Usuwanie tatuażu laserem – przebieg i efekty

Usuwanie tatuażu laserem Popularność tatuaży stale rośnie – szacuje się, że obecnie ok. 10% mieszkańców Europy ma co najmniej jeden […]

Usuwanie tatuażu laserem

Usuwanie tatuażu laserem

Popularność tatuaży stale rośnie – szacuje się, że obecnie ok. 10% mieszkańców Europy ma co najmniej jeden tatuaż. Jednocześnie jednak prawie połowa z nich chciałaby go usunąć. Obecnie najczęściej stosowane jest usuwanie tatuażu laserem. Przed poddaniem się zabiegowi warto jednak dowiedzieć się na czym on polega i jaka jest jego skuteczność.

Usuwanie_tatuażu_laserem_zdjecie_artykul

W przeszłości usunięcie tatuażu wymagało ingerencji chirurgicznej, jednak metoda ta wiąże się z powstaniem szpecącej blizny. Dziś tatuaże usuwa się za pomocą wiązki światła laserowego, a zabiegi chirurgiczne wykonywane są tylko w przypadku tatuaży o niewielkiej powierzchni, wykonanych z wykorzystaniem barwników niepoddających się działaniu wiązki lasera.

 

Na czym polega usuwanie tatuażu laserem – rodzaje laserów

Tatuaż dla organizmu człowieka jest rodzajem ciała obcego umieszczanego pod naskórkową warstwą skóry. Barwnik wprowadza się na tyle głęboko, aby nie uległ złuszczeniu wraz z naskórkiem. Dla zapewnienia trwałości tatuażu stosuje się barwniki mające w składzie metale ciężkie, które nie poddają się naturalnym procesom fizjologicznego wydalania.

Usuwanie tatuażu laserem polega na poddaniu powierzchni skóry działaniu serii impulsów świetlnych, których zadaniem jest rozbicie barwnika, usuwanego następnie z organizmu przez układ immunologiczny. Skuteczność zabiegu jest uzależniona od sześciu aspektów, które opisuje się za pomocą tzw. skali Kirby Desai, stanowiącej jednocześnie punkt wyjścia w wycenianiu zabiegu usuwania tatuażu laserem.

Skala Kirby Desai uwzględnia:

 1. rodzaj skóry
 2. umiejscowienie tatuażu
 3. barwnik, jaki wykonano tatuaż
 4. wielkość tatuażu
 5. bliskość blizn i zmian na skórze
 6. głębokość umieszczenia barwnika

Do każdego aspektu przypisane są punkty w skali od 1 do 5, w zależności od stopnia trudności usunięcia barwnika. Przed zabiegiem specjalista ocenia tatuaż według wymienionych kryteriów i na podstawie sumy punktów wskazuje, szacunkową liczbę powtórzeń zabiegu potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu oraz cenę zabiegu. Zwykle usuwanie tatuażu laserem wymaga wykonania od 6 do 8 zabiegów, które ze względu na czas gojenia skóry przeprowadza się w ciągu roku.

Rodzaje laserów wykorzystywanych do usuwania tatuaży

Najlepsze efekty w usuwaniu tatuaży dają lasery emitujące bardzo dużą dawkę energii w krótkim czasie – ich skuteczność polega po pierwsze na szybkim rozbijaniu barwnika, po drugie powstająca rana jest stosunkowo niewielka i ryzyko powstania blizny ulega zmniejszeniu. Obecnie najczęściej stosuje się lasery nanosekundowe i lasery pikosekundowe posługujące się podwójną długością fal – pierwsza (dłuższa) pozwala usunąć kolor czarny, niebieski i brązowy, zaś druga (krótsza) rozbija barwnik fioletowy, czerwony i pomarańczowy.

Aktualnie za „złoty środek” uważa się lasery pracujące w trybie Q-Switched. Cechuje je bardzo wysoka precyzja gwarantująca, że wiązka lasera nie spowoduje uszkodzeń niezabarwionej tkanki oraz nie uszkodzi naczyń krwionośnych i nerwów.

