Zdrowa i piękna skóra

Usuwanie tatuażu laserem – przebieg i efekty

pawelszynkiewicz, 7 września 2019

Usuwanie tatuażu laserem

Popularność tatuaży stale rośnie – szacuje się, że obecnie ok. 10% mieszkańców Europy ma co najmniej jeden tatuaż. Jednocześnie jednak prawie połowa z nich chciałaby go usunąć. Obecnie najczęściej stosowane jest usuwanie tatuażu laserem. Przed poddaniem się zabiegowi warto jednak dowiedzieć się na czym on polega i jaka jest jego skuteczność.

Usuwanie_tatuażu_laserem_zdjecie_artykul

W przeszłości usunięcie tatuażu wymagało ingerencji chirurgicznej, jednak metoda ta wiąże się z powstaniem szpecącej blizny. Dziś tatuaże usuwa się za pomocą wiązki światła laserowego, a zabiegi chirurgiczne wykonywane są tylko w przypadku tatuaży o niewielkiej powierzchni, wykonanych z wykorzystaniem barwników niepoddających się działaniu wiązki lasera.

 

Na czym polega usuwanie tatuażu laserem – rodzaje laserów

Tatuaż dla organizmu człowieka jest rodzajem ciała obcego umieszczanego pod naskórkową warstwą skóry. Barwnik wprowadza się na tyle głęboko, aby nie uległ złuszczeniu wraz z naskórkiem. Dla zapewnienia trwałości tatuażu stosuje się barwniki mające w składzie metale ciężkie, które nie poddają się naturalnym procesom fizjologicznego wydalania.

Usuwanie tatuażu laserem polega na poddaniu powierzchni skóry działaniu serii impulsów świetlnych, których zadaniem jest rozbicie barwnika, usuwanego następnie z organizmu przez układ immunologiczny. Skuteczność zabiegu jest uzależniona od sześciu aspektów, które opisuje się za pomocą tzw. skali Kirby Desai, stanowiącej jednocześnie punkt wyjścia w wycenianiu zabiegu usuwania tatuażu laserem.

Skala Kirby Desai uwzględnia:

 1. rodzaj skóry
 2. umiejscowienie tatuażu
 3. barwnik, jaki wykonano tatuaż
 4. wielkość tatuażu
 5. bliskość blizn i zmian na skórze
 6. głębokość umieszczenia barwnika

Do każdego aspektu przypisane są punkty w skali od 1 do 5, w zależności od stopnia trudności usunięcia barwnika. Przed zabiegiem specjalista ocenia tatuaż według wymienionych kryteriów i na podstawie sumy punktów wskazuje, szacunkową liczbę powtórzeń zabiegu potrzebnych do całkowitego usunięcia tatuażu oraz cenę zabiegu. Zwykle usuwanie tatuażu laserem wymaga wykonania od 6 do 8 zabiegów, które ze względu na czas gojenia skóry przeprowadza się w ciągu roku.

Rodzaje laserów wykorzystywanych do usuwania tatuaży

Najlepsze efekty w usuwaniu tatuaży dają lasery emitujące bardzo dużą dawkę energii w krótkim czasie – ich skuteczność polega po pierwsze na szybkim rozbijaniu barwnika, po drugie powstająca rana jest stosunkowo niewielka i ryzyko powstania blizny ulega zmniejszeniu. Obecnie najczęściej stosuje się lasery nanosekundowe i lasery pikosekundowe posługujące się podwójną długością fal – pierwsza (dłuższa) pozwala usunąć kolor czarny, niebieski i brązowy, zaś druga (krótsza) rozbija barwnik fioletowy, czerwony i pomarańczowy.

Aktualnie za „złoty środek” uważa się lasery pracujące w trybie Q-Switched. Cechuje je bardzo wysoka precyzja gwarantująca, że wiązka lasera nie spowoduje uszkodzeń niezabarwionej tkanki oraz nie uszkodzi naczyń krwionośnych i nerwów.

Nowością w dziedzinie laserowego usuwania tatuaży jest metoda R20, która pozwala skrócić proces usuwania barwnika z kilkunastu do kilku miesięcy. Polega ona na wykonaniu czterech naświetleń w 20-minutowych odstępach. Dzięki temu podczas jednej wizyty w gabinecie usuwa się większe ilości barwnika. Metoda ta dopiero od niedawna pojawia się w ofercie medycyny estetycznej, ale cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ mimo iż bezpośrednio po zabiegu występuje nieco większe podrażnienie skóry niż przy metodach standardowych, to nie wiąże się to z powstaniem bardziej wyraźnych blizn, a skóra po zabiegu wygląda naturalnie.

