ZNAMIĘ BECKERA

pawelszynkiewicz, 5 listopada 2014

Znamię Beckera – opis choroby

Znamię Beckera – funkcjonujące też pod nazwą melanoza Beckera – jest schorzeniem o podłożu genetycznym, należącym do grupy znamion barwnikowych. W tym przypadku mamy do czynienia z przebarwioną warstwą komórek podstawnych naskórka, której towarzyszy niekiedy zwiększona ilość miocytów gładkich (element tkanki mięśniowej).

Znamię Beckera występuje głównie na skórze mężczyzn, a ujawnia się po przejściu okresu dojrzewania (2 i 3 dekada życia). Stąd przypuszczenia, że przyczyną choroby może być wzmożona aktywność androgenów (hormonów męskich), które stymulując melanocyty (komórki produkujące ciemny barwnik skóry), wywołują ich namnożenie się, a w efekcie rozwój znamienia pod postacią jasnobrązowej plamy o nieregularnej krawędzi. Tak pojęta melanoza Beckera została wprowadzona do medycyny przez Williama Beckera. Ten amerykański dermatolog w 1948 roku opisał po raz pierwszy omawianą przypadłość, a ta na trwałe została wprowadzona do medycyny pod jego nazwiskiem.

Źródło zdjęć: DermNet NZ

 

Objawy

Przebarwiona, płaska zmiana o brunatnym zabarwieniu i nieregularnej linii brzegu, opcjonalnie pokryta twardymi, brązowymi lub czarnymi włosami – to podstawowe cechy wyróżniające znamię Beckera. Początkowo plama bywa niewielka, jednak z czasem jej średnica powiększa się do kilkunastu centymetrów. Możliwe jest też uwypuklenie się znamienia i wystąpienie zmian trądzikowych w jego obrębie.

Znamię Beckera najczęściej zajmuje górną część klatki piersiowej oraz pleców, okolice barwowe i ramienia. Nie wyklucza to jednak opcji pojawienia się tej plamy barwnikowej w innej lokalizacji. U chorych z melanozą Beckera mogą też wystąpić inne, towarzyszące zmianom skórnym dolegliwości, jak tzw. kurza klatka piersiowa, skolioza czy rozszczep kręgosłupa, skrócenie jednej z kończy bądź powiększenie stopy.

 

Diagnostyka

Dermatolog rozpoznaje znamię Beckera w oparciu o ocenę widocznych zmian skórnych. Zwykle badanie fizykalne wystarcza do postawienia prawidłowej diagnozy. Jednak lekarz zawsze może odwołać się do dermatoskopii i poddać plamę badaniu pod kątem stwierdzenia lub wykluczenia jej złośliwości.

Leczenie

Pacjent powinien być świadomy, że jeśli diagnoza potwierdzi u niego znamię Beckera, leczenie chirurgiczne tego schorzenia w zasadzie nie jest stosowane. Wszystko z powodu znacznych rozmiarów i rozległości zmian, jakimi charakteryzuje się melanoza Beckera.

Usunąć znamię Beckera można jedynie w sytuacji, gdy występuje ono w bardzo widocznym i uciążliwym dla chorego miejscu.
Ponadto plama ta nie ma tendencji do zezłośliwienia i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Stąd pacjentom zaleca się jedynie zabiegi laserowe oraz środki na bazie hydrochinonu, które mogą pomóc w rozjaśnieniu przebarwienia. Plamę należy jednak stale obserwować i regularnie konsultować się z lekarzem, gdyż jak każde znamię, wykazuje ona zwiększone ryzyko wystąpienia czerniaka skóry.

 

Prewencja

Ponieważ znamię Beckera jest uwarunkowane genetycznie, jego pojawienie się jest niezależnie od naszej woli i działań prewencyjnych. Można jednak zapobiec nasileniu się przebarwienia. Dlatego tak ważne jest unikanie promieniowania UV i opalania się w solarium, które mogą powodować ciemnienie plamy. W celach estetycznych można też bez żadnych przeszkód depilować (mechanicznie czy laserowo) występujące na znamieniu włosy.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.