ZATRUCIE DOMESTOSEM

pawelszynkiewicz, 5 listopada 2014

Zatrucie Domestosem – opis choroby

Zatrucie Domestosem jest stanem, w którym ujawnia się zespół objawów chorobowych wskutek oddziaływania na organizm trującej substancji w szkodliwej ilości. W przypadku tego popularnego detergentu substancją toksyczną jest chlor – wykorzystywany w środkach chemicznych jako składnik dezynfekujący i wybielający. Wystarczy długi kontakt z tym gazem w zamkniętym, niewietrzonym pomieszczeniu, by doprowadzić do silnych podrażnień oczu, skóry i układu oddechowego. Zaś w wyniku oddziaływania chloru na błony śluzowe mogą powstać oparzenia jako efekt wydzielania się chlorowodoru.

Zatrucie chlorem bywa skutkiem styczności z tą substancją w pracy oraz nieprzestrzegania zasad BHP, a także pokłosiem awarii przemysłowych przewodów i zbiorników (wówczas zatrucie ma charakter masowy). Natomiast zatrucie Domestosem w gospodarstwie domowym z reguły jest dziełem przypadku. Jego „ofiarą” najczęściej padają dzieci (bawiące się w zdezynfekowanych Domestosem pomieszczeniach, na umytej nim podłodze lub – w najgorszej wersji – po wypiciu środka lub oblaniu się nim).

 

Objawy  zatrucia

W chwili gdy nastąpi zatrucie Domestosem, objawy ze strony skóry (zaczerwienienie, pieczenie, świąd), oczu (pieczenie, zaczerwienie i obrzęk powiek, łzawienie oczu, przekrwienie spojówek) oraz układu oddechowego (świszczący oddech, duszności) dają o sobie znać jako pierwsze. Widoczne jest też zaczerwienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej oraz zaczerwienienie i pieczenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Zatrucie Domestosem może wiązać się również z przyspieszeniem akcji serca, drażniącym bólem gardła oraz chrypką.
Ponadto w stanach silnej intoksykacji organizmu stwierdza się sinicę skóry i błon śluzowych (sino-niebieskawe zabarwienie), uszkodzenia powierzchni ciała, wymioty oraz krwawą biegunkę. Zaś najsilniejszymi skutkami szkodliwego oddziaływania chloru na ustrój są obrzęk płuc i głośni, porażenie układu oddechowego oraz niewydolność krążenia, które niosą ze sobą bezpośrednie ryzyko zgonu. Dodatkowo chlor może powodować długotrwałe osłabienie narządu oddechowego, co podnosi ryzyko wystąpienia chorób płuc.

Diagnostyka

Zatrucie chlorem to zwykle sytuacja nagła, wymagająca szybkiej interwencji. Stad poszkodowanemu – często przed lekarzem – pierwszej pomocy udzielają osoby z otoczenia (wesprzeć może je dyspozytor pogotowia poinformowany o stanie chorego i potencjalnym zagrożeniu).

 

Zatrucie Domestosem – Leczenie

Gdy wystąpi zatrucie Domestosem, pierwsza pomoc dotkniętej nim osobie jest szczególnie ważna. Leczenie swoiste w tym przypadku bowiem nie istnieje. Dlatego w pierwszej kolejności należy przerwać kontakt osoby zatrutej z toksyną – usunąć poszkodowanego z pomieszczenia z wysokim stężeniem oparów chloru, zdjąć odzież skażoną detergentem, obficie przemyć skórę i oczy chorego letnią wodą. Jeśli to możliwe, warto pomyśleć również o swoim bezpieczeństwie i wykonać te czynności w rękawiczkach oraz osłonić twarz. W dalszej kolejności należy zabezpieczyć podstawowe czynności życiowe poszkodowanego przez zatrucie Domestosem. Leczenie objawowe – zalecone potem przez lekarza może opierać się na zastosowaniu leków przeciwzapalnych oraz środków przeciwbólowych. Pacjentom z oparzeniami skórnymi może być potrzebny dermatolog, a chorym z uszkodzeniami płuc – pulmonolog.

Prewencja

 Wietrzenie pomieszczeń oraz obfite spłukiwanie powierzchni czyszczonych Domestosem, a także niestosowanie środka w miejscach, gdzie przebywają dzieci i osoby starsze czy przechowywanie detergentu poza zasięgiem najmłodszych to podstawowe zasady bezpieczeństwa, które powinny pomóc w uniknięciu zatrucia chlorem.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.