Zabiegi

Usuwanie brodawek wirusowych

Brodawki wirusowe są efektem zakażenia organizmu wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Te szorstkie, szarobrunatne i grudkowate narośle powodują znaczny dyskomfort i bolesność, a przy tym szpecą. W związku z tym, że nie powstał jeszcze skuteczny lek na wszystkie szczepy patogennego wirusa, schorzenie leczy się przez eliminację objawów skórnych.

usuwanie brodawek wirusowych - w poziomie

Usuwanie brodawek wirusowych to nie tylko zabieg kosmetyczny, ale wymóg, gdyż zmiana ta nie jest zwykłym defektem estetycznym, lecz chorobą zakaźną. Usuwanie brodawek jest więc obligatoryjne, natomiast dobór metody leczenia – zależny od rodzaju obecnej na ciele kurzajki. Skuteczność tych zabiegów jest różna. Bywa, że kończy się na pojedynczej interwencji, niekiedy wymagana jest seria wizyt u specjalisty, innym razem – eliminacja jednej kurzajki mobilizuje pozostałe do samoistnego zaniku.

 

Opis zabiegu

Usuwanie brodawek wirusowych przeprowadza się kilkoma metodami:

 • kriochirurgia – bazuje na destrukcji chorobowej tkanki, ale efekt ten jest odroczony w czasie. Kurzajkę poddaje się tu działaniu ciekłego azotu o temperaturze od -110 do -180 stopni. Temperatura skóry w obrębie kurzajki wynosi wtedy -20 stopni. W takich warunkach dochodzi do wymrożenia zmiany z wytworzeniem się pęcherza. Goi się on w ciągu kilkunastu dni po zabiegu. Terapia zimnem nie wymaga znieczulenia, ale może skutkować blizną.
 • laseroterapia – polega na potraktowaniu zmiany wiązką lasera. Światło laserowe jest absorbowane przez wodę tkankową kurzajki, a energia elektromagnetyczna zmienia się w energię cieplną. Pod wpływem wzrostu temperatury w obrębie brodawki, jej uwodnione tkanki odparowują zanim zdążą się zwęglić. Usuwanie brodawek wirusowych laserem wymaga znieczulenia, a zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.
 • elektrokoagulacja – usuwanie brodawki następuje tu wskutek dotykania zmian elektrodą przewodzącą prąd wysokiej częstotliwości. Towarzysząca temu wysoka temperatura ścina białko, dochodzi do wypalenia kurzajki i zamknięcia naczynia krwionośnego. Pacjentom podaje się znieczulenie miejscowe.
 • zabieg chirurgiczny – wykonujący go chirurg ma do wyboru dwie metody – łyżeczkowanie oraz klasyczne wycięcie skalpelem. Zabieg można poprzedzić zmiękczaniem zmiany maścią salicylową. W ten sposób przeprowadza się usuwanie brodawek zaawansowanych i znacznych rozmiarów. Konieczne jest znieczulenie, ale późniejsza hospitalizacja pacjenta nie jest wymagana.

Dermatolog może też wesprzeć leczenie dermatochirurgiczne terapią immunomodulującą, co zwykle przynosi dobre efekty leczenia.
Wskazania  

Brodawki „młode” – czyli niepokryte jeszcze zrogowaciałym naskórkiem – można leczyć farmakologiczne. Zaś zmiany „stare” – dojrzałe, z gruba warstwą rogową uniemożliwiającą przenikanie substancji czynnych z miejscowych preparatów leczniczych – poddaje się najczęściej kriochirurgii. Gdy ta zawiedzie, lekarz zwykle zaleca usuwanie brodawek wirusowych laserem, a w dalszej kolejności elektrokoagulację i zabieg chirurgiczny.

Przeciwwskazania

By usuwanie brodawek było skuteczne i bezpieczne dla pacjenta, przy doborze sposobu leczenia należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania do wykonania poszczególnych zabiegów medycznych:

 • kriochirurgia – choroba i objaw Raynauda, pokrzywka czy rumień z zimna, choroby serca i układu krążenia, niedokrwistość, niedoczynność tarczycy;
 • laseroterapia – zaburzenia krzepnięcia, leki podnoszące wrażliwość na światło, świeża opalenizna, skłonność do tworzenia się bliznowców i blizn przerosłych na ciele, alergie skórne, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, ciąża i okres karmienia;
 • elektrokoagulacja – zaburzenia krążenia i krzepnięcia, wszczepiony rozrusznik serca, ciąża, cukrzyca, zły stan ogólny pacjenta;
 • zabieg chirurgiczny – infekcja w obrębie zmiany skórnej, skłonność do tworzenia się blizn przerosłych i koloidów na skórze pacjenta, ciąża.

Objawy niepożądane

Wybór konkretnego zabiegu na kurzajki niesie ze sobą ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, o których pacjent powinien zostać poinformowany, zanim przeprowadzi się usuwanie brodawek wirusowych: 

 • kriochirurgia – nadmierne pęcherze, obrzęk i krwawienie, wtórne zakażenie, przebarwienia, prosaki, uszkodzenia nerwów, blizna zanikowa;
 • laseroterapia – ból, obrzęk, rumień, przebarwienia i odbarwienia skóry, późniejsze infekcje wtórne (rzadkie – zwykle w przypadku złej higieny ranki);
 • elektrokoagulacja – ból, pieczenie, zasinienie, obrzęk, przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe i przerosłe (rzadkie – zwykle wskutek zdrapywania strupków);
 • zabieg chirurgiczny – trwały skutek uboczny w postaci blizny, wtórna infekcja bakteryjna lub wirusowa (najczęściej przy zaniedbaniu rany).

Częstotliwość zabiegów

Usuwanie brodawek wirusowych może wiązać się z koniecznością powtórzenia zabiegu (szczególnie kriochirurgicznego) ok. 2-3 razy co 3-4 tygodnie. Dzieje się tak w przypadku zmian licznych, rozbudowanych i długo utrzymujących się. Gdy usuwanie brodawki jedną metodą zawiedzie, lekarz może zakwalifikować ją do innego – zwykle bardziej inwazyjnego – zabiegu. Natomiast usuwanie brodawek płaskich z reguły ogranicza się do pojedynczej interwencji.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.