CHROMOBLASTOMIKOZA – GRZYBICA PODSKÓRNA

Grzybica podskórna – chromoblastomikoza Opis choroby Chromoblastomikoza (łac. chromoblastomycosis) to przewlekła, endemiczna grzybica podskórna dotycząca mieszkańców głównie regionów tropikalnych i […]

Grzybica podskórna – chromoblastomikoza

Opis choroby

Chromoblastomikoza (łac. chromoblastomycosis) to przewlekła, endemiczna grzybica podskórna dotycząca mieszkańców głównie regionów tropikalnych i subtropikalnych, choć odnotowano przypadki zachorowań także w krajach europejskich. Choroba jest efektem zakażenia rany powstałej po ukłuciu drzazgą, cierniem lub inną częścią rośliny. Do infekcji dochodzi wskutek aktywności grzybów Fonsecaea pedrosoi, Phialophora verrucosa, Cladosporium carrionii lub Fansecaea compacta, występujących w określonych szerokościach geograficznych. Atakują one zdrowe tkanki, otaczające miejsce skaleczenia, wywołując miejscowe zmiany skórne. Zdarza się też, że wskutek przedostania się grzybów do ustroju, uwidaczniają się zmiany przerzutowe w oddalonych od zranienia lokalizacjach. Tego rodzaju grzybica dotyka najczęściej osoby w wieku 30-50 lat. Zastanawiający jest fakt, że dzieci – mimo takiego samego stopnia ryzyka zetknięcia się z czynnikiem inicjującym proces chorobowy jak dorośli – chorują znacznie rzadziej.

Chromoblastomikoza objawy

Chromoblastomikoza ma wieloletni przebieg. Początkowo ujawnia się pod postacią zmian o charakterze brodawkowatym, wrzodziejącym i strupiejącym. Następnie grzybica podskórna ewoluuje, a zmiany pierwotne znajdujące się w obrębie zainfekowanych tkanek przekształcają się w miedziaki – okrągłe twory o ciemnej barwie i grubych ścianach. Możliwe jest też powstanie owrzodzeń wskutek rozwoju i namnażania się guzków oraz obrzęku limfatycznego.

Diagnoza

Dermatolog lub chirurg to odpowiedni specjaliści, do których należy zgłosić się, jeśli na ciele pacjenta wystąpią charakterystyczne dla tego schorzenia zmiany. Jednak nietypowy dla europejczyków charakter schorzenia, często niezauważalne początkowo i nasilające się powoli objawy mogą sprawić, że chromomikoza może być trudna do rozpoznania.

Leczenie

Grzybica podskórna może być leczona preparatami przeciwgrzybicznymi (z intrakonazolem na czele), antybiotykami lub przez wymrażanie zmian ciekłym azotem. W fazie badań znajdują się metody terapeutyczne z wykorzystaniem ciepła i posakonazolu. Do tej pory medycyna nie ustaliła wiodącej i w pełni skutecznej metody leczenia tej choroby.

Prewencja

Chorobotwórczych grzybów powinni unikać przede wszystkim mieszkańcy oraz odwiedzający tereny ich występowania turyści. Profilaktyka tego schorzenia sprowadza się do ochrony ciała (szczególnie stóp) przed zranieniami skóry, które otwierają drobnoustrojom drogę do rozwoju schorzenia.

Objawy

  • brodawkowate, wrzodziejące lub pokryte strupami pierwotne zmiany skórne, zajmujące zainfekowane miejsce i szerzące się na otaczające tkanki;
  • wtórne miedziaki – okrągłe, grubościenne, ciemnoskóre twory, umiejscowione w zajętych chorobowo tkankach;
  • szerzące się owrzodzenia;
  • ewentualne, wtórne nadkażenia bakteryjne, wywołujące zastój chłonki i słoniowaciznę;
  • możliwe ogniska przerzutowe poza zainfekowanymi miejscami.
logo