Zabiegi

Usuwanie brodawek łojotokowych

Usuwanie brodawek łojotokowych może odbyć się z zastosowaniem różnych metod

Począwszy od najbardziej inwazyjnej, jaką jest zabieg chirurgiczny, po mniej inwazyjne laseroterapię i kriochirurgię. Zabiegi te zaleca się przede wszystkim pacjentom, dla których zmiana ta jest wyjątkowo dokuczliwa i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli brodawka nie sprawia dyskomfortu, lepiej pozostawić ją w nienaruszonym stanie, gdyż niedrażniona nie powinna stanowić zagrożenia.

 

Usuwanie brodawek łojotokowych

Tym samym tylko część osób z brodawkami łojotokowymi na ciele decyduje się na ich likwidację. Gdy na skórze pacjenta znajdują się kwalifikowane do zabiegu usunięcia brodawki łojotokowe, leczenie zalecane przez specjalistę jest w dużej mierze zależne od typu zmiany skórnej. Te mniejsze likwiduje się za pomocą terapii zimnem, prądem czy laserem, większe – wymagają cięcia. Istotne jest jednak, by przed jakąkolwiek ingerencją w zmianę dokonać jej uprzedniej oceny za pomocą dermatoskopu. Dzięki temu można upewnić się, czy brodawka nie wykazuje cech zezłośliwienia.

 

Opis zabiegu

Jeśli na skórze pacjenta wystąpią brodawki łojotokowe, leczenie tych zmian prowadzi się z zastosowaniem trzech podstawowych metod dobieranych indywidualnie do pacjenta:

 • kriochirurgia – polega na zamrażaniu zmian skórnych ciekłym azotem, co skutkuje martwicą i obumarciem tkanek brodawki. Pierwszym efektem zabiegu jest czernienie zmiany, a następnie – pojawienie się strupa, który na powierzchni skóry utrzymuje się ok. 4 tygodni po zabiegu. Metoda nie należy do bolesnych. Jednak istnieje ryzyko, że usuwanie brodawek łojotokowych spowoduje tu powstanie nieestetycznych blizn na ciele.
 • Laseroterapia – zabieg opiera się na oddziaływaniu energii lasera na zmianę skórną. Uwodniona tkanka brodawki absorbuje ją, a pod wpływem ciepła – odparowuje, pozostawiając na ciele wklęsłą ranę, a w końcu niewielki strupek, który odpada do 1-2 tygodni. Ryzyko utworzenia się blizny jest niewielkie dzięki zjawisku koagulacji – zlepiania się tkanek.
 • elektrokoagulacja – polega na dotykaniu zmian elektrodą. Obecny tam prąd wytwarza energię cieplną, a ta skutkuje wypaleniem brodawki przez ścięcie białek zlokalizowanych w tkance. Zabieg wymaga znieczulenia i może skutkować blizną. Jego zaletą jest natomiast bezkrwawość wynikająca z towarzyszącemu tej metodzie zjawisku koagulacji.
 • zabieg chirurgiczny – jeśli chirurg zdecyduje się na łyżeczkowanie, usuwanie brodawki polegać będzie na eliminacji zmiany na poziomie naskórka. Natomiast klasyczne cięcie chirurgiczne sprowadza się do całkowitego usunięcia brodawki z minimalnym marginesem zdrowej skóry. Zabieg kończy się zszyciem rany i finalną blizną.

 

Wskazania

Usuwanie brodawek łojotokowych przeprowadza się w szczególności, gdy zmiana:

 • zajmuje odsłonięte i newralgiczne miejsca (twarz, grzbiety rąk);
 • ma pokaźne rozmiary;
 • jest stale drażniona (np. podczas zakładania odzieży);
 • wykazuje cechy zezłośliwienia (rzadko);

Przeciwwskazania

Dermatolog może odradzić usuwanie brodawek jeśli u pacjenta stwierdza się:

 • infekcję w obrębie zmiany;
 • skłonność do tworzenia bliznowców i blizn przerosłych u pacjenta;
 • uogólnioną chorobę nowotworową (zajęcie narządów wewnętrznych może powodować wysiew brodawek);
 • nietolerancję zimna, znaczną niedokrwistość, choroby serca czy zakrzepy żylne u pacjenta (utrudniają przeprowadzenie krioterapii);
 • trwającą terapię lekami obniżającymi krzepliwość krwi (niemożliwe cięcie chirurgiczne i laseroterapia);
 • ciążę lub trwający okres laktacji.

Objawy niepożądane

W przypadku wycięcia chirurgicznego może (ale sporadycznie) wdać się wtórne zakażenie w obrębie rany, powodowane głównie jej niewłaściwą pielęgnacją. Nieuniknione są też widoczne blizny. Laseroterapia znacznie zmniejsza ryzyko ich powstania. W przypadku krioterapii bywa różnie – raz blizna jest niewidoczna, innym razem spora i nieestetyczna. Jednak usuwanie brodawek tymi metodami może również wiązać się z wystąpieniem przebarwień i odbarwień, wtórnych zakażeń, obrzęku, rumienia i bólu (po laseroterapii) lub pęcherzy i gorączki (po krioterapii).

Częstotliwość zabiegów

Usuwanie brodawek łojotokowych to z reguły skuteczny zabieg, który nie wymaga powtarzania. Zdarza się jednak, że interwencję lekarską należy przeprowadzić ponownie.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.