Zabiegi

Usuwanie kaszaków (cyst, torbieli łojowych)

Cieliste lub żółtawe, niewielkich rozmiarów, ale bywa, że rozrastające się, zwykle niebolesne grudki lub guzki to właśnie torbiele (kaszaki). Przybierają one postać zamkniętych worków z keratyną – białawą lub żółtawą wydzieliną, często o nieprzyjemnym zapachu. Za ich powstanie odpowiadają głównie zaburzenia pracy gruczołów łojowych i uszkodzenia mieszków włosowych.

usuwanie kaszakow
Usuwanie kaszaków to interwencja z obszaru tzw. małej chirurgii i dość popularna oraz skuteczna metoda likwidacji tego typu zmian. Zabieg przeprowadza się w ciągu kilku minut, bez konieczności późniejszej hospitalizacji pacjenta. Pozwala on długotrwale pozbyć się problemów z cystami naskórkowymi – pod warunkiem, że ich wycięcie zostało należycie wykonane.

Opis zabiegu

Jeśli u danej osoby występuje torbiel łojowa – jak usunąć tę zmianę będzie kwestią zależną od rodzaju kaszaka. Choć z reguły każdy jego typ poddaje się wycięciu chirurgicznemu, sama technika zabiegu może być różna.

W chwili gdy na ciele pacjenta pojawia się niewielka cysta naskórkowa, usuwanie jej może odbyć się za pomocą nacięcia i drenażu treści znajdującej się w środku torbieli lub też przez wycięcie minimalne. Polega ono na 2-3-centymetrowym nacięciu kaszaka w centralnym jego punkcie po uprzednim umyciu, oczyszczeniu i znieczuleniu miejscowym skóry. Kolejną czynnością, jaką przeprowadza chirurg, jest wyciskanie zawartości torbieli. Następnie kleszczykami chirurgicznymi zostaje uchwycone dno cysty w celu jego usunięcia. By ograniczyć ryzyko nawrotu zmiany do minimum, operator powinien szczególnie zadbać o dokładne usunięcie ścian cysty. Usuwanie kaszaków tą metodą kończy się przyłożeniem gazy na ranę na około 2 godziny i podaniem pacjentowi maści antybiotykowej do stosowania w domu. Przy małych nacięciach szycie rany najczęściej jest zbędne, a ewentualna blizna – niewielka.

W odróżnieniu od wycięcia minimalnego, wycięcie całkowite kaszaka sprowadza się do 2-3-centymetrowego nacięcia torbieli łojowej wzdłuż linii napięcia skóry (linie Langera) po jej miejscowym znieczuleniu. Później następuje wyłuszczenie zawartości cysty, tj. wyjęcie szczypcami niewielkiej białożółtej kulki, czyli właśnie kaszaka. Finalne wykonuje się zszycie rany po uprzednim jej zrewidowaniu w celu upewnienia się, czy zmianę usunięto kompletnie. Szwy ściąga się po minimum 7 dniach.

Usuwanie kaszaków tą metodą cieszy się największą popularnością wśród specjalistów. Istnieją jednak alternatywy dla klasycznego cięcia chirurgicznego. Dermatolog może zalecić także terapię laserem CO2 lub terapię zimnem bazującej na właściwościach ciekłego azotu (tzw. kriochirurgia). Zarówno oba te zabiegi, jak i usuwanie kaszaków metodą chirurgiczną przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.

 

Wskazania

Torbiel łojowa jest nowotworem o łagodnym charakterze, tj. nie zagraża ona bezpośrednio zdrowiu i życiu. Bywa też, że zanika samoistnie. Stąd usuwanie kaszaków wykonuje się głównie ze względów estetycznych. Kaszaki uznaje się bowiem za zmiany szpecące, szczególnie gdy zajmą okolice twarzy. Istnieją też wskazania medyczne do zabiegu, jak chociażby zmiana dużych rozmiarów lub szybko rozrastająca się, torbiel utrudniająca codzienne funkcjonowanie czy infekcja tych okolic grożąca wytworzeniem się ropnia, doznaniami bólowymi, pęknięciem czy – rzadko – zezłośliwieniem guzka.

Przeciwwskazania

Każdy przypadek torbieli łojowej podlega indywidualnej ocenie lekarskiej i kwalifikacji zmiany do zabiegu przez specjalistę. To, co z pewnością jest przeciwwskazane, to samodzielne usuwanie kaszaków poprzez ich przebijanie i wyciskanie. Grozi to nadkażeniami cyst oraz powstaniem blizn na ciele.

Objawy niepożądane

Gdy pacjent poddaje się zabiegowi chirurgicznemu, podczas którego zostanie wycięta cysta naskórkowa, usuwanie tej zmiany wiąże się z powstaniem blizny. Po klasycznym cięciu jest ona szczególnie widoczna, po cięciu minimalnym i nacięciu z drenażem – odpowiednio mniejsza, a po laseroterapii i kriochirurgii – niemal niewidoczna. Innym powikłaniem, z jakim powinien liczyć się pacjent jest wtórne zakażenie rany, głównie wskutek niewłaściwej jej pielęgnacji.

Częstotliwość zabiegów

Generalnie zabieg chirurgiczny jest pojedynczą ingerencją lekarską, jednak jego skuteczność nie jest 100-procentowa. Stąd jeśli u pacjenta wystąpi torbiel łojowajak usunąć ją skutecznie to podstawowa kwestia do rozwiązania przez specjalistów. Nacięcie z drenażem oraz wycięcie minimalne niosą ze sobą wyższe ryzyko nawrotów. Zaś usunięcie całkowite – zdecydowanie najmniejsze.  Jeśli jednak kaszaki powrócą – o kontynuacji lub zmianie linii terapii – decyduje lekarz.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.