10 złotych prawd o kwasie hialuronowym   

Co powinniśmy wiedzieć na temat kwasu hialuronowego … Z każdą kolejną świeczką na torcie stopniowo gaśnie blask młodej skóry, która […]

kwasie hialuronowym

Co powinniśmy wiedzieć na temat kwasu hialuronowego …

Z każdą kolejną świeczką na torcie stopniowo gaśnie blask młodej skóry, która poddaje się procesom starzenia. Choć biegu czasu odwrócić się nie da, można zatrzymać gładką i jędrną skórę na dłużej, zapewniając jej kurację kwasem hialuronowym. Przedstawiamy „10 złotych prawd o kwasie hialuronowym” – rozwiewamy wątpliwości u niepewnych bezpieczeństwa i skuteczności tej metody, a przekonanym do niej, podsuwamy dawkę faktów na temat właściwości kwasu HA i możliwych form jego aplikacji – od iniekcji przez kremy pielęgnacyjne po nowość – kapsułki doustne.

kwas hialuronowy

10 złotych prawd o kwasie hialuronowym

Ma naturalne pochodzenie

Kwas hialuronowy to naturalny składnik niemal każdego organizmu żywego. W chemicznej nomenklaturze jest to właściwie nie kwas, a polisacharyd, czyli cukier złożony. Wyizolowany po raz pierwszy w 1934 r. z tkanek zwierzęcych, otrzymał nazwę od greckiego słowa hyalos (tzn. „szklisty”, w nawiązaniu do szkliście przezroczystego wyglądu) oraz angielskich słów uronic acid (od kwasu uronowego wchodzącego w skład związku). U człowieka największe jego pokłady znajdują się w skórze, gdzie zlokalizowanych jest aż 56% ludzkiego kwasu HA. To głównie on odpowiada za jej właściwe napięcie, nawilżenie, elastyczność i młody wygląd. Wszystko dlatego, że kwas hialuronowy niczym magnez przyciąga cząsteczki wody i stanowi podłoże, w którym osadzone są włókna kolagenowe i elastyczne.

 

Z wiekiem stopniowo zanika

Codziennie 1/3 puli kwasu HA zgromadzonego w organizmie ulega wymianie. Zdegradowane i usunięte formy zostają zastąpione nowymi. Niestety upływ lat, działanie wolnych rodników, spowolniona biosynteza i wieloletnia ekspozycja na słońce doprowadzają do spadku stężenia kwasu hialuronowego u człowieka. – Procesy te zachodzą stopniowo z wiekiem, a u kobiet w okresie okołomenopauzalnym mogą się nasilić. Wówczas ochronna rola estrogenów zanika, a skóra ulega znacznemu odwodnieniu – dopowiada specjalista dermatolog dr n. med. Marta Wilkowska-Trojniel. W rezultacie kształt twarzy się zniekształca. Skóra staje się sucha, wiotka i szara. Uwidaczniają się zmarszczki. Choć nie da się uniknąć tych naturalnych zmian, można przeciwdziałać ich skutkom, dostarczając organizmowi kwas hialuronowy z zewnątrz – w gabinecie kosmetycznym lub w postaci kapsułki.

 

Można go pozyskać laboratoryjnie

Po początkowym etapie pozyskiwania kwasu HA z grzebieni kogutów, chrząstek rekina czy zwierzęcych soczewek oczu przyszedł czas na laboratoryjne wyizolowanie tego związku na drodze fermentacji bakterii Streptococcus equi. Ich odpowiednio zmodyfikowany metabolizm pozwala uzyskać kwas hialuronowy. Sposób ten okazał się prostszy, szybszy i bardziej higieniczny. – Ponadto kwas hialuronowy dostarczany z zewnątrz – wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej – może być ustabilizowany (poddany chemicznemu łączeniu łańcuchów w celu otrzymania trwalszej cząsteczki) lub nie – tłumaczy dermatolog i dodaje: – Przekłada się to bezpośrednio na trwałość zabiegu wypełniania zmarszczek. Średni czas utrzymywania się dobrej jakości preparatu w tkankach wynosi kilka miesięcy (od 6 do 18). Natomiast kwas hialuronowy nieusieciowany, wykorzystywany np. w powierzchownych zabiegach mezoterapii, może zaniknąć już po kilku tygodniach.

