TRĄDZIK POSPOLITY

Trądzik pospolity – opis choroby Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która dotyka bardzo wielu osób. Na trądzik najczęściej uskarżają […]

Trądzik pospolity – opis choroby

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która dotyka bardzo wielu osób. Na trądzik najczęściej uskarżają się młodzi ludzie w okresie pokwitania. Jednak bardzo często występuje on również u osób dorosłych. Zmiany pojawiają się na twarzy, szyi, karku oraz dekolcie i plecach. Nasilają się one pod wpływem stresu, a u kobiet – przed wystąpieniem miesiączki. Trądzik pospolity wynika z nieprawidłowości w pracy gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Wywołuje go nadmiar androgenów pochodzenia gonadalnego i nadnerczowego. Ponadto trądzik pospolity związany jest z przerostem gruczołów łojowych i nadmiernym wytwarzaniem łoju, a także wzmożonym rogowaceniem ujść przewodów jednostek włosowo-łojowych.

Głównym powodem występowania zmian jest proces komedogenezy. Polega on na tym, że wskutek zwiększonego rogowacenia ujść mieszków włosowych dochodzi do ich zaczopowania. Wtedy wydalanie łoju jest utrudnione, a przewody wyprowadzające go poszerzają się. Zmiany początkowo są niewidoczne, potem przekształcają się w mikrozaskórniki i zaskórniki. Są one korzystnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów, a co za tym idzie stanów zapalnych.
Istnieją pewne sprzyjające okoliczności wywołujące trądzik pospolity. Jedną z nich jest stres. Pod jego wpływem w organizmie dochodzi do wyrzutu steroidów nadnerczowych, oddziałujących na czynności gruczołów łojowych. Trądzik może też zaostrzyć się po spożyciu produktów, takich jak alkohol, czekolada, kakao, ostre przyprawy. Trądzik pospolity nasila się również pod wpływem nikotyny. Natomiast korzystnie na stan skóry chorego na trądzik wpływają umiarkowane kąpiele słoneczne.

Źródło zdjęć: DermNet NZ

 

Objawy trądzika pospolitego

Trądzik pospolity objawia się czopami zamykającymi ujścia gruczołów łojowych. Schorzenie przybiera formę zaskórników otwartych (czyli czarnych kropek, tak zwanych wągrów) oraz zaskórników zamkniętych (białych kropek pod skórą) i mikrozaskórników. Zaskórniki są efektem końcowym niezapalnego trądziku. W kolejnych stadiach mamy do czynienia z fazą zapalną, w której występują grudki i bolesne guzy oraz krosty i torbiele. Trądzik pospolity może pozostawiać zmiany pozapalne, a wśród nich: przebarwienia i blizny zanikowe, a także blizny przerosłe oraz bliznowce.

Diagnoza

Dermatolog dokonuje rozpoznania w oparciu o wywiad z pacjentem. Decydujące znaczenie ma dokładne przyjrzenie się zmianom. Trądzik pospolity jest bardzo charakterystyczną chorobą. Trudno pomylić go z innymi, choć lekarz musi przeprowadzić różnicowanie pod kątem trądziku różowatego, okołoustnego zapalenia skóry, zapalenia mieszków włosowych oraz rzekomego zapalenia mieszków włosowych. Nie ma potrzeby wykonywania badania histopatologicznego. Zadaniem lekarza jest ocenienie stadium choroby i dobranie najodpowiedniejszego sposobu leczenia.

Leczenie trądzika pospolitego

Nie można łatwo się zniechęcać, jeśli chce się wyeliminować trądzik pospolity. Leczenie jest bowiem długie i wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Zdarza się, że terapia może trwać kilka lat. Dermatolog podejmujący się terapii ma za zadanie zapobiec nadmiernemu rogowaceniu przymieszkowemu, zmniejszyć łojotok oraz zahamować rozwój bakterii wywołujących stany zapalne.
W zależności od stopnia ciężkości choroby, trądzik pospolity można leczyć za pomocą środków stosowanych miejscowo, terapii ogólnej, lub skojarzonych terapii ogólnej i miejscowej. W lekkich przypadkach wystarcza terapia miejscowa, w ciężkich stadiach sięga się po leczenie ogólne. Po zakończeniu terapii doustnej często stosuje się leczenie miejscowe, podtrzymujące efekty. Wśród środków stosowanych miejscowo znajdują się antybiotyki, takie jak chloramfenikol, erytromycyna, klindamycyna, a także sulfacetamid, oraz retinoidy (adapalen, izotretynoina, tretynoina i retinol). W terapii ogólnej podaje się tetracykliny (antybiotyki) lub izotretynoinę (retinoidy). Trądzik pospolity leczy się także, stosując terapię hormonalną lub autoszczepionki. Dobry wpływ na chorą skórę ma fototerapia.

Prewencja

Rynek dostarcza wielu sposobów na pielęgnowanie cery ze skłonnością do trądziku. Co krok można natknąć się na gabinety kosmetyczne oferujące całą gamę usług. Podobnie jest w drogeriach i aptekach – półki uginają się tu od płynów, żeli, maści i kremów mających eliminować trądzik pospolity. Wszystkie te zabiegi i kosmetyki sprowadzają się do tego, że trzeba dbać o właściwą higienę cery trądzikowej – oczyszczać ją i nawilżać.
Trądzik pospolity zwalcza się także od wewnątrz, dlatego ważna jest odpowiednia dieta. Należy unikać węglowodanów, alkoholu i ostrych przypraw. Pamiętać trzeba też o dostarczaniu organizmowi witaminy PP. Często młodzi ludzie zwlekają z podjęciem jakichkolwiek działań terapeutycznych. Tymczasem gdy pojawia się trądzik pospolity, leczenie podjęte wcześnie zapobiega poważniejszym zmianom i bliznom, które mogą pozostać na skórze chorego.

logo