Usuwanie blizn

Usuwanie blizn, jaką metodę zastosować? Istnieje wiele różnych metod usuwania lub minimalizowania widoczności szpecących blizn: od leczenia farmakologicznego, w tym […]

usuwanie blizn

Usuwanie blizn, jaką metodę zastosować?

Istnieje wiele różnych metod usuwania lub minimalizowania widoczności szpecących blizn: od leczenia farmakologicznego, w tym kremy, żele i maści na blizny kremy, żele i maści na blizny, uciski czy masaże, jak również zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Pomagają one pozbyć się blizn potrądzikowych, pourazowych oraz pooperacyjnych. Warto bowiem pamiętać, że blizny to nie tylko problem estetyczny – rozległe, głębokie blizny mogą nawet prowadzić do upośledzenia ruchu oraz procesu wzrostu niektórych partii ciała.

usuwanie blizn

Usuwanie blizn – opis zabiegu

Jeżeli blizny są stosunkowo płaskie i gładkie, do ich usunięcia wystarczające może okazać się leczenie farmakologiczne (zazwyczaj sterydami). Blizny będące efektem przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwa się poprzez noszenie specjalnych opatrunków uciskowych przez okres 7-14 dni. Zabiegiem wspomagającym mogą być ponadto masaże uciskowe oraz wodne.

Bardziej skomplikowane blizny usuwa się za pomocą specjalistycznych zabiegów laserowych. Są one najskuteczniejsze w usuwaniu blizn płaskich, zapadniętych i uniesionych. Głowica lasera przyłożona do blizny dzięki przesyłowi energii tworzy w jej obrębie mikrouszkodzenia, które razem ze zdrowymi komórkami zaczynają bardzo intensywny proces regeneracji skóry. Dzięki temu blizna mięknie, blednie i zaczyna przypominać zdrową skórę. Inne zabiegi medycyny estetycznej stosowane wspomagająco do usuwania blizn to mikrodermabrazja, głębokie peelingi chemiczne oraz mezoterapia bezigłowa.

Najbardziej inwazyjnym sposobem usuwania blizn są zabiegi chirurgii plastycznej. Sprawdzają się one zwłaszcza przy zmniejszaniu i poprawie wyglądu bliznowców oraz przykurczy bliznowatych, a także bardzo rozległych blizn będących skutkiem np. oparzeń lub wypadków. Poprzedzają je dokładne badania lekarskie oraz kilka wizyt u chirurga, który tłumaczy przebieg operacji oraz późniejszy proces rekonwalescencji. Zabieg chirurgicznego usunięcia blizny przeważnie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg plastyczny najpierw szkicuje wokół blizny linie, po których później tnie skórę i usuwa bliznę. W następnym etapie lekarz precyzyjnie zszywa skórę jedną z wybranych metod.

 

Usuwanie blizn – wskazania:

  • blizny potrądzikowe,
  • blizny pourazowe,
  • blizny pooperacyjne,
  • blizny pooparzeniowe.

 

Usuwanie blizn – przeciwwskazania:

Przeciwwskazania do laserowego oraz chirurgicznego usuwania blizn to przede wszystkim: nowotwory, cukrzyca, ciąża i okres karmienia, stosowanie ziół i leków uwrażliwiających na światło, mocna opalenizna (w przypadku metody laserowej), niedawne zabiegi wypełniania zmarszczek kwasem polimlekowym lub hialuronowym (również w przypadku lasera), zaburzenia ciśnienia, niedokrwistość, nadczynność tarczycy oraz ropne zapalenie skóry (w przypadku zabiegu chirurgicznego).

 

Usuwanie blizn – objawy niepożądane

Jeśli chodzi o usuwanie blizn za pomocą zabiegu laserowego lub innego zabiegu medycyny estetycznej, to do najczęściej występujących objawów niepożądanych zalicza się zaczerwienienia oraz niewielką opuchliznę wokół usuwanej blizny. W przypadku lasera, możliwa jest także nieco podwyższona temperatura.

Objawy niepożądane po chirurgicznym usuwaniu blizny występują stosunkowo rzadko. Po bardzo skomplikowanych zabiegach mogą co prawda wystąpić krwiaki i przerosty, niewykluczona jest także drobna infekcja, ale w większości przypadków dobra współpraca z lekarzem pozwala uniknąć powikłań.

 

Usuwanie blizn – częstotliwość wykonywania

Po zabiegu laserowego usuwania blizny następuje okres regeneracji skóry, który trwa od czterech do sześciu tygodni. Po tym okresie, jeśli efekty nie są zadowalające, zabieg można powtórzyć.

Jeśli natomiast chodzi o chirurgiczne usuwanie blizn, okres rekonwalescencji w przypadku trudnych zabiegów może trwać nawet kilka tygodni. O ostatecznych efektach usunięcia blizny można mówić najwcześniej po około roku. Jeśli nie są one wystarczające, lekarz może zdecydować o powtórzeniu zabiegu.

logo