TRĄDZIK

Trądzik Wbrew stereotypom, trądzik to choroba nie tylko dorastających nastolatków. Z wykwitami, wągrami czy pryszczami, zmaga się coraz większa liczba […]

Trądzik

Wbrew stereotypom, trądzik to choroba nie tylko dorastających nastolatków. Z wykwitami, wągrami czy pryszczami, zmaga się coraz większa liczba dorosłych. Leczenie trądziku jest trudne i długotrwałe, ale dobra wiadomość jest taka, że jest to choroba, którą można ostatecznie zwalczyć.

Rodzaje trądziku

Najczęściej występujący rodzaj trądziku to trądzik pospolity, zwany także młodzieńczym. Dotyka on najczęściej nastolatków w okresie dojrzewania, kiedy w organizmie bardzo intensywnie pracują hormony. Lekarze twierdzą, że największy wpływ na pojawianie się trądziku pospolitego mają androgeny – hormony płciowe odpowiadające za rozwój cech męskich, takich jak owłosienie czy niski tembr głosu, ale również zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. W okresie pokwitania stężenie androgenów rośnie zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt, powodując większą skłonność do występowania zmian trądzikowych.

Rzadsze odmiany trądziku to:

  • trądzik różowaty – oprócz zmian typowo trądzikowych, na skórze pojawiają się zaczerwienienia i pajączki. Charakterystyczny dla niego jest ponadto świąd i pieczenie,
  • trądzik ropowiczy – oprócz krost i zaskórników, na ciele chorego pojawiają się torbiele ropne,
  • trądzik skupiony – zmiany trądzikowe zlewają się ze sobą, tworząc skupiska choroby,
  • trądzik bliznowaty – może występować jako oddzielna odmiana lub łączyć się innymi. Charakteryzuje się powstawaniem w obrębie zmian tzw. bliznowców – włóknistych guzów o nieregularnym kształcie (najczęściej na karku),
  • trądzik piorunujący – występuje jedynie u mężczyzn, objawia się zmianami na całym ciele, często towarzyszy mu ból stawów i gorączka,
  • trądzik niemowlęcy – niewielkie zmiany trądzikowe u dzieci w 1. roku życia,
  • trądzik polekowy – zmiany trądzikowe pojawiające się w wyniku przyjmowania niektórych leków (przeciwtarczycowych, przeciwpadaczkowych, barbituranów, przeciwgruźliczych czy kortykosteroidów),
  • trądzik zawodowy – choroba osób permanentnie narażonych na kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi, takimi jak związki chloru, smary, ropa naftowa czy oleje mineralne.

Objawy

Objawy trądziku są najczęściej powiązane z wcześniej już wspomnianą nadaktywnością androgenów, która prowadzi do nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły skórne. W efekcie, na skórze pojawiają się zaskórniki i większe zmiany grudkowo-krostkowe. Zaskórniki są podstawowymi, niezapalnymi zmianami trądzikowymi. Mogą być otwarte (ciemne na szczycie, z otworem na środku, przez który wydostaje się łój i obumarły naskórek) oraz zamknięte (drobne i białe, widoczne dopiero przy naciągnięciu skóry). Kolejnym, już zapalnym stadium choroby, są grudki – twarde i okrągłe zmiany w kolorze czerwonym, zazwyczaj bez widocznej części zewnętrznej, zaś krosty – inaczej zwane pryszczami – to widoczne na skórze wykwity, zawierające wewnątrz białą, gęstą ropę.

W rzadszych odmianach trądziku objawami mogą być także pojawiające się blizny, ropne torbiele, a w przypadku trądziku piorunującego – bóle stawowe i gorączka.

Co ważne, zmiany trądzikowe pojawiają się nie tylko na twarzy. Często chorobą zostaje dotknięta także szyja, dekolt, kark, ramiona czy plecy.

Diagnostyka

Trądzik pospolity jest schorzeniem łatwym do zdiagnozowania już za pomocą badania wzrokowego, wykonywanego przez lekarza. Jednak w przypadku skrajnie długotrwałego i trudnego do wyleczenia trądziku, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak posiew – w celu stwierdzenia, czy nie doszło do zakażenia skóry innymi bakteriami oraz jak reagują one na przyjmowanie danych leków, czy testów sprawdzających wrażliwość pacjenta na żywność lub środki chemiczne, mogące potęgować chorobę.

Przy trądziku różowatym przydatna może okazać się z kolei kapilaroskopia, czyli ocena mikrokrążenia krwi w obrębie skóry i błon śluzowych. Badanie polega na obserwacji naczyń włosowatych pod mikroskopem, po uprzednim nawilżeniu badanego miejsca płynem.

Leczenie

Leczenie trądziku można podzielić na dwa rodzaje: zewnętrzne i wewnętrzne. Leczenie zewnętrzne polega przede wszystkim na smarowaniu miejsc zmienionych chorobowo specjalnymi maściami lub żelami, które zmniejszają produkcję sebum i ułatwiają opróżnianie gruczołów. Preparaty te zawierają najczęściej tretinoinę (pochodna witaminy A), kwas azelainowy, nadtlenek benzolu lub tlenek cynku. W przypadku zdiagnozowanego stanu zapalnego, konieczna jest aplikacja maści z antybiotykami, np. klindamycyną lub erytromycyną.

Leczenie wewnętrzne zalecane jest w cięższym stadium choroby, kiedy zmiany pojawiają się wielu miejscach ciała i istnieje ryzyko powstawania blizn. Wówczas lekarz może zalecić doustne przyjmowanie antybiotyków, przeważnie tetracykliny lub w bardzo ciężkich przypadkach retinoidów – leków co prawda bardzo skutecznych, lecz powodujących wiele skutków ubocznych.

 

Przeczytaj artykuł:   Tabletki na trądzik –  TOP 6 najskuteczniejszych preparatów

tabletki na trądzik bez recepty - Noneacne
tabletki na trądzik bez recepty – Noneacne

Prewencja

Trądzik jest chorobą o podłożu hormonalnym, niekiedy także dziedziczną. Z tego powodu nie ma stuprocentowych metod, by się jej ustrzec. Z pewnością można jednak zminimalizować ryzyko jego pojawienia się. Kluczową kwestią jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Do mycia twarzy nie wystarczy zwykłe mydło – należy zainwestować w specjalne mleczka, żele i toniki, które dogłębnie oczyszczą skórę i odblokują pory. Uwaga – nie powinny one jednak zawierać w swoim składzie alkoholu – może on bowiem dodatkowo podrażniać skórę. W pielęgnacji sprawdzą się także wywary z bakteriobójczych ziół, np. skrzypu polnego czy rumianku, którymi można przecierać twarz. Panie powinny pamiętać o umiarze w makijażu (jego nadmiar zatyka pory) lub stosowaniu kosmetyków przeznaczonych dla cery trądzikowej.

Ważna jest także odpowiednia dieta. Ostre przyprawy, czekolada, fast-foody, żywność wysoko przetworzona – wszystko to może potęgować problemy ze skórą. Wskazane jest spożywanie dużych ilości świeżych warzyw i owoców oraz wypijanie odpowiednich ilości wody, która nawilży skórę i oczyści ją od środka.

Na sam koniec – uwaga na słońce. Choć kąpiele słoneczne sprzyjają gojeniu się zmian trądzikowych i pomagają je wysuszyć, to dość częste są przypadki, gdy trądzik atakuje ze zdwojoną siłą np. jesienią, po letnich, słonecznych miesiącach.

logo