NACZYNIAK (znamię naczyniowe)

pawelszynkiewicz, 23 listopada 2017

Naczyniak  – opis choroby

Naczyniak, inaczej znamię naczyniowe, to łagodna zmiana skórna spowodowana przez nieprawidłowo poszerzone drobne naczynia krwionośne lub chłonne. Naczyniaki najczęściej lokalizują się na skórze twarzy oraz tułowia. Specjalną grupę stanowią naczyniaki narządów wewnętrznych, głównie wątroby. Większość naczyniaków okresu wczesnodziecięcego znika samoistnie przed 10. rokiem życia. Przetrwałe znamiona naczyniowe dotyczą mniej niż 10% osób dorosłych.

Wyodrębnić można dwa podstawowe typy naczyniaków: naczyniaki krwionośne oraz naczyniaki chłonne różniące się wyglądem oraz lokalizacją. Wyróżnia się także ziarniniaka naczyniowego związanego z nowotworzeniem naczyń włosowatych, którego wzrost prowokują urazy oraz zakażenia bakteryjne.

 

Objawy naczyniaka

Zdecydowana większość naczyniaków umiejscowiona jest na skórze głowy i szyi. Ich wygląd różni się w zależności od pochodzenia oraz głębokości na jakiej się znajdują.

Naczyniaki krwionośne (haemangioma)

  • Naczyniak płaskie – najczęściej lokalizują się na karku oraz twarzy już we wczesnym dzieciństwie. Ich cechą charakterystyczną jest powierzchowne położenie w poziomie skóry. Zwykle przypominają lekko wypukłe, czerwone punkciki, chociaż czasami zlewają się tworząc rozległe plamy. Naczyniaki płaskie na twarzy umiejscawiające się wzdłuż przebiegu nerw trójdzielnego mogą sugerować rozpoznanie wrodzonego zespołu Sturge’a-Webera, czyli naczyniakowatości mózgowo-twarzowej.
  • Naczyniaki jamiste – zmiany przyjmują postać guzków na powierzchni skóry lub w tkance podskórnej. Wykwity są duże, barwy sinoczerwonej. Czasami naczyniaki jamiste zajmują błony śluzowe jamy ustnej powodując obrzęki utrudniające mówienie i spożywanie pokarmów. Gwałtowny uraz lub ucisk może sprowokować rozpad naczyniaka jamistego. Bardzo rozległe naczyniaki jamiste (szczególnie u niemowląt) niekiedy powodują istotny spadek liczby płytek krwi związany z wykrzepianiem krwi w ich wnętrzu.
  • Naczyniaki gwiaździste – wyglądają jak drobne czerwone guzki, od podstawy których odchodzą liczne naczynia włosowate. Znacznie częściej występują u kobiet w okresie ciąży oraz w połogu. Niekiedy ich nagłe pojawienie się może wskazywać na chorobę wątroby. Charakterystyczne rubinowoczerwone naczyniaki zlokalizowane na tułowiu osób starszych określa się mianem naczyniaków starczych.

 

Naczyniaki chłonne (lymphangioma)

  • Naczyniak chłonny zwykły to powierzchowny pęcherzyk wypełniony przezroczystym płynem. Naczyniak tego rodzaju najczęściej umiejscowiony jest na twarzy, w okolicach krocza oraz na błonach śluzowych.
  • Naczyniak chłonny jamisty cechuje się głębokimi guzami o sprężystej konsystencji. Czasami dużego naczyniaka chłonnego jamistego pokrywają liczne małe pęcherzyki przypominające zmiany pierwotne w naczyniaku zwykłym. Niekiedy pęcherzyki te mogą być wypełnione krwią. Wówczas mówimy o naczyniaku mieszanym (lymph-haemangioma)

 

Diagnoza

Rozpoznanie naczyniaków powierzchownych wymaga jedynie dokładnego obejrzenia zmian skórnych. Naczyniaki położone w głębi skóry wymagają dodatkowych badań obrazowych – lekarz dermatolog kieruje na badania takie jak ultrasonografia.

 

Leczenie naczyniaka

Większość naczyniaków wieku dorosłego, które nie uległy samoistnej regresji usuwa się za pomocą lasera lub poprzez zamrażanie płynnym azotem. W leczeniu naczyniaków gwiaździstych niekiedy wykorzystuje się elektrokoagulację. Powtarzalny ucisk może natomiast przyspieszyć ustępowanie znamion o charakterze naczyniaków jamistych. Naczyniaki chłonne zwykle usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym, chociaż w przypadku lymph-haemangioma wysoką skuteczność wykazuje konwencjonalna laseroterapia.

 

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.