Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie, zarówno u ludzi, jak i u innych istot żywych. W ciele człowieka […]

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie, zarówno u ludzi, jak i u innych istot żywych.

W ciele człowieka kwas hialuronowy można znaleźć w skórze, mazi stawowej i ciele szklistym oka, a także ścianach naczyń krwionośnych. Kwas hialuronowy w skórze jest odpowiedzialny za wiązanie wody – dzięki jego obecności skóra jest nawilżona i jędrna. Stymuluje ją również do wytwarzania kolagenu, czyli włókien odpowiedzialnych za jędrność. Kwas hialuronowy jest także głównym składnikiem mazi stawowej, która służy do smarowania powierzchni stawowej, dyfuzji substancji odżywczych, odżywiania chrząstki, a także chroni komórki przed zgniataniem.

kwas hialuronowy
Jedną z właściwości kwasu hialuronowego jest uleganie rozpadowi – organizm produkuje go wprawdzie na bieżąco, jednak z wiekiem stopniowo traci tę zdolność. Tkanki pozbawione odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego z czasem się degradują, czyli zwyczajnie starzeją, a skóra robi się sucha, wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki.

Kwas hialuronowy dzięki rozwojowi technik medycznych można uzyskać sztucznie. Początkowo pozyskiwano go z tkanek zwierzęcych, a obecnie pozyskuje się go ze szczepów bakterii z rodzaju Streptococcus equi, przy wykorzystaniu zjawiska fermentacji mikrobiologicznej. Pozyskiwany w ten sposób kwas hialuronowy jest identyczny z tym produkowanym przez ludzki organizm, a tym samym w pełni bezpieczny.

Co sprawiło, że w  ostatnich latach kwas hialuronowy stał się niezwykle popularny zarówno w kosmetologii, jak i medycynie? Poza funkcjami, jakie spełnia ta substancja naturalnie w organizmie, świetnie nadaje się też na wypełniacz – nie wywołuje uczuleń. Dzięki naturalności i zaletom kwas hialuronowy w kosmetyce i medycynie znajduje szereg zastosowań – od wygładzania zmarszczek i rewitalizacji warg sromowych, przez powiększanie biustu do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, a także chorób wątroby i oczu. Znaleziono również wiele sposobów na aplikowanie do organizmu substancji, jaką jest kwas hialuronowy. Aplikuje się go w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.

 

Opis zabiegu

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w bardzo wielu rodzajach zabiegów, m.in. takich jak:

 • Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – podczas tego zabiegu w bruzdę wstrzykiwane są preparaty zawierające kwas hialuronowy. Gęsty i plastyczny żel aplikowany w zmarszczkę wypełnia ją i wygładza.
 • Nici hialuronowe – w trakcie zabiegu chirurg lub dermatolog wprowadza w okolice policzków, brody lub podbródka kwas hialuronowy w postaci nici. Zabieg wykonywany jest za pomocą mikrokaniuli – miękkiego i tempo zakończonego narzędzia, które gwarantuje, że naczynia i nerwy nie zostaną uszkodzone. Kwas hialuronowy podawany jest wzdłuż linii napięcia skóry, a powstałe w ten sposób nici stymulują powstanie sieci kolagenowej, która napina skórę.
 • Wiskosuplementacja – jest bardzo popularną metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, polegającą na wstrzykiwaniu w stawy kwasu hialuronowego.
 • Powiększanie piersi – zabieg przeprowadzany jest bez użycia skalpela, dzięki czemu jest o wiele bezpieczniejszy oraz mniej inwazyjny niż chirurgiczne powiększenie piersi, a ponadto nie wymaga okresu rekonwalescencji. Kwas hialuronowy wstrzykuje się pod gruczoł piersiowy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
 • Powiększanie ust – chirurg plastyk wprowadza do tkanki skórnej ust preparat w formie żelu. Używa w tym celu cienkiej igły lub kaniuli. Konieczne jest miejscowe znieczulenie.
 • Podnoszenie pośladków – dzięki odpowiedniej dawce preparatu zawierającego kwas hialuronowy można pięknie wymodelować pośladki. Lekarz wstrzykuje w odpowiednio dobrane miejsca precyzyjną ilość żelu. Zabieg jest mało inwazyjny, więc nie wymaga rehabilitacji.
 • Rewitalizacja warg sromowych – zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, lekarz aplikuje kwas hialuronowy w wargi sromowe większe, stosując w tym celu cienką igłę. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych aktywności.

 

Wskazania

Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie rozwiązywaniu wielu problemów medycznych i kosmetologicznych. Zabiegi stosuje się w przypadkach takich jak:

 • zmarszczki;
 • utrata jędrności skóry;
 • wysuszenie i zmniejszenie elastyczności okolic warg sromowych;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów;
 • niesatysfakcjonujący kształt lub rozmiar piersi i pośladków;
 • małe i niewyraźne usta.

 

Przeciwwskazania

Kwas hialuronowy jest naturalnym wypełniaczem, dlatego też tylko w niewielu sytuacjach nie jest możliwe przeprowadzenie zabiegów z jego wykorzystaniem. Unika się stosowania go w przypadkach takich jak:

 • ciąża;
 • okres laktacji;
 • ciężka postać cukrzycy;
 • czynna choroba nowotworowa;
 • skłonność do blizn przerostowych;
 • stany zapalne skóry;
 • choroby układowe.

 

Objawy niepożądane

Kwas hialuronowy jest w pełni akceptowany przez organizm, więc zabiegi przeprowadzane z jego użyciem są bezpieczne i nie grożą powikłaniami. Są one mało inwazyjne, w związku z tym nie ma problemu z gojeniem się skóry czy bliznami. Osoby ze szczególnie wrażliwą skórą mogą przez 2–3 dni odczuwać w miejscu wstrzyknięcia ból; może też pojawić się zgrubienie, obrzęk i zaczerwienienie.

 

Częstotliwość zabiegów

Kwas hialuronowy jest substancją, która dość szybko ulega rozpadowi. Dlatego też, jeśli chce się utrzymać efekty, kwas hialuronowy powinien być ponownie aplikowany. Częstotliwość zabiegów zależy od indywidualnych cech pacjentów, a także rodzaju zabiegu. W przypadku powiększania piersi czy pośladków podaje się uśredniony czas 18–24 miesięcy pomiędzy zabiegami, przy czym kolejne dawki wypełniacza są mniejsze. W przypadku wypełniania zmarszczek zabiegi powtarza się po około roku. Kwas hialuronowy krócej utrzymuje się u osób palących papierosy i tych, które często się opalają.

logo