MELANODERMIA

Melanodermia – opis choroby Melanodermia jest nabytym zaburzeniem barwnikowym skóry. Choroba, określana także jako ostuda, zdecydowanie częściej dotyka kobiet, sporą […]

Melanodermia – opis choroby

Melanodermia jest nabytym zaburzeniem barwnikowym skóry. Choroba, określana także jako ostuda, zdecydowanie częściej dotyka kobiet, sporą grupę chorych stanowią ciężarne. Melanodermia objawia się wieloma drobnymi plamami o brązowawym zabarwieniu. W miejscach z widocznymi zmianami, które wywołuje ostuda, stwierdza się większą ilość melaniny, melanocytów i melanosomów oraz zwiększoną syntezę tyrozynazy – stąd zmiana barwy skóry.

Promieniowanie słoneczne jest bezpośrednim powodem, przez który wywoływana jest melanodermia. Przyczyny wewnątrzustrojowe, które mogą powodować podatność na tę chorobę, mogą być jednak rozmaite. Badacze wymieniają m.in.: ciążę, menopauzę, zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne przydatków, doustne leki antykoncepcyjne, przewlekłą chorobę wątroby, a także stany wyniszczenia, jak również używanie niektórych kosmetyków i leków, przede wszystkim o działaniu fotouczulającym i przeciwpadaczkowym.

 

Objawy

Melanodermia ma postać plam o nieregularnym kształcie. Zmiany są zazwyczaj symetryczne. Przyjmują kolor od jasno- do ciemnobrązowego i nie są poprzedzone stanem zapalnym. Ostuda pojawia się w miejscach na ciele, do których docierają promienie słoneczne, takich jak czoło, policzki i skronie, a także przestrzeń nad górną wargą oraz nos. Czasem plamy pojawiają się na innych, odsłoniętych miejscach ciała, jak ramiona czy dekolt. Zmiany, które wywołuje melanodermia, zazwyczaj znikają po wyleczeniu przyczyny. Nieleczona w żaden sposób ostuda może jednak pozostawić plamy na stałe.

Diagnoza

Dermatolog zazwyczaj stawia diagnozę po obejrzeniu zmian i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Ostuda jest dość łatwą w rozpoznaniu chorobą. Jeśli lekarz chce określić głębokość umiejscowienia zmian, zleca badanie lampą Wooda. Ważne jest również, aby dociec dlaczego zaistniała melanodermia – i tutaj często potrzebne jest zasięgnięcie rady innych specjalistów oraz badania kierunkowe, np. wątroby. Melanodermia może bowiem być symptomem poważniejszych schorzeń. Natomiast Jeśli lekarz nie jest pewien, z jaką chorobą ma do czynienia, biopsja skóry może potwierdzić, że to ostuda.

Leczenie

Ostuda wymaga dwóch rodzajów postępowania terapeutycznego. Z jednej strony konieczne jest leczenie przyczynowe, dopasowane do specyfiki powodu, na podłożu którego powstała melanodermia. W przypadkach wywołanych ciążą, oczywiście pomija się leczenie przyczynowe – ostuda ustąpi po porodzie. Jeśli melanodermia wywołana jest lekami – w tym hormonalnymi, lekarz powinien zalecić zaprzestanie ich przyjmowania (jeśli to możliwe). Ostuda wymaga też leczenia objawowego. Dermatolog może przepisać preparaty odbarwiające i złuszczające, zawierające hydrochinon, a także tetrynoinę i kortykosteroidy (niektóre kremy zawierają wszystkie trzy składniki), zmiany mogą rozjaśnić także preparaty zawierające kwas kojowy oraz kwas azelainowy.

Prewencja

Melanodermia wywoływana jest miedzy innymi promieniami słonecznymi. Dlatego też najlepiej unikać narażania twarzy na ich działanie, a jeśli nie da się tego wyeliminować, trzeba stosować kremy z filtrem. Dodatkowo ostuda może być przyspieszana przez niektóre kosmetyki, zwłaszcza te perfumowane. Dlatego trzeba ostrożnie dobierać stosowane środki. Szczególna ostrożność pożądana jest u kobiet w ciąży oraz stosujących terapię hormonalną.

logo