Peeling

Peeling jest zabiegiem, który pomaga w naturalnym usuwaniu zużytego naskórka razem z zanieczyszczeniami. Odblokowuje przy tym ujścia gruczołów łojowych, dzięki […]

Peeling jest zabiegiem, który pomaga w naturalnym usuwaniu zużytego naskórka razem z zanieczyszczeniami.

Odblokowuje przy tym ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników. Peeling nie tylko usuwa zniszczone i obumarłe komórki naskórka, ale jednocześnie pobudza skórę do produkcji nowych. Dzięki tym funkcjom peeling ma zastosowanie przy usuwaniu zmian chorobowych i wad kosmetycznych. Jednocześnie stymuluje skórę do produkcji kolagenu i podziału komórek naskórka, a także przyspiesza proces odnowy biologicznej naskórka.

peeling

Poprawę wyglądu skóry można osiągnąć dość szybko dzięki złuszczaniu naskórka. Wciąż wiele osób nie wie, że odpowiednio dobrany i regularnie przeprowadzany peeling może przynieść bardzo korzystne efekty. Mianem tym w kosmetologii określa się bardzo szeroką gamę zabiegów złuszczających naskórek. Przy pomocy różnych rodzajów peelingu można oddziaływać na wybrane warstwy skóry i uzyskiwać wiele pożądanych efektów.

Warto wiedzieć, że skóra cały czas pracuje – komórki wykonują swoje zadania, takie jak wiązanie wody czy uszczelnianie płaszcza lipidowego, a następnie obumierają i złuszczają się. Zużyte komórki są na bieżąco zastępowane nowymi.

Po zastosowaniu peelingu skóra jest wygładzona, elastyczniejsza i bardziej ukrwiona. Przebarwienia, drobne zmarszczki, blizny, rozstępy i inne niedoskonałości stają się mniej widoczne. Peeling jest również doskonałym wprowadzeniem do zabiegów pielęgnacyjnych – po jego zastosowaniu balsamy i kremy lepiej się wchłaniają. Natomiast peeling wykonany przed nałożeniem samoopalacza pomaga uzyskać jednolity i dłużej utrzymujący się kolor.

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele rodzajów peelingów, każdy może więc znaleźć taki, który najlepiej będzie spełniał jego potrzeby.

Ze względu na zastosowaną metodę usuwania zrogowaciałego naskórka, peelingi dzielimy na: mechaniczne, chemiczne i fizyczne, a także mieszane: fizyczno-chemiczne i chemiczno-mechaniczne.

Peeling mechaniczny polega na złuszczaniu naskórka poprzez mechaniczne usunięcie za pomocą substancji ścierających – takich jak np. peeling ziarnisty – lub profesjonalnych urządzeń, jak w przypadku dermabrazji i mikrodermabrazji, gdzie skórę złuszcza się specjalistyczną głowicą ścierającą.

Peeling fizyczny opiera się na wykorzystaniu lasera, krioterapii ciekłym azotem lub ultradźwięków (peeling kawitacyjny).
Peeling chemiczny wykorzystuje złuszczające działanie związków chemicznych. W tym celu używa się między innymi:

 • fenolu;
 • retinolu;
 • kwasów owocowych (alfa-hydroksykwasy – AHA), np. kwasu glikolowego;
 • kwasu trójchlorooctowego;
 • roztworu Jessnera.

 

Poszczególne rodzaje peelingów mogą działać na różnych głębokościach. Rozróżnia się:

 • peelingi powierzchniowe, które działają w obrębie samego naskórka;
 • peelingi średnio głębokie, które swoim działaniem obejmują naskórek i warstwę brodawkową skóry właściwej;
 • peelingi głębokie, które sięgają warstwy siateczkowej.

 

Najczęściej stosowany jest peeling powierzchniowy poprawiający wygląd naskórka, wygładzający go, polepszający elastyczność i ukrwienie skóry. Średnio głęboki i głęboki niosą ze sobą większe ryzyko powikłań, ale przynoszą też dużo lepsze efekty w leczeniu blizn, przebarwień i rozstępów.

