OWRZODZENIA PODUDZIA

pawelszynkiewicz, 4 listopada 2014

Owrzodzenia podudzia – opis choroby

Owrzodzenia podudzia powstają wskutek zaawansowanej niewydolności układu żylnego kończyn dolnych. U chorych krążenie jest zaburzone w związku z uszkodzeniami zastawek żylnych, co powoduje zwiększanie ciśnienia krwi. W efekcie tworzą się żylaki, które widoczne są gołym okiem. Po pewnym czasie miejsca, w których one wystąpiły, są niedotlenione. Kolejnym stadium są rany pojawiające się najpierw w okolicach kostek, a następnie rozszerzające się na łydkę.

Owrzodzenia podudzia dotykają najczęściej osób po 60. r.ż. Zdecydowanie częściej uskarżają się na nie kobiety. Owrzodzenia podudzi mają charakter nawrotowy – zaleczone rany po jakimś czasie mogą pojawić się ponownie.

Czynniki zwiększające możliwość wystąpienia owrzodzenia podudzia to:

  • zaawansowany wiek;
  • cukrzyca;
  • genetyczne obciążenie;
  • praca w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • otyłość;
  • nawykowe zaparcia;
  • wysoki wzrost.

 

Objawy

Pierwszym symptomem niepokojących zmian są żylaki. Mogą one jednak nie prowadzić do owrzodzenia podudzi latami. Po pewnym czasie w ich okolicy pojawia się obrzęk, a następnie skóra ulega ścieńczeniu, przez co staje się bardziej podatna na urazy. Rany pojawiające się w tych miejscach są trudne do zaleczenia – często głębokie, z dnem pokrytym ziarniną i tkanką martwiczą. Z ran może sączyć się również wydzielina. Owrzodzenia podudzi najczęściej pojawiają się w okolicach kostek, a potem rozprzestrzeniają się na całą łydkę.

 

Diagnoza

Lekarz podejrzewający owrzodzenia żylne najpierw przeprowadza badania kliniczne i przedmiotowe. Kolejnym krokiem jest wykonanie diagnozy układu żylnego – badanie USG z kolorowym dopplerem.

 

Leczenie

Owrzodzenia podudzi leczy się długotrwale i wieloetapowo. Ponieważ rany są głębokie, może to trwać przez długie tygodnie. Terapia owrzodzenia podudzi przebiega dwutorowo – łącząc w sobie leczenie miejscowe z przyczynowym. Terapia miejscowa owrzodzenia podudzi polega na oczyszczeniu i dezynfekowaniu ran. Dermatolog zaleca również natłuszczanie skóry maścią oraz ochronę rany opatrunkiem. Z kolei leczenie miejscowe pobudza i przyspiesza gojenie się tkanek.

Aby wyeliminować przyczyny owrzodzenia podudzi, stosuje się dwuwarstwowe podkolanówki przeciwżylakowe, które pacjent nosi przez całą dobę. Dermatolog oprócz tych metod leczenia z pewnością zaleci też choremu rehabilitację (chociażby w najprostszej formie – spacerów) oraz aplikację leków poprawiający krążenie.

 

Prewencja

Owrzodzenie podudzi wynika z niewydolności żylnej. Dlatego też profilaktyka owrzodzeń polega na leczeniu pojawiających się wcześniej żylaków oraz na dbaniu o dobry stan układu krwionośnego. Osoby, które są świadome, że występują w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia owrzodzenia podudzi (występowanie owrzodzenia żylnego u członków rodziny, otyłość, wysoki wzrost oraz praca siedząca i nadciśnienie itd.), powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie. W tym celu zalecana się przede wszystkim zdrową dietę i aktywny tryb życia.

W przypadku pracy siedzącej warto zaopatrzyć się w podnóżek i robić sobie częste przerwy z krótkimi spacerami. Osoby chcące uniknąć owrzodzenia podudzi powinny także zrezygnować z papierosów i ograniczyć spożywanie alkoholu.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.