RÓŻA

Róża – opis choroby Róża (łac. erysipelas) jest ostrym stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej. Najczęściej objawia się ona rumieniem, […]

Róża – opis choroby

Róża (łac. erysipelas) jest ostrym stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej. Najczęściej objawia się ona rumieniem, który stoi u podstaw stosowanej w tym przypadku terminologii medycznej. Kryjąca się pod malowniczą nazwą „różachoroba jest bardzo przykrą dolegliwością skórną. Jej objawy pojawiają się nagle, a schorzenie ma bardzo szybki przebieg. W skrajnych, niewłaściwie leczonych przypadkach róża może prowadzić do martwicy, a także powodować poważne zaburzenia ogólnoustrojowe.

Nie ma jednej, konkretnej przyczyny wywołującej tę przypadłość. Specjaliści wymieniają kilka czynników sprzyjających jej wystąpieniu. Pośrednim powodem, przez który ujawnia się róża, są uszkodzenia skóry. Jej powstaniu sprzyjać mogą także upośledzenie krążenia żylnego lub chłonnego oraz grzybica i cukrzyca. Wszystkie te czynniki ułatwiają bakterii wniknięcie do organizmu i dalszy rozwój wewnątrz ustroju. Najczęściej róża jest skutkiem zakażenia paciorkowcem. Zdarza się jednak, że dolegliwość powstaje w wyniku infekcji innymi bakteriami lub florą mieszaną.

 Róża to choroba dotykająca zazwyczaj osoby starsze, a także noworodki i dzieci. Szczególnie zagraża ona osobom z niedoborami immunologicznymi, a także z upośledzonym drenażem limfatycznym i obniżoną odpornością.

Róża ma tendencję do nawrotów i może przybrać różne postaci kliniczne. Tym samym róża może wystąpić jako:

  • rumieniowa;
  • pęcherzowa;
  • krwotoczna;
  • zgorzelinowa;
  • pełzająca (wędrująca);

 

Objawy

Jak wskazuje sama nazwa „róża” – objawy schorzenia to przede wszystkim rumień. Towarzyszy mu również obrzęk. Rumień jest wyraźnie odgraniczony od zdrowej tkanki, ma nieregularny kształt oraz lśniącą i napięta powierzchnię. Dzięki temu dość łatwo można go zdiagnozować. Róża to ostry, ogniskowy stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. W związku z tym często towarzyszą jej objawy ogólne, takie jak wysoka temperatura i dreszcze. Może objawiać się także powiększonymi węzłami chłonnymi.

Róża przybiera też inne postaci kliniczne. Zdarza się, że wskutek nagromadzenia się w warstwie brodawkowej skóry płynu, dochodzi do oddzielenia się naskórka i pojawienia się pęcherzy (róża pęcherzowa). W rzadkich przypadkach dochodzi do wystąpienia krwotoków (róża krwotoczna). Choroba w najcięższej formie doprowadza do powstania martwicy i zgorzeli (róża zgorzelinowa).

Zmiany, które wywołuje róża, najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych i twarzy. Czasem zdarza się, że zajmuje ona inne części ciała. Zakażenie może też szerzyć się przez naczynia limfatyczne. Pojawia się wtedy róża pełzająca.

 

Diagnoza

Rozpoznanie przypadłości opiera się na obserwacji objawów klinicznych, które są bardzo charakterystyczne. Gdy pojawia się róża, działania lekarza mają na celu ocenę stanu pacjenta, a także dobranie odpowiednich leków i odkrycie, jakie czynniki doprowadziły do powstania choroby.

 

Leczenie

Leczenie musi przebiegać szybko i sprawnie. Ważne jest więc, by po pojawieniu się pierwszych objawów niezwłocznie zobaczył nas dermatolog. Róża wymaga przede wszystkim leczenia ogólnego, choć często jest ono skojarzone ze środkami stosowanymi miejscowo. W terapii ogólnej – u większości pacjentów – róża leczona jest za pomocą penicyliny. Niektórzy lekarze zalecają amoksycylinę, w trudniejszych przypadkach – kojarzoną z kwasem klawulanowym. Zazwyczaj róża ustępuje już po kilku aplikacjach leku. W leczeniu miejscowym zaleca sie okłady z ichtiolu.

 

Prewencja

U wielu pacjentów mimo prawidłowo prowadzonego leczenia zdarzają się nawroty choroby, skutkujące poważnymi powikłaniami. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby osoby, które już raz doświadczyły, czym jest róża, unikały sytuacji mogących do niej doprowadzić. Powinny one przede wszystkim chronić skórę przed wszelkiego rodzaju urazami. Stanowią one bowiem wrota, przez które wnikają do organizmu czynniki, wskutek których powstaje róża. Choroba ta może również pojawiać się w odpowiedzi organizmu na grzybicę. Dlatego też róża wymaga stosowania takiej samej profilaktyki, jak przy zakażeniach grzybiczych.

Ważna jest również dbałość o kondycję układu krwionośnego. Szczególnie ostrożne muszą być tu osoby z cukrzycą, niedoborami immunologicznymi oraz owrzodzeniami skórnymi. Ponadto róża to choroba, na którą powinny uważać osoby po mastektomii, operacjach na miednicy i wszczepieniu bajpasów – ingerencje te mogą bowiem ułatwić rozwój przypadłości. Róża częściej występuje także u osób nadużywających alkoholu. Warto więc kontrolować jego spożycie.

logo