Przed, w trakcie i po zabiegu – na co się przygotować?

Laserowe usuwanie tatuażu odbywa się w kilku sesjach powtarzanych po zagojeniu się powstałych w wyniku naświetlania laserem. Liczba sesji uzależniona jest od oceny dokonanej z wykorzystaniem skali Kirby Desai.

Wykonanie zabiegu wymaga odpowiedniego przygotowania skóry, dlatego konieczne jest:

 • zrezygnowanie z eksponowana skory z tatuażem na działanie promieniowania UV – co najmniej 4 tygodnie przed poddaniem się zabiegowi
 • zrezygnowania z peelingów chemicznych oraz peelingów ziarnistych – co najmniej 1 tydzień przed poddaniem się zabiegowi
 • zrezygnować z depilowania włosów – co najmniej 1 tydzień przed zabiegiem
 • zgolić owłosienie znajdujące się na obszarze poddawanym zabiegowi – 1 dzień przed zabiegiem.

W zależności od długości użytych fal usuwanie tatuażu laserem może być bardziej lub mniej bolesne, przy czym największe dolegliwości odczuwa się podczas uderzeń lasera w obszarach cechujących się cienką skórą, tj. na nadgarstkach, kostkach czy za uszami. W razie konieczności stosuje się znieczulenie miejscowe.

Po wykonaniu serii impulsów rozbijających barwnik miejsce poddane zabiegowi okłada się lodem, a następnie smaruje maścią z antybiotykiem i opatruje. Należy liczyć się z tym, że laser powoduje uszkodzenie naskórka, dlatego w miejscu naświetlania mogą pojawić się strupy, prawie zawsze skóra jest zaczerwieniona.

W okresie gojenia trzeba zadbać o:

 • unikanie moczenia miejsca poddanego naświetlaniu przez 2-3 dni po zabiegu
 • natłuszczanie miejsca poddanego naświetlaniu (pantenol, linomag, tribiotic)
 • stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o faktorze nie mniejszym niż SPF 30
 • czasową rezygnację z wysiłku fizycznego powodującego pojawianie się potu
 • powstrzymanie się od zdrapywania strupów

Jeżeli przed zabiegiem nie stwierdzono przeciwskazań, proces gojenia się nie powinien trwać dłużej niż 4-6 tygodni. Po upływie tego czasu można poddać się kolejnej sesji z zalecanej serii.

Cena usunięcia tatuażu laserem ustalana jest indywidualnie, zwykle jedna sesja to koszt od 500 do 1200 zł.

Usuwanie tatuażu laserem – przeciwwskazania i powikłania

Usuwanie tatuażu laserem powinno być poprzedzone konsultacją dermatologiczną. Dermatolog zbada skórę i oceni czy nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wśród przeciwwskazań do laserowego usuwania tatuaży wymienia się:

 • choroby tkanki łącznej
 • zażywanie niektórych retinoidów doustnych oraz zażywanie ich do 3 miesięcy przed zabiegiem
 • skłonność do powstawania blizn
 • bardzo ciemna i ciemna karnacja
 • tatuaż o dużej powierzchni

Decydując się na usuwanie tatuażu laserem należy liczyć się z możliwością wystąpienia efektów ubocznych d0 których należą:

 • reakcje alergiczne
 • infekcje bakteryjne
 • odbarwienia i przebarwienia skóry
 • powstanie blizn i bliznowców

Należy pamiętać, że jedyną metodą pozwalającą na całkowite pozbycie się barwnika jest wykonanie zabiegu chirurgicznego polegającego na wycięciu całego obszaru skóry. Metoda ta wiąże się jednak z długą i bolesną rekonwalescencją oraz pozostawieniem szpecącej blizny, dlatego zdecydowanie częściej wybierane jest laserowe usuwanie tatuażu. Należy zauważyć, że postęp technologiczny pozwala stale poprawiać efekty i usuwanie tatuażu laserem to zabieg, który wykazuje coraz większą skuteczność.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.