TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY

Trądzik młodzieńczy Trądzik młodzieńczy jest schorzeniem bardzo często spotykanym u dzieci wchodzących w okres pokwitania. U chłopców zazwyczaj pojawia się […]

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest schorzeniem bardzo często spotykanym u dzieci wchodzących w okres pokwitania. U chłopców zazwyczaj pojawia się później niż u dziewcząt. Zależność ta wynika z faktu, że dziewczęta zaczynają dojrzewać wcześniej – ok. 11 r.ż., podczas gdy ich koledzy rozpoczynają okres pokwitania średnio rok później – choć oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Trądzik młodzieńczy zazwyczaj jest jednym z pierwszych objawów dojrzewania. Zmiany pojawiają się na twarzy, szyi i karku, a także dekolcie i plecach. Trądzik młodzieńczy może przybierać różne formy – spotykany jest: trądzik zwykły, ropowiczy, bliznowaciejący, skupiony, odwrócony i uogólniony.

 

Trądzik młodzieńczy

 

Trądzik występuje wskutek nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia ujść mieszków. Takie środowisko sprzyja pojawianiu się bakterii typu Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis, Malassezia furfur, które powodują powstawanie stanu zapalnego i zmian ropnych na skórze. Nadmierne rogowacenie naskórka i wzmożona produkcja łoju wynikają zaś z burzy hormonalnej towarzyszącej okresowi pokwitania. Trądzik młodzieńczy konotuje bezpośrednio z androgenami pochodzenia gonadalnego i nadnerczowego.

Trądzik młodzieńczy może być również związany z innymi aspektami, takimi jak:

  • niewłaściwe odżywianie;
  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • stres;
  • nadmiar witaminy B12;
  • zbliżająca się miesiączka;
  • zażywanie kortykosteroidów i leków przeciwpadaczkowych.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że chociaż trądzik jest powszechnie pojawiającym się problemem (stąd łatwo go zbagatelizować), czasem bywa też symptomem poważnych nieprawidłowości. Natomiast jeśli trądzik młodzieńczy pojawia się przed okresem dojrzewania, może być zapowiedzią zaburzeń endokrynologicznych.

 

Objawy trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy w odmianie lżejszej – czyli trądzik zwykły – objawia się zaskórnikami, a także pojedynczymi i ropnymi lub licznymi i niebolesnymi krostami. Trudniejsze w leczeniu oraz bardziej uciążliwe dla chorego są te odmiany trądziku, w których na skórze występują bolesne ropnie (z czasem zlewających się w nacieki), a także torbiele, blizny potrądzikowe i przebarwienia. Także trądzik zwykły, jeśli nie będzie leczony, może przekształcić się w bardziej nieprzyjemne formy choroby o trudnych do wyeliminowania objawach.
 

Diagnoza trądziku

Doświadczony dermatolog nie będzie miał problemu z postawieniem diagnozy. Trądzik młodzieńczy jest bowiem bardzo popularnym schorzeniem. Ma on też łatwe do odczytania objawy. Zadaniem lekarza jest natomiast ustalenie, z jakim typem trądziku ma on do czynienia. Specjalista musi również dobrać odpowiednią metodę leczenia przypadłości w konkretnym przypadku.

 

Leczenie tradziku młodzieńczego

Młodzi ludzie narzekający na trądzik młodzieńczy często szukają pomocy u kosmetyczki. Salony kosmetyczne faktycznie oferują szeroki wachlarz usług dostosowanych do skóry trądzikowej. Podobnie półki w drogeriach uginają się od kosmetyków przeznaczonych dla cery trądzikowej. Jednak mimo tak ogromnego wyboru różnych możliwości, tylko dermatolog może wskazać najskuteczniejsze metody na trądzik młodzieńczy. Leczenie tego schorzenia niestety może być długotrwałe.

 

Trądzik młodzieńczy zwalcza się głównie antybiotykami stosowanymi miejscowo (chloramfenikol, erytromycyna, klindamycyna, a także sulfacetamid) lub doustnie (tetracykliny – w szczególności minocyklina i doksycyklina). Sięga się także po terapię hormonalną przy użyciu cyproteronu lub drospirenonu. Zastosowanie w leczeniu tej przypadłości znajdują również autoszczepionki. Jak dotąd najskuteczniejszą metodą zwalczającą trądzik młodzieńczy jest terapia na bazie retinoidów: stosowanych miejscowo (adapalen, izotretynoina, tretynoina i retinol) lub doustnie (izotretynoina). Korzystne działanie w tym zakresie wykazuje też fototerapia. Warto również złuszczać naskórek przy pomocy kwasu salicylowego lub azelainowego, a także mlekowego i glikolowego.

Nonacne - tabletki na trądzik                                                                                            Tabletki na trądzik bez recepty   przeczytaj więcej >>

 

Prewencja

W drogeriach i aptekach dostępne są liczne płyny, żele i maści mające eliminować trądzik młodzieńczy – można z nich skorzystać. Istotne jest bowiem, żeby młodzi ludzie w okresie dojrzewania troszczyli się o higienę i kondycję skóry. Należy ją w odpowiedni sposób oczyszczać i nawilżać, aby nie doprowadzić do nadmiernej produkcji łoju. Ważne jest także, by nie dotykać skóry twarzy brudnymi rękami, gdyż nieodpowiednia higiena skutkuje pogorszeniem się stanu skóry.
W profilaktyce tego schorzenia duże znaczenie odgrywa też dieta – trądzik młodzieńczy zaostrza się bowiem wskutek nadmiernego spożycia węglowodanów, a także ostrych potraw. Korzystnie natomiast wpływa na skórę przyjmowanie witaminy PP. Trądzik młodzieńczy może zaostrzyć się również pod wpływem nieodpowiednio dobranych kosmetyków, jak kremy, pudry czy róże, a także pianki do golenia. Dlatego też trzeba starannie wybierać środki do pielęgnacji skóry. Niekorzystny wpływ na cerę wykazuje również zażywanie steroidów anabolicznych – mogą one wywoływać trądzik ropowiczy i bliznowaciejący. Ponadto warto unikać stresu – powoduje on wzmożenie zmian, którymi charakteryzuje się trądzik młodzieńczy. Z drugiej strony trądzik młodzieńczy wpływa znacznie na psychikę młodych osób. Niezadowolenie z wyglądu przekłada się na ich niską samoocenę, która zwłaszcza u ludzi w okresie dojrzewania ma ogromne znaczenie. Warto więc zapewnić nastolatkom wsparcie i pomóc im uporać się z tym problemem skórnym.

logo