Zabiegi

Usuwanie włókniaków

Bez względu na to, czy u pacjenta występują włókniaki miękkie (guzki zwisające, workowate, bezbolesne i dające się wcisnąć w skórę) czy twarde (guzki spoiste, niedające się wprowadzić w głąb skóry) – ich pojawienie się może powodować dyskomfort. Z tego powodu suwanie włókniaków jest popularnym zabiegiem.

usuwanie włókniaków

Zmiany te często usuwa się metodami mechanicznymi (bez farmakoterapii) – jak kriochirurgia (wymrażanie ciekłym azotem), elektrokoagulacja (wypalanie prądem), laseroterapia (oddziaływanie wiązką światła lasera) lub klasyczne wycięcie chirurgiczne. Takie usuwanie włókniaków w zasadzie jest bezpieczne i nie powoduje znaczących skutków ubocznych. Jednak po zastosowaniu każdej z tych metod zmiany mogą odrosnąć.

 

Opis zabiegu

Gdy usuwanie włókniaków przebiega z zastosowaniem kriochirurgii, włókniaki nitkowate traktuje się 5-10-sekundowym natryskiem par ciekłego azotu. Można też zamrażać włókniaki oziębioną w ciekłym azocie pincetą, ściskając nią wykwit na około 10 sekund. Tak zamrożony guzek odpada po 10. dniach. Natomiast włókniaki o średniej wielkości (4-5 mm) chwyta się pincetą, a następnie kieruje natrysk równolegle do skóry na płaskie końce narzędzia. Martwica również następuje do 10. dni.

Usuwanie włókniaków prądem (elektrokoagulacja) polega na przyłożeniu do zmiany skórnej elektrody (tzw. igła) z prądem wysokiej częstotliwości. Pod wpływem wzrostu temperatury białka włókniaka ścinają się, a jego tkanki można z łatwością usunąć. W wypadku większych włókniaków znieczulenie miejscowe bywa konieczne.

Usuwanie włókniaków laserem jest zdecydowanie najmniej inwazyjną metodą ich leczenia. Niewidzialne dla oka światło lasera CO2 nakierowane na zmianę sprawia, że tkanki włókniaka absorbując ją, jednocześnie odparowują. Zaś zapieczenie brzegów rany zapobiega krwawieniu. Dzięki temu ryzyko blizn jest minimalne.

W usuwanie włókniaków może być też zaangażowany chirurg. Duże włókniaki z reguły kwalifikuje się do usunięcia chirurgicznego. Wówczas w znieczuleniu miejscowym lekarz wycina narośle, czasem zakłada też szwy.

 

Wskazania

Usuwanie włókniaków ze wskazań estetycznych to główna przyczyna wykonywania tego typu zabiegów. Najczęściej stosuje się je u pacjentów z ciemnymi, widocznymi i szpecącymi wygląd zewnętrzny zmianami. Wskazania medyczne w tym przypadku raczej nie istnieją. Choć należy mieć na uwadze, że latami drażniony włókniak może zezłośliwić się, więc jego położenie w miejscu narażonym na podrażnienia, np. podczas ubierania się, kwalifikuje do zabiegu. Włókniaki twarde zwykle usuwa się chirurgicznie, miękkie – różnymi metodami, w tym te pojedyncze krioterapią, liczne – laserem lub prądem, a duże – chirurgicznie.     

Przeciwwskazania

Jeśli u kobiety w ciąży występują włókniaki, zamrażanie i usuwanie włókniaków laserem będą najbezpieczniejszymi metodami leczenia. Przy pozostałych zabiegach ciąża stanowi przeciwwskazanie. Podobnie usuwanie włókniaków prądem jest odradzane osobom z rozrusznikiem serca, zaburzeniami krążenia lub krzepnięcia krwi, a krioterapia – pacjentom z alergią na zimno, zaburzeniami naczyniowymi lub czucia. Dermatolog może też zrezygnować z zabiegu, gdy stwierdzi u pacjenta naturalną skłonność do tworzenia się bliznowców i keloidów lub cukrzycę, która utrudnia gojenie się ran.

Objawy niepożądane

Pacjent powinien być świadom, że elektrokoagulacja czy zabieg chirurgiczny (rzadziej laseroterapia) wiążą się z powstaniem drobnych ran w miejscu poddanym zabiegowi. Konieczne jest wtedy ich dezynfekowanie i regularne zmienianie opatrunków. Usuwanie włókniaków prądem prowadzi niekiedy do powstania krótkotrwałego obrzęku, zasinienia i bolesności w polu zabiegowym. Krioterapia może też skutkować zaczerwieniem i pęcherzami. Infekcje bakteryjne i krwiaki to natomiast rzadkie powikłania zabiegów chirurgicznych. Zaś w celu zapobiegnięcia przebarwieniom po usunięciu włókniaków należy unikać promieniowania UV i zdrapywania powstałych strupków.

Usuwanie włókniaków a częstotliwość zabiegów

Ze względu na fakt, że usunięte włókniaki mogą odrastać, zabiegi stosowane w celu ich eliminacji bywają powtarzane. Jednak to lekarz decyduje o czasie i metodzie wznowienia terapii.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.