 

Wstrzykiwany wypełnia zmarszczki

Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym to praktyka znana medycynie estetycznej od lat 90. XX wieku. Jej efektem jest uniesienie i powiększenie objętości tkanek miękkich przez kwas HA oraz usuwanie zagłębień w postaci zmarszczek i bruzd. W ten sposób można wyeliminować zarówno zmarszczki mimiczne, jak i wynikłe ze starzenia się skóry. Jednak rezultatami zabiegu można cieszyć się zaledwie kilka miesięcy. Iniekcje trzeba bowiem powtarzać. Tymczasem kontakt z igłą nie dla wszystkich jest przyjemny, a po zabiegu może skutkować zaczerwienieniem, obrzękiem i bolesnością skóry w miejscu podania preparatu.

 

Jest składnikiem kremów pielęgnacyjnych

Kwas hialuronowy znajduje się również w kremach przeciwzmarszczkowych. – Związek wykorzystywany w kremach pielęgnacyjnych nie ma jednak możliwości nawodnienia i wypełnienia tkanek. W preparatach kosmetycznych stosuje się bowiem niskie stężenia kwasu hialuronowego. Natomiast jego właściwości fizykochemiczne i zbyt duża wielkość cząsteczki uniemożliwiają mu przenikanie do głębszych warstw naskórka – zaznacza dr n. med. Marta Wilkowska-Trojniel. Dlatego aktywność kwasu hialuronowego aplikowanego w kremie ogranicza się tylko do wierzchnich warstw naskórka, gdzie kwas HA tworzy cienki, niewidoczny i przepuszczalny dla światła film. Z kolei wiążąc wodę w naskórku, doprowadza jedynie do jego powierzchniowego wygładzenia.

 

Dostępny także w pigułce

Stosunkowo nową formą aplikacji kwasu HA jest dostarczanie go organizmowi w formie doustnej.

Stanowi to dobrą alternatywę dla kuracji odmładzających kremami anti-aging oraz korzystne uzupełnienie iniekcji z kwasem hialuronowym. Kwas HA podany w kapsułce dociera bowiem głębiej niż ten w kremie, a stale podawany, podtrzymuje efekty zabiegów iniekcyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na zawartość tego związku w pojedynczej kapsułce, gdyż wartość ta może być różna w zależności od preparatu, a w tym przypadku ilość czyni różnicę. Przykładowo, spośród dostępnych na rynku produktów HIALUCELL zawiera 23 mg kwasu HA w kapsułce, Hialumax Duo 40 mg, Hialu-Femin 50 mg, a HY’ALLURE 120 mg. Ostatni ma też inną od tradycyjnej żelowej kapsułkę – Enteral Ultra Capsktóra nie rozpuszcza się w żołądku. Przez to wrażliwy na działanie enzymów trawiennych i niskiego pH soku żołądkowego kwas hialuronowy może dotrzeć w formie aktywnej do dalszych partii przewodu pokarmowego, a ostatecznie do skóry.

kwas hialuronowy w kapsułkach 

 

Jest naturalny, czyli bezpieczny

Atutem kwasu hialuronowego jest jego naturalne pochodzenie. Wyizolowany, ma niemal taką samą budowę jak ten ludzki. Jego właściwości są identyczne we wszystkich organizmach, co wyklucza immunogenność związku. Natomiast substancją często myloną z wypełniaczami jest botoks. – Toksyna botulinowa typu A, czyli jad kiełbasiany, to związek porażający i unieruchamiający czasowo mięśnie mimiczne. Skutkuje to niemożnością wykonywania pewnych grymasów i tzw. efektem maski. W przeciwieństwie do niego wypełniacze naturalne, do których należy kwas hialuronowy, niwelują zmarszczki i ubytki w naturalny sposób, dodatkowo nawilżając skórę – wyjaśnia lekarz dermatolog.

