LISZAJEC ZAKAŹNY

pawelszynkiewicz, 30 października 2014

Liszajec zakaźny – opis choroby

Liszajec zakaźny jest powierzchniowym zapaleniem skóry, wywoływanym przez gronkowce i paciorkowce. Zachorowanie ułatwiają urazy skóry, takie jak zranienia czy ukąszenia owadów. Liszajec częściej występuje w ciepłym, wilgotnym środowisku.

Liszajec zakaźny to popularna choroba zakaźna, szczególnie częsta u dzieci, choć spotyka się ją również u dorosłych. Najłatwiej zarazić się nią, przebywając w grupach, stąd liczne zachorowania w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Zarażenie odbywa się przez bezpośredni kontakt z chorym lub używanymi przez niego przedmiotami. Gdy u chorego pojawią się liszajec zakaźny, często on sam przenosi zakażenie na inne obszary skóry.

Liszajec zakaźny rozpoczyna się nagle, choroba ma łagodny przebieg, a objawy utrzymują się przez kilka lub kilkanaście dni. Nieleczony liszajec może doskwierać kilka tygodni, a wyleczone zmiany nie pozostawiają blizn.

Źródło zdjęć: DermNet NZ

Objawy

Liszajec zakaźny powoduje pojawienie się powierzchownych wykwitów pęcherzowo-ropnych. Utrzymują się one przez jedną lub dwie doby, po czym pękają i pozostawiają miodowożółte, miękkie strupy. Zmiany wywołane przez liszajec zakaźny występują na twarzy, w okolicach jamy ustnej i nosa oraz w okolicach płytek paznokciowych. W trakcie przebiegu choroby nie stwierdza się objawów ogólnych.

 

Diagnoza liszajca zakaźnego

Dermatolog najczęściej może zdiagnozować liszajec zakaźny w oparciu o szczegółowy wywiad i oględziny zmian. Zdarza się, że zanim zostaną podane leki, dermatolog zleca badania laboratoryjne. W trakcie ich przebiegu można dostrzec skupiska paciorkowca bądź gronkowca. W dobraniu odpowiednich leków pomocne jest również wykonanie antybiogramu (badanie mikrobiologiczne wykazujące działanie antybiotyku na bakterię).

 

Leczenie

W przypadku, gdy dermatolog stwierdza liszajec zakaźny, leczenie dobiera się indywidualnie – z uwzględnieniem nasilenia zmian chorobowych oraz ich lokalizacji.

Zazwyczaj wystarcza leczenie miejscowe, trwające od 7 do 10 dni. Stosuje się w nim:

  • mupirocynę;
  • bacytracynę;
  • neomycynę;
  • chloramfenikol;
  • klindamycynę;
  • kwas fusydowy;
  • tetracyklinę.

Leki te występują w postaci maści, kremów, żeli, płynów, emulsji i aerozoli. Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów i liszajec nie ustępuje, dermatolog może zadecydować o podaniu antybiotyków aktywnych wobec S. aureus i S. pyogenes.

 

Prewencja

Liszajec zakaźny przenosi się w miejscach, w których przebywa wiele osób. Często nie da się uniknąć posyłania dziecka do przedszkola czy żłobka, gdzie razem z innymi chorobami czai się liszajec zakaźny. Dlatego też trzeba szczególnie dbać o higienę osobistą i zaszczepiać w dziecku nawyki z nią związane. Z całą pewnością należy uczulić je, by nie korzystało z ręczników i innych przedmiotów osobistych obcych ludzi. Trzeba także unikać czynników, które mogą sprzyjać chorobie, czyli urazów, ukąszeń, obniżenia odporności. Szczególną ostrożność zachować należy zawsze wtedy, gdy ktoś w otoczeniu choruje na liszajec zakaźny. Wówczas najlepiej kontakty z chorym do minimum. Jeśli pojawią się objawy choroby, trzeba szybko rozpocząć leczenie – im wcześniej podane zostaną leki, tym krócej ono potrwa. Bardzo ważne jest też niewysyłanie dziecka z objawami choroby do przedszkola – będzie wtedy zarażało inne maluchy.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.