 

Peeling – opis zabiegu

Każdy rodzaj peelingu wykonuje się inaczej. Zabiegi różnią się między sobą poziomem trudności i narzędziami potrzebnymi do ich przeprowadzenia. Najprostsze peelingi mechaniczne i chemiczne – takie jak peeling cukrowy czy peeling enzymatyczny – można bezpiecznie wykonywać w domu. Bardziej skomplikowane peelingi muszą być przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak kosmetolog czy kosmetyczka.

 

Peeling domowy, do którego wykorzystuje się gotowe preparaty do peelingu mechanicznego (peeling solny, peeling cukrowy itd.) lub przygotowywane w domu (np. peeling z płatków owsianych lub fusów kawy), polega na nakładaniu okrężnymi ruchami na oczyszczoną skórę twarzy lub innych części ciała preparatu, który następnie spłukuje się obficie wodą.

W domu wykonać można również peeling enzymatyczny – czyli dość prosty i bezpieczny peeling chemiczny. Wskazany jest on szczególnie dla osób z cerą wrażliwą lub naczynkową, którym dermatolodzy nie polecają peelingu mechanicznego ze względu na ewentualne lekkie podrażnienia. Enzymy roślinne zawarte w preparacie, który bez problemu można dostać w drogeriach, pod wpływem kontaktu z naskórkiem delikatnie go złuszczają.
W gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych przeprowadza się bardziej skomplikowane zabiegi. Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych. Substancje przenikają w głąb skóry i wpływają na powstawanie kolagenu i elastyny, dzięki czemu wzmagają proces odnawiania skóry.
Zaliczane do peelingów mechanicznych zabiegi, takie jak dermabrazja czy mikrodermabrazja, wymagają użycia specjalistycznej maszyny z głowicą, która ściera naskórek.

 

Wskazania

Peeling polecany jest szczególnie tym osobom, które mają problemy z:

 • rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych;
 • trądzikiem zaskórnikowym i grudkowo-krostkowym;
 • fotostarzeniem skóry;
 • rogowaceniem naskórka;
 • drobnymi zmarszczkami;
 • powierzchniowymi bliznami zanikowymi;
 • zmianami barwnikowymi;
 • wrastającymi po depilacji włoskami;
 • cellulitem;
 • rozstępami;
 • skórą pozbawioną jędrności.

 

Przeciwwskazania

Peeling nie powinien zostać wykonany w przypadku:

 • opryszczki;
 • stanów zapalnych skóry;
 • trądziku różowatego;
 • licznych znamion;
 • mocnej ekspozycji na światło słoneczne;
 • uprzedniego zabiegu chirurgicznego;
 • skłonności do bliznowców;
 • niedawnej krioterapii (min. 6 miesięcy);
 • uczulenia na składniki preparatu;
 • chorób autoimmunologicznych.

Ponadto peeling chemiczny jest zabroniony w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u osób, które stosują doustną terapię pochodnymi witaminy A.

 

Objawy niepożądane

Prawidłowo przeprowadzony peeling nie wywołuje objawów niepożądanych. Początkowo skóra po zabiegu może być zaróżowiona, po chwili jednak jej kolor powinien wrócić do normy. Podrażnienia i wysypka mogą pojawić się u osób uczulonych na składniki preparatu, którym został wykonany peeling. Powikłania są bardziej prawdopodobne przy tych rodzajach peelingów, które działają na głębsze warstwy skóry. Po przeprowadzeniu bardziej inwazyjnych peelingów może pojawić się ból, pieczenie, a także stany zapalne oraz podrażnienia. U niektórych osób mogą wystąpić strupy, a w niewielu przypadkach także przemijające zaburzenia pigmentacji, blizny, a nawet pęcherzyki będące objawami martwicy.

 

Częstotliwość zabiegów

Zarówno peeling twarzy, jak i peeling ciała powinny być powtarzane w regularnych odstępach czasu. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj zabiegu został zastosowany. Peelingi przeprowadzane w domu – np. peeling cukrowy czy peeling enzymatyczny – mogą być powtarzane nawet 2–3 razy w tygodniu. Natomiast między działającymi na głębokie warstwy skóry peelingami powinny być zachowane nawet kilkumiesięczne przerwy. Wiele zależy także od stanu skóry osoby decydującej się na peeling. Dlatego też częstotliwość zabiegów ustalana jest dla każdego indywidualnie.

logo