 

Nawadnia i nawilża skórę

Cząsteczka kwasu hialuronowego jest jedną z najbardziej hydrofilnych cząsteczek występujących w przyrodzie. Jedna jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Liczba ta stanowi od 1000 do 4000 razy więcej niż wynosi masa pojedynczej cząsteczki związku. Kwas hialuronowy sprawia, że skóra staje się dobrze nawodniona i nawilżona, a przez to jędrna i elastyczna. Dzieje się tak, ponieważ odpowiednie wypełnienie przestrzeni międzykomórkowej wodą zapewnia skórze właściwe napięcie i gładkość, co przekłada się na jej młody i świeży wygląd. Nawet gdy kwas hialuronowy stopniowo zanika, przyłączona do niego woda jeszcze utrzymuje się w skórze, co wydłuża efekt jego działania. Ponadto kwas HA wspomaga regenerację i proliferację uszkodzonych komórek skóry, stanowi barierę ochronną zapobiegającą przenikaniu bakterii i eliminuje wolne rodniki.

 

Nadaje skórze sprężystość

Młodość skóry przemija wraz ze spadkiem aktywności fibroblastów – komórek produkujących włókna kolagenowe i elastyczne. Skóra staje się odwodniona, wiotka, nieelastyczna, pofałdowana, dochodzi do ubytków tkankowych. Kwas hialuronowy potrafi podwójnie pozytywnie oddziaływać na kolagen i elastynę. Z jednej strony, tworzy elastyczne płynne podłoże, do którego mogą przyłączać się włókna kolagenowe i elastyczne. Z drugiej strony, dostarczanie do organizmu nowych cząsteczek kwasu hialuronowego stanowi bodziec inicjujący produkcję nowego kolagenu i elastyny. Hamuje też rozpad obecnych włókien, zaś te nowo powstałe usztywniają i stabilizują skórę, utrudniając pojawienie się kolejnej zmarszczki.

 

Ma szerokie zastosowanie

Warto wspomnieć, że medycyna estetyczna to nie jedyna dziedzina nauk medycznych, w której kwas hialuronowy zrobił „karierę”. Równie powszechnie wykorzystuje go dermatologia (w celu przyspieszenia gojenia się ran), okulistyka (jako środek leczniczy w chorobach oczu, składnik wielu kropli do oczu i płynów do soczewek kontaktowych), reumatologia (przeciwzapalnie i przeciwbólowo w wielu chorobach zapalnych stawów), proktologia (jako związek wspomagający regenerację błony śluzowej w chorobach odbytu i odbytnicy, stosowany w terapii hemoroidów) czy otolaryngologia (w terapii zaburzeń słuchu i pracy głośni). Tak szerokie zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie tylko potwierdza fakt, że mamy do czynienia ze związkiem absolutnie bezpiecznym dla całego ludzkiego organizmu, który jednocześnie jest szczególnym sprzymierzeńcem młodego, pięknego i zdrowego wyglądu naszej skóry.

 

Artykuł konsultowała dr n. med. Marta Wilkowska-Trojniel, specjalista dermatologii estetycznej

 

Literatura: 

  1. K. Adamczyk, Zastosowanie kolagenu i kwasu hialuronowego w kosmetykach przeciwstarzeniowych, „Aestethica” 2014, nr 2, s. 38–41.
  2. K. Korzeniowska, M. Pawlaczyk, Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, „Farmacja współczesna” 2014, nr 7, s. 72–76.
  3. M. Jurzak, K. Włodarska, Kwas hialuronowy – glikozaminoglikan o wielokierunkowym działaniu, „Dermatologia Estetyczna” 2008, nr 10 (4), s. 240–248.
  4. M. Jóźwiak-Bębenista, J. Z. Nowak, Hialuronian: charakterystyka i praktyczne zastosowanie w medycynie, „Farmacja Polska” 2010, nr 66 (12), s. 882–893.
  5. M. Tazbir, Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry, „Acta Clinica et Morphologica” 2012, t. 15, nr 1, s. 28–35.
logo