Nowością w dziedzinie laserowego usuwania tatuaży jest metoda R20, która pozwala skrócić proces usuwania barwnika z kilkunastu do kilku miesięcy. Polega ona na wykonaniu czterech naświetleń w 20-minutowych odstępach. Dzięki temu podczas jednej wizyty w gabinecie usuwa się większe ilości barwnika. Metoda ta dopiero od niedawna pojawia się w ofercie medycyny estetycznej, ale cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ mimo iż bezpośrednio po zabiegu występuje nieco większe podrażnienie skóry niż przy metodach standardowych, to nie wiąże się to z powstaniem bardziej wyraźnych blizn, a skóra po zabiegu wygląda naturalnie.

Przed, w trakcie i po zabiegu – na co się przygotować?

Laserowe usuwanie tatuażu odbywa się w kilku sesjach powtarzanych po zagojeniu się powstałych w wyniku naświetlania laserem. Liczba sesji uzależniona jest od oceny dokonanej z wykorzystaniem skali Kirby Desai.

Wykonanie zabiegu wymaga odpowiedniego przygotowania skóry, dlatego konieczne jest:

 • zrezygnowanie z eksponowana skory z tatuażem na działanie promieniowania UV – co najmniej 4 tygodnie przed poddaniem się zabiegowi
 • zrezygnowania z peelingów chemicznych oraz peelingów ziarnistych – co najmniej 1 tydzień przed poddaniem się zabiegowi
 • zrezygnować z depilowania włosów – co najmniej 1 tydzień przed zabiegiem
 • zgolić owłosienie znajdujące się na obszarze poddawanym zabiegowi – 1 dzień przed zabiegiem.

W zależności od długości użytych fal usuwanie tatuażu laserem może być bardziej lub mniej bolesne, przy czym największe dolegliwości odczuwa się podczas uderzeń lasera w obszarach cechujących się cienką skórą, tj. na nadgarstkach, kostkach czy za uszami. W razie konieczności stosuje się znieczulenie miejscowe.

Po wykonaniu serii impulsów rozbijających barwnik miejsce poddane zabiegowi okłada się lodem, a następnie smaruje maścią z antybiotykiem i opatruje. Należy liczyć się z tym, że laser powoduje uszkodzenie naskórka, dlatego w miejscu naświetlania mogą pojawić się strupy, prawie zawsze skóra jest zaczerwieniona.

W okresie gojenia trzeba zadbać o:

 • unikanie moczenia miejsca poddanego naświetlaniu przez 2-3 dni po zabiegu
 • natłuszczanie miejsca poddanego naświetlaniu (pantenol, linomag, tribiotic)
 • stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o faktorze nie mniejszym niż SPF 30
 • czasową rezygnację z wysiłku fizycznego powodującego pojawianie się potu
 • powstrzymanie się od zdrapywania strupów

Jeżeli przed zabiegiem nie stwierdzono przeciwskazań, proces gojenia się nie powinien trwać dłużej niż 4-6 tygodni. Po upływie tego czasu można poddać się kolejnej sesji z zalecanej serii.

Cena usunięcia tatuażu laserem ustalana jest indywidualnie, zwykle jedna sesja to koszt od 500 do 1200 zł.

Usuwanie tatuażu laserem – przeciwwskazania i powikłania

Usuwanie tatuażu laserem powinno być poprzedzone konsultacją dermatologiczną. Dermatolog zbada skórę i oceni czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wśród przeciwwskazań do laserowego usuwania tatuaży wymienia się:

 • choroby tkanki łącznej
 • zażywanie niektórych retinoidów doustnych oraz zażywanie ich do 3 miesięcy przed zabiegiem
 • skłonność do powstawania blizn
 • bardzo ciemna i ciemna karnacja
 • tatuaż o dużej powierzchni

Decydując się na usuwanie tatuażu laserem należy liczyć się z możliwością wystąpienia efektów ubocznych d0 których należą:

 • reakcje alergiczne
 • infekcje bakteryjne
 • odbarwienia i przebarwienia skóry
 • powstanie blizn i bliznowców

Należy pamiętać, że jedyną metodą pozwalającą na całkowite pozbycie się barwnika jest wykonanie zabiegu chirurgicznego polegającego na wycięciu całego obszaru skóry. Metoda ta wiąże się jednak z długą i bolesną rekonwalescencją oraz pozostawieniem szpecącej blizny, dlatego zdecydowanie częściej wybierane jest laserowe usuwanie tatuażu. Należy zauważyć, że postęp technologiczny pozwala stale poprawiać efekty i usuwanie tatuażu laserem to zabieg, który wykazuje coraz większą skuteczność.

logo