ŁYSIENIE DZIEDZICZNE

Łysienie dziedziczne – opis choroby Łysienie dziedziczne, jak sama nazwa wskazuje, jest dolegliwością przekazywaną w genach. Choroba ta częściej występuje […]

Łysienie dziedziczne – opis choroby

Łysienie dziedziczne, jak sama nazwa wskazuje, jest dolegliwością przekazywaną w genach. Choroba ta częściej występuje u mężczyzn, jednak spotyka się ją również u kobiet. Łysienie dziedziczne uaktywnia się z wiekiem, zmiany widoczne są między 20 a 50 r.ż. Skłonność do choroby jest uwarunkowana dziedziczną podatnością poligenetyczną. Wypadanie włosów inicjują zaś androgeny – hormony męskie. Przypadłość jest wynikiem reakcji chemicznej dwuhydrotestosteronu (DHT) z genetycznie podatnymi mieszkami włosowymi. W efekcie skraca się czas trwania fazy wzrostu włosów oraz miniaturyzuje opuszka włosa, a następnie cały mieszek włosowy. W niektórych przypadkach, jeśli leczenie zostanie podjęte dość wcześnie, włosy odrastają. U bardzo wielu pacjentów zmiany są jednak nieodwracalne. Jeśli komuś trudno się z tym pogodzić, może próbować zabiegów chirurgicznych.

Źródło zdjęć: DermNet NZ

Objawy

Łysienie androgenowe, bo tak inaczej nazywane jest łysienie genetyczne, postępuje stopniowo. U mężczyzn włosy przerzedzają się obustronnie w okolicy skroniowej, mogą wypadać nadmiernie również na szczycie głowy oraz jej środkowo-czołowych obszarach. Zdarza się całkowita utrata włosów w danej okolicy. Natomiast kobiety nie łysieją w obrębie szczytowych powierzchni skóry. Łysienie androgenowe u pań nie powoduje też powstawania placków bez włosów. Obserwuje się u nich łysienie rozlane, przerzedzające znacznie włosy w części środkowo-czołowej skóry głowy oraz okolicach skroniowych.

Diagnoza łysienia dziedzicznego

Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wywiadu oraz obserwacji obrazu klinicznego. Dermatolog w celu wykluczenia innych niż dziedziczność przyczyn wypadania włosów, może zlecić badanie stanu korzenia włosa (trichogram), a także przesiewowe badania skóry owłosionej głowy oraz biopsję.

 

Leczenie łysienia

Leczenie schorzenia opiera się na prowadzeniu działań zapobiegających dalszemu wypadaniu włosów. Dermatolog w rokujących przypadkach może zalecić stymulację, mającą na celu odrost włosów. Często zapominanym aspektem kuracji jest wsparcie psychologiczne. Pacjenci zazwyczaj mocno przeżywają utratę włosów.

Łysienie androgenowe leczy się przy pomocy:

  • minoksidylu;
  • aminexilu;
  • finasterydu;
  • spironolaktonu;
  • octanu cyproteronu.

Skutki wywołane przez zaawansowane zmiany chorobowe można niwelować przy pomocy przeszczepu włosów. Istnieje też kilka technik chirurgicznych – przykładowo można wyciąć pacjentowi skórę pozbawioną włosów i naciągnąć tkanki. Inną metodą jest przeszczep płatów skóry. Zdarzają się również przeszczepy mieszków włosowych.

Prewencja

Łysienie dziedziczne jest obciążeniem genetycznym, przed którym uciec jest niezmiernie trudno. Warto natomiast udać się z nim do lekarza, aby jak najwcześniej podjąć terapię i zminimalizować ubytki włosów. Dobrze jest wykonywać dokumentację fotograficzną, dzięki której pacjent i lekarz będą widzieć, jakiego typu zmiany zachodzą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tak jak wolno postępuje choroba, tak powoli pojawiają się widoczne efekty terapii.

logo