ŁYSIENIE CAŁKOWITE

Łysienie całkowite – opis choroby Jedną z chorób dotykających skórę jest łysienie całkowite. Przyczyny tej dolegliwości są niejasne. Lekarze sądzą, […]

Łysienie całkowite – opis choroby

Jedną z chorób dotykających skórę jest łysienie całkowite. Przyczyny tej dolegliwości są niejasne. Lekarze sądzą, że może mieć ona podłoże autoimmunologiczne, a w niektórych odmianach genetyczne. Zdarza się, że przypadłość wynika z innych chorób, np. raka, dlatego niesłychanie ważne jest, by chory przeszedł kompleksowe badania. Łysienie całkowite jest rzadko spotykane – dotyczy ok. 1% pacjentów przychodni dermatologicznych. Choroba ta jest bardzo kłopotliwa w leczeniu. W zasadzie trudno jest traktować łysienie całkowite jako jedną, odrębną jednostkę chorobową. Wynika to z faktu, że może być ono efektem bardzo różnorodnych przyczyn i przebiegać na wiele sposobów.

Łysienie całkowite występuje w kilku różniących się od siebie wariantach:

  • wrodzony całkowity brak owłosienia – w którym dziecko przychodzi na świat bez włosów na całym ciele;
  • dominujący brak owłosienia – łysienie ma podłoże genetyczne, może obejmować całe ciało chorego lub tylko skórę głowy, włosy wypadają stopniowo, poczynając od pierwszych lat życia przez kulminację w okresie dojrzewania do ok. 20 r.ż.;
  • wrodzony częściowy brak owłosienia w formie rozlanej – w którym łysienie dotyczy rozległych powierzchni skóry;
  • wrodzony częściowy brak owłosienia w formie ograniczonej – łysienie dotyka tylko skóry głowy, u kobiet czasem spotykane jest w obszarze pach lub wzgórka łonowego;
  • wrodzone słabe owłosienie – objawiające się trwałym przerzedzeniem włosów.

 

Objawy

Łysienie całkowite dotyka całego ciała, łącznie z brwiami i rzęsami. W zależności od rodzaju choroby, włosy mogą wypadać stopniowo lub nigdy nie wyrosnąć – zdarza się, że niemowlęta rodzą się już bez nich. Łysienie całkowite bywa też sprzężone z problemami paznokci, a także niedostatecznym rozwojem gruczołów łojowych. Wrodzonemu częściowemu brakowi owłosienia towarzyszyć mogą zaś zaburzenia w rozwoju płciowym.

 

Diagnoza

Dermatolog badający pacjenta, u którego podejrzewa się łysienie całkowite, powinien zalecić mu szeregu badań dotyczących ogólnego stanu zdrowia. Całkowita bądź częściowa utrata owłosienia może bowiem być oddzielną jednostką chorobową lub też objawem innej choroby. Zdarza się, że łysienie całkowite ujawnia się jako symptom nowotworu.

 

Leczenie

Chorych na łysienie całkowite należy przede wszystkim kompleksowo przebadać w poszukiwaniu przyczyn choroby. Łysienie leczy się bowiem przez eliminację jego przyczyny. Natomiast nie ma jeszcze lekarstw, które pomogłyby zwalczyć łysienie całkowite. W niektórych przypadkach dermatolog proponuje przeszczepy włosów.

Profilaktyka

W terapii ważne jest również, by pacjenta cierpiącego na łysienie całkowite otoczyć opieką psychologiczną. Schorzenie to radykalnie bowiem obniża jakość życia i bardzo mocno wpływa na samoocenę pacjentów. Łysienie całkowite szczególnie bolesne jest dla kobiet. Do widoku mężczyzn bez włosów społeczeństwo już przywykło. Zaś kobieta pozbawiona ozdoby, którą stanowią włosy, postrzega siebie jako niepełnowartościową i rodzi zdziwienie wśród otoczenia.

logo