ŁYSIENIE ROZLANE

Łysienie rozlane – opis choroby Łysienie rozlane u kobiet może pojawić się w różnym wieku. Mężczyzn ten rodzaj łysienia dotyczy […]

Łysienie rozlane – opis choroby

Łysienie rozlane u kobiet może pojawić się w różnym wieku. Mężczyzn ten rodzaj łysienia dotyczy rzadko. Łysienie rozlane jest objawem innych chorób, a powodów tej przypadłości może być wiele. Wśród nich znajdują się nadczynność i niedoczynność tarczycy, wysoka gorączka, niedobory składników pokarmowych (głównie żelaza), toczeń i syfilis. Łysienie rozlane spowodować mogą również stres oraz obciążenia dla organizmu, takie jak poród czy operacje, a także niektóre leki. Po wyeliminowaniu przyczyn choroby, wypadanie włosów ustaje i zaczynają odrastać nowe.

Objawy

Łysienie rozlane charakteryzuje się przerzedzaniem włosów na szerokiej powierzchni. Włosy mają mniejszą objętość, są łamliwe oraz tracą połysk. Choroba nie ma charakteru punktowego. Łysienie rozlane cechuje wypadanie włosów od szczytu głowy lub okolic czoła. Proces ten nie prowadzi jednak do całkowitego wyłysienia. Włosy dotknięte przez łysienie rozlane po prostu przerzedzają się. Ważny dla pacjentów skarżących się na łysienie jest fakt, że w tej chorobie nie występują, jak w innych rodzajach łysienia, placki czy blizny. Chorobie może dodatkowo towarzyszyć zniekształcenie paznokci.

 

Diagnoza łysienia rozlanego

Zanim dermatolog podejmie się leczenia choroby, musi ustalić, jaki jest powód łysienia. W związku z tym, że łysienie rozlane jest powiązane z wieloma różnymi schorzeniami, diagnostyka w tym przypadku może być długa, żmudna i angażująca różnych specjalistów. Zbadać trzeba koniecznie poziom hormonów tarczycy, a także ilość żelaza we krwi, jak również poziom cynku w surowicy. W chwili domniemania syfilisu, potrzebne są badania serologiczne. Natomiast w przypadkach, gdy łysienie jest trudne do zdiagnozowania, konieczne są biopsja i trichogram.

 

Leczenie

Łysienie rozlane jako jednostka chorobowa nie jest leczone, choć w celu pobudzenia wzrostu włosów dermatolog może zalecić wcieranie w skórę preparatów o działaniu drażniącym. Uwaga lekarza i pacjenta powinna jednak skupiać się na wyeliminowaniu choroby podstawowej wywołującej łysienie. Tak więc, jeśli powodem są nieprawidłowości w działaniu tarczycy, trzeba podać leki normalizujące poziom jej hormonu. Jeśli łysienie rozlane jest odpowiedzią organizmu na brak żelaza lub cynku – należy zadbać, by ich ilość powróciła do właściwego poziomu itd.

Łysienie rozlane w większości przypadków jest procesem odwracalnym.

Włosy przestają wypadać i odrastają, jednak często jest to proces długotrwały. W tym czasie niektórych pacjentów należy otoczyć opieką psychologiczną – utrata włosów jest bowiem dla wielu osób trudnym doświadczeniem.
 

Prewencja łysienia rozlanego

Łysienie rozlane nie ma jednej metody profilaktycznej. Ponieważ dolegliwość wynika z różnych chorób, aby jej uniknąć, należy prowadzić ogólnie pojęty zdrowy tryb życia. Bezpośrednią przyczyną utraty włosów może być odchudzanie i szkodliwa dieta. Ważne jest więc właściwe odżywianie się i unikanie sytuacji obniżających odporność. Należy więc wysypiać się, być aktywnym fizycznie i zmniejszać ilość stresu. Ponadto osoby mające wśród bliskich kogoś z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy powinny co jakiś czas przeprowadzać kontrolne badania sprawdzające poziom hormonu tarczycy. Aby nie zachorować na łysienie rozlane, dobrze jest też zrezygnować z zabiegów, które niszczą włosy, takich jak farbowanie czy trwała ondulacja.

logo