Dermatoskopia

Dermatoskopia – zwana inaczej mikroskopią epiluminescencyjną Dermatoskopia to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, stosowane najczęściej w dermatologii. Polega ono na obserwacji chorobowych […]

Dermatoskopia – zwana inaczej mikroskopią epiluminescencyjną

Dermatoskopia to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, stosowane najczęściej w dermatologii. Polega ono na obserwacji chorobowych zmian skóry przy użyciu urządzenia optycznego zwanego dermatoskopem, który pozwala powiększyć obraz nawet kilkanaście razy i dzięki zastosowaniu specjalnego światła uzyskać wizualizację trójwymiarową. Dermatoskopia bywa stosowana w diagnostyce wszelkich zmian skórnych, a w szczególności – nowotworów.

dermatoskopia

Dermatoskopia – opis zabiegu

Dermatoskopia trwa około 15 minut i jest badaniem zupełnie bezbolesnym. Przed jego rozpoczęciem lekarz nakłada na dany fragment skóry specjalistyczny olejek, który nie pozwala refleksom świetlnym na zaburzenie obrazu. Później do skóry przykłada się dermatoskop, a lekarz zaczyna obserwację zmiany. Dermatoskopia – w porównaniu do innych badań diagnostycznych – pozwala na o wiele dokładniejszą analizę występującej zmiany. Na podstawie jej barwy, asymetrii, granic czy pasm lekarz może ocenić, czy ma ona charakter złośliwy i podjąć odpowiednie metody leczenia.

 

Dermatoskopia – wskazania

Wskazaniami do wykonania dermatoskopii są:

  • wszystkie zmiany skórne, które pojawiły się niedawno, rosną, bolą i krwawią, mają nieregularny kształt, swędzą i łuszczą się, są obrzęknięte lub mają niejednolitą barwę,
  • występowanie na całym ciele dużej ilości znamion, o różnym kształcie i barwie,
  • bardzo jasna karnacja, niebieskie oczy, rude lub blond włosy,
  • występujące w najbliższej rodzinie przypadki zachorowania na czerniaka i inne typy nowotworu skóry,
  • podejrzenie występowania rogowacenie łojotokowego, świerzbu, brodawek, infekcji grzybiczych oraz wszawicy łonowej.

 

Dermatoskopia – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania dermatoskopii. Badanie może być wykonywane u osób chorych, kobiet ciężarnych czy przyjmujących leki.

 

Dermatoskopia – objawy niepożądane

Dermatoskopia jest badaniem całkowicie bezpiecznym i nie powodującym występowania żadnych objawów niepożądanych.

 

Dermatoskopia- częstotliwość wykonywania

Dermatoskopia może być wykonywana tak często, jak wymaga tego diagnostyka danego schorzenia – nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń.   Dermatolog powinien określić datę kolejnego badania.

logo