ŁYSIENIE DYFUZYJNE

pawelszynkiewicz, 30 października 2014

Łysienie dyfuzyjne – opis choroby

Jednym ze stanów chorobowych objawiających się nadmierną utratą włosów jest łysienie dyfuzyjne. Obejmuje ono skórę głowy w sposób rozproszony – włosy wypadają na całej powierzchni, jednak nie wszystkie naraz (przerzedzają się i robią się cieńsze). Rozproszona utrata włosów wiąże się z dwoma podstawowymi przyczynami. Pierwszą z nich jest bardzo wysoka gorączka. Gdy temperatura chorego gwałtownie wzrasta, uszkodzone zostają mieszki, a w konsekwencji włosy wypadają. Drugim powodem, który wywołuje łysienie dyfuzyjne, jest nieprawidłowo pracująca tarczyca. Jeśli u pacjentów z nadczynnością tarczycy występuje podwyższona ilość hormonu tarczycy, włosy stają się cieńsze i bardziej delikatne. Z drugiej strony, gdy tego hormonu jest za mało, włosy robią się przerzedzone, suche, łamliwe i szorstkie. Dodatkowymi czynnikami powodującymi łysienie dyfuzyjne mogą być stres, surowa dieta, niedobór żelaza oraz niektóre leki.

Źródło zdjęć: DermNet NZ

Objawy

Łysienie dyfuzyjne dotyczy tylko skóry głowy. Chorzy zauważają przerzedzenie się włosów na całej owłosionej skórze tego obszaru oraz rozproszoną utratę włosów. Fryzura wyraźnie traci objętość i blask. Czasem, gdy łysienie jest skutkiem deficytu hormonów tarczycy, występuje dodatkowo objaw Hertogha polegający na wypadaniu brwi.

Łysienie dyfuzyjne jest procesem odwracalnym – po wyeliminowaniu jego przyczyn, włosy odrastają.

Diagnoza łysienia dyfuzyjnego

Dermatolog, do którego zgłasza się pacjent uskarżający się na utratę włosów, musi poszukać przyczyny zaistniałych u niego objawów. Istnieje bardzo wiele rodzajów łysienia i jeszcze więcej ich źródeł, dlatego potrzebna jest drobiazgowa diagnoza, która ułatwi wykrycie choroby podstawowej. Często punktem wyjściowym jest szczegółowy wywiad. Kolejnymi etapami mogą być badania, takie jak trichogram – określający stan korzeni włosów. Skoro łysienie dyfuzyjne jest chorobą wynikającą z innych schorzeń, konieczna może okazać się konsultacja z innymi specjalistami. Przede wszystkim potrzebne są badania sprawdzające, co powoduje łysienie. Z kolei jeśli nie występuje gorączka, wynik badania poziomu hormonu tarczycy jest decydujący.

 

Leczenie

Łysienie dyfuzyjne to choroba, której dermatolog nie leczy objawowo. Przypadłość wynika bowiem z innych chorób. Dlatego łysienie w tej odmianie zwalcza się, lecząc przyczynę zmian skórnych. W zależności od tego, czym zostało wywołane łysienie dyfuzyjne, trzeba usunąć czynnik wywołujący gorączkę bądź ustabilizować poziom hormonów tarczycy.

Optymistyczną informacją jest fakt, że po usunięciu przyczyn łysienia, włosy odrastają.

Prewencja

Rozproszona utrata włosów może być skutkiem wysokiej gorączki. Dlatego jeśli nie dotknęło nas łysienie dyfuzyjne, trzeba zapobiegać infekcjom. W tym celu należy dbać o odporność organizmu, unikać wzmożonego stresu, dbać o kondycję oraz zdrowo się odżywiać. Jeśli natomiast infekcja wystąpi, trzeba ją natychmiast leczyć i nie dopuszczać do przerodzenia się jej w poważniejszą chorobę. W celach profilaktycznych powinno się również od czasu do czasu sprawdzać, czy tarczyca produkuje właściwą ilość hormonów. Szczególnie dotyczy to osób, u których w rodzinie zdarzały się przypadki nadczynności lub niedoczynności tarczycy – łysienie może bowiem wystąpić u nich ze zwiększonym prawdopodobieństwem.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.