Dermaroller

Jeśli zapytać pacjentów o dermaroller, opinie na temat zabiegu są zwykle pozytywne Uznaje się go za bezbolesny i przyjemny. Ta […]

Jeśli zapytać pacjentów o dermaroller, opinie na temat zabiegu są zwykle pozytywne

Uznaje się go za bezbolesny i przyjemny. Ta usługa kosmetyczna zyskuje również na znaczeniu dlatego, że jest niechirurgicznym zabiegiem anti-aging, a daje równie dobry efekt liftingujący.

dermaroller

 

Obok dermarollera kosmetycznego wyróżnia się też dermaroller medyczny i chirurgiczny – każdy o różnej długości igieł. W kosmetycznym są one niemal niewidoczne i nie powodują znacznego dyskomfortu, w chirurgicznym przeciwnie – długie, wywołują krwawienia i często wymagają znieczulenia miejscowego.

Dermaroller kosmetyczny stosuje się do mikronakłuwania skóry, które stymuluje ją do intensywnej samoregeneracji, wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, a także efektywnego wchłania składników odżywczych z preparatów kosmetycznych i leków. Wygładzenie, ujędrnienie i widoczne odmłodzenie skóry to pozytywne zmiany, jakie obserwuje się po zabiegu dermaroller. Efekty utrzymują się dłużej przy regularnym jego powtarzaniu.

 

Opis zabiegu

Mikronakłuwanie, rolowanie, mezoterapia mikroigłowa czy terapia indukcji kolagenu CIT to różne określenia tego samego zabiegu dermaroller. Zawsze należy poprzedzić go dokładnym oczyszczeniem skóry. Następnie kosmetyczka/kosmetolog/dermatolog (w zależności od typu narzędzia zabiegowego) sięga po sterylny, niewielki wałeczek ze stali chirurgicznej, którego końcówka jest gęsto usłana setkami cienkich i ostrych igieł. Ich długość zależy tu od typu skóry i celu zabiegu. Przesuwając dermaroller po powierzchni naskórka – „góra-dół”, „prawo-lewo” i „na skosy” – tworzy się mikrouszkodzenia  pobudzające skórę do intensywnego gojenia. By ją w tym wspomóc, przez 2-3 dni po wykonanej mikroiniekcji należy zrezygnować z nakładania tłustych kosmetyków, korzystania z basenu oraz sauny. Konieczne jest natomiast odżywianie naskórka odpowiednimi preparatami (nawilżające, odżywcze, antycellulitowe), których aplikacja zwieńcza też cały zabieg w gabinecie.

 

Wskazania

Dermaroller szczególnie poleca się osobom, które zauważają u siebie widoczne oznaki starzenia się skóry twarzy, jak zmarszczki czy przebarwienia. Wskazaniami do wykonania zabiegu są również utrata sprężystości i jędrności skóry, jej zwiotczenie i powstałe nawisy, które zmieniają owal twarzy z wyraźnego w rozmyty. Mezoterapia mikroigłowa służy właśnie pobudzeniu mięśni podtrzymujących skórę oraz jej rewitalizacji – szczególnie w okolicach oczu i ust – ale też w innych partiach twarzy, w obrębie szyi, dekoltu, dłoni bądź brzucha (np. po ciąży). Tego typu terapia to także doskonała profilaktyka przeciwzmarszczkowa dla osób 30+. Poza tym dermaroller stosuje się w celu:

 • redukcji cellulitu;
 • usuwania rozstępów;
 • eliminacji blizn (szczególnie tzw. atroficznych, czyli wklęsłych);
 • regeneracji uszkodzonych naczyń krwionośnych;
 • zwężenia porów skóry;
 • zapobiegania łysieniu.

 

Przeciwwskazania

Zabieg dermaroller odradza się osobom:

 • z chorobami skóry, jak łojotok, AZS, łuszczyca, trądzik;
 • z nadmierną ilością brodawek i znamion;
 • z alergią na stal nierdzewną, z której wykonany jest wałeczek;
 • z aktywną opryszczką czy inną chroniczną infekcją skórną;
 • z cukrzycą, zaburzeniami krwawienia, hemofilią, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca czy wszczepionym rozrusznikiem;
 • przyjmującym leki obniżające ciśnienie krwi, preparaty nasercowe, miejscowe kortykosteroidy, preparaty homeopatyczne, witaminy czy zioła mogące rozrzedzać krew;
 • w ciąży i podczas laktacji;
 • ze słabą zdolnością do gojenia się ran;
 • po inwazyjnych zabiegach laserowych, podaniu wypełniacza czy botoksu, operacjach plastycznych – zalecany odstęp czasowy 3-4 miesiące.

 

Objawy niepożądane

Istnieje możliwość wystąpienia wtórnego zaczerwienienia, delikatnego krwawienia, obrzęku lub bólu w miejscu, gdzie została przeprowadzona mezoterapia mikroigłowa. Wszystkie te objawy powinny ustąpić do kilku godzin lub doby po zabiegu. Natomiast doznaniom bólowym można zapobiec, nakładając na 30 minut przed iniekcją miejscowy preparat znieczulający, np. z lidokainą.

 

Częstotliwość zabiegów

Już jeden zabieg daje widoczne efekty, ale powtórzenie go 3-6 razy co 5-10 dni pozwala osiągnąć długotrwałe rezultaty. Zaś dermaroller wykonywany raz na pół roku to zalecenie służące podtrzymaniu uzyskanych wyników terapii.

 

Przeczytaj więcej:   Dermaroller – nowy sposób na niedoskonałości

 

logo