ŁUSZCZYCA PAZNOKCI

Łuszczyca paznokci to dokuczliwa i niemożliwa do całkowitego wyleczenia choroba paznokci, występująca najczęściej u osób borykających się z łuszczycą skóry. […]

Łuszczyca paznokci

to dokuczliwa i niemożliwa do całkowitego wyleczenia choroba paznokci, występująca najczęściej u osób borykających się z łuszczycą skóry. Jej przyczyny nie są dokładnie znane, choć lekarze przypuszczają, że ma podłoże genetyczne i dziedziczne. Odpowiednie leczenie i pielęgnacja pozwalają jednak widocznie zmniejszyć zarówno objawy łuszczycy paznokci, jak i zagrożenie nawrotem choroby.

Objawy

Najczęściej spotykany objaw łuszczycy paznokci to szybki rozrost naskórka, występujący jednocześnie ze zmianami chorobowymi wokół paznokci. Objawy te moją pojawiać się zarówno na jednym, jak i kilku paznokciach dłoni i stóp. Choroba powoduje pojawianie się charakterystycznych zmian wyglądu paznokci, do których należą: podłużne bruzdy na płytce, nazywane liniami Beau, tzw. plamy olejowe (czyli brązowo-żółte plamki pod płytką paznokciową) oraz brunatne przebarwienia. Do innych objawów, jakie daje łuszczyca paznokci, zalicza się ich kruchość i łamliwość, rozwarstwianie i zniekształcenia płytki, hiperkeratozę podpaznokciową (pogrubienie warstwy rogowej) oraz tzw. onycholizę, czyli odwarstwianie płytki od łożyska i nagromadzenie pod nią powietrza. W jednej z najrzadszych odmian łuszczycy – krostkowej, na opuszkach palców pojawiają się także bolesne, czerwone krostki.

Diagnostyka

Łuszczyca paznokci występuje z reguły u osób, które borykają się z łuszczycą skóry. Niekiedy jednak łuszczyca paznokci jest przez pacjentów mylona z grzybicą. Lekarz stawia diagnozę najczęściej poprzez wzrokowe badanie zmian występujących na paznokciach (np. występujących bruzd czy przebarwień), ale może również skierować chorego na badanie mykologiczne (potwierdzające lub wykluczające infekcję grzybiczą), kapilaroskopowe (oceniające kondycję naczyń włosowatych w obrębie paznokcia) lub histopatologiczne (ogólna ocena stanu tkanki).

Leczenie

Leczenie łuszczycy paznokci jest procesem trudnym, skomplikowanym i czasochłonnym. Najszersze zastosowanie mają w nim preparaty zawierające witaminę A, która zmiękcza płytkę paznokciową. W leczeniu tej przypadłości stosuje się również maści zawierające pochodne witaminy D3, mocznik oraz kwas salicylowy. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić aplikację maści z kortykosteroidami – powinny one być jednak stosowane krótkotrwale, gdyż wywołują wiele skutków ubocznych. Dość dużą skuteczność wykazuje ponadto wstrzykiwanie glikokortykosteroidów do macierzy paznokci – umożliwia to ich właściwy odrost.

Łuszczyca paznokci można być także leczona metodami niefarmakologicznymi, do których zalicza się fototerapię (leczenie światłem ultrafioletowym, wytwarzanym w specjalistycznych lampach) oraz fotochemioterapię (leczenie światłem ultrafioletowym, połączone z podawaniem leku uwrażliwiającym na światło). W przypadku bardzo zaawansowanego stadium choroby, warto również rozważyć możliwość rekonstrukcji płytki.

Prewencja

Łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą – nie wywołują jej bakterie czy wirusy – więc nie ma metod na to, by jej się ustrzec. Nie jest to również schorzenie całkowicie wyleczalne, a jedynie czasowo zaleczane. Istnieją jednak sposoby, aby sprawić, iż łuszczyca paznokci stanie się dla pacjenta mniej uciążliwa i mniejsze będzie ryzyko nawrotu choroby.

Najważniejszą kwestią jest zachowanie higieny. Paznokcie stóp i dłoni powinny być cały czas suche – zwłaszcza, gdy doszło już do oderwania paznokcia od łożyska (warto przy tym pamiętać, że dbanie o suchość dłoni i stóp zapobiega także grzybicy). Prace domowe wymagające kontaktu z wodą, jak np. pranie czy zmywanie, powinny być wykonywane w rękawiczkach. Co ważne, chore paznokcie nie powinny być piłowane, tylko krótko obcinane.

Ważną rolę prewencyjną odgrywa również odpowiednia dieta. Pacjenci powinni wybierać produkty bogate w kwasy omega-3 (ryby, owoce morza, orzechy, migdały, olej lniany i rzepakowy), a także świeże owoce (cytrusy, winogrona) oraz warzywa bogate w witaminę A, czyli marchew, szpinak i dynię. Zrezygnować natomiast należy z tłuszczów zwierzęcych, ostrych przypraw, żywności wysoko przetworzonej oraz tłustego nabiału.

logo