Zabiegi

Oczyszczanie manualne

Oczyszczanie manualne to …

Jednym z klasycznych zabiegów przeprowadzanych przez kosmetyczkę jest oczyszczanie manualne. Opinie na temat tego zabiegu są podzielone. Zwolennicy twierdzą, że jest to najbardziej skuteczny sposób na usunięcie zaskórników i wyprysków. Przeciwnicy podkreślają, że zabieg trwa długo i jest bolesny.

oczyszczanie manualne

Oczyszczanie manualne daje bardzo widoczne efekty. Skóra staje się oczyszczona i rozświetlona, zyskuje zdrowy wygląd bez stanów zapalnych. Twarz po zabiegu ma też poprawiony koloryt. Poza tym skóra dobrze oczyszczona lepiej przyswaja substancje aktywne z preparatów kosmetycznych. Dlatego też warto różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne poprzedzać interwencjami typu oczyszczanie manualne.

Gdy planuje się oczyszczanie manualne, trzeba też pamiętać, by nie wykonywać go bezpośrednio przed ważnymi uroczystościami/wydarzeniami – zanim skóra wróci do normy po zabiegu, musi minąć kilka dni.

 

Opis zabiegu

Oczyszczanie manualne twarzy przeprowadza się w gabinetach kosmetycznych. Zabieg trwa około 2 godzin. Poddawane są mu twarz, dekolt, plecy i ramiona. Jego celem jest usuniecie pryszczy i zaskórników po uprzednim, odpowiednim przygotowaniu skóry. Kosmetyczka lub kosmetolog kolejno wykonują następujące czynności:

 • usunięcie makijażu i zanieczyszczeń;
 • tonizowanie;
 • peeling;
 • nałożenie maseczki rozpulchniającej skórę;
 • rozgrzanie skóry ciepłą parą za pomocą wapozonu;
 • wyciskanie zaskórników i wyprysków;
 • dezynfekowanie;
 • nałożenie maski łagodzącej;
 • aplikacja kremu.

Po zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu ani korzystać z solarium i sauny. Konieczne jest używanie kosmetyków łagodzących i unikanie specyfików na bazie alkoholu. Aby przedłużyć efekt oczyszczonej cery, warto stosować peeling i maseczki oczyszczające.

 

Wskazania

Oczyszczanie manualne przeprowadza się w celu usunięcia złogów łoju i zrogowaciałego naskórka, które w postaci zaskórników zamykają ujścia gruczołów łojowych. Wskazaniem do zabiegu są także krostki i grudki. Oczyszczanie manualne poleca się osobom ze skórą trądzikową, łojotokową, tłustą i mocno zanieczyszczoną. Jest to zabieg przeprowadzany u osób w rożnym wieku.

 

Przeciwwskazania

Nie dla każdego odpowiednim zabiegiem jest oczyszczenie manualne. Przeciwwskazania do jego wykonania to między innymi:

 • duża ilość stanów zapalnych;
 • opryszczka;
 • stany alergiczne;
 • tendencja do powstawania blizn;
 • trądzik różowaty;
 • skóra naczyniowa.

 

Objawy niepożądane

Manualne oczyszczanie skóry może spowodować jej podrażnienia. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że regularne wykonywanie zabiegu wzmaga produkcję łoju. Zdarza się również, że manualne oczyszczanie powoduje rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Dlatego absolutnie nie wolno wykonywać oczyszczania manualnego w domu. Niezbędne bowiem są fazy przygotowujące skórę do zabiegu, a także dezynfekcja i pielęgnacja skóry po jego zakończeniu. Stąd wszystkie etapy zabiegu mogą zostać prawidłowo przeprowadzone tylko w gabinecie kosmetycznym.

 

Częstotliwość zabiegów

Oczyszczanie manualne powinno być powtarzane regularnie co kilka tygodni. Osobom ze skórą trądzikową zaleca się cykl comiesięczny. Generalnie częstotliwość wykonywania tego zabiegu dostosowywana jest każdorazowo do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.