwin, leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu preparatów miejscowych. W nawracających i trudniejszych przypadkach sięga się po leczenie ogólne. Wśród leków miejscowych, które może przepisać dermatolog, znajdują się kremy, maści, żele i pudry. Występują wśród nich m.in.: nystatyna, natamycyna, kwas undecylenowy, chlormidazol, mikonazol, ekonazol. Natomiast w sytuacji, gdy grzybica pachwin wymaga zastosowania leczenia ogólnego, dermatolog może zapisać terbinafinę, itrakonazol albo flukonazol.

 

Prewencja

Aby grzybica pachwin nie wystąpiła, należy unikać sytuacji sprzyjających zakażeniu. Jeśli chce się zapobiec tej chorobie, trzeba dbać o higienę osobistą, unikać używania czyichś ręczników i przedmiotów higienicznych oraz pamiętać o noszeniu przewiewnej bielizny i rezygnacji z ciasnych ubrań. Ponadto szczególną ostrożność należy zachować, gdy wystąpi już grzybica stóp. Wówczas nie można dopuścić, by rozwinęła się z niej grzybica pachwin. Szczególnie ostrożni muszą być mężczyźni uprawiający sporty kontaktowe. Są one bowiem jednym ze sposobów rozprzestrzeniania się tej choroby.

logo