Alergia kontaktowa pod lupą

Alergia kontaktowa – coraz popularniejszy problem Alergia kontaktowa to nadwrażliwość skóry na rozmaite czynniki zewnętrzne. Jest zjawiskiem coraz powszechniej występującym […]

alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa – coraz popularniejszy problem

Alergia kontaktowa to nadwrażliwość skóry na rozmaite czynniki zewnętrzne. Jest zjawiskiem coraz powszechniej występującym na świecie. Dotyczy ona przede wszystkim krajów wysoko rozwiniętych. Kontakt z coraz większą ilością substancji chemicznych czy metali stał się istotnym źródłem uczuleń.

alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa od podstaw

Alergia kontaktowa pojawia się na skutek kontaktu skóry z określoną substancją. Dochodzi wówczas do powstania wyprysku kontaktowego (egzemy). Aby występowała reakcja alergiczna, musi nastąpić pierwsze uczulenie. Polega ono na tym, że układ immunologiczny rozpoznaje określony alergen jako własnego wroga chociaż na skórze nie pojawiła się jeszcze żadna widoczna reakcja. Okres między kontaktem z alergenem a wystąpieniem symptomów nazywa się fazą sensybilizacji lub fazą powstania uczulenia.

Alergiczna egzema objawia się pod postacią zaczerwienionej, swędzącej skóry, której towarzyszą krostki, pęcherzyki czy pokrzywka. W przypadku długotrwałego przebiegu choroby skóra ulega stwardnieniu i pogrubieniu (tzw. „lichenizacji”). Objawy te wystąpić mogą na dowolnych partiach ciała. Wyprysk pojawia się około 24-72 godziny po kontakcie z alergenem i przeważnie jest całkowicie uleczalny.

Chroniczne zapalenie skóry

Jednak w przypadku nieustannego kontaktu z alergenem, dojść może do powstania chronicznej postaci egzemy. Tego typu długotrwałe podrażnienie powoduje uszkodzenie bariery skórnej. Na skutek tego inne alergeny i chorobotwórcze drobnoustroje łatwiej przedostają się do organizmu. Najczęściej występująca postać chronicznej egzemy kontaktowej to egzema na dłoniach. Mogą skarżyć się na nią osoby wykonujące takie zawody jak pielęgniarka, fryzjer czy florysta, gdyż mają one regularny kontakt z określonymi substancjami.

Co wywołuje alergię kontaktową?

Lista substancji, które mogą uczulać na drodze kontaktowej jest bardzo długa. Do najbardziej popularnych z nich zalicza się:

  • Nikiel, który występuje zarówno w biżuterii, jak i klamrach, sprzączkach do pasków czy metalowych guzikach,
  • Rtęć, którą spotkać możemy głównie w amalgamatowych wypełnieniach dentystycznych,
  • Leki takie jak na przykład nanoszone na skórę antybiotyki,
  • Substancje zapachowe zawarte na przykład w kosmetykach. Stanowią one najważniejszy alergen tuż po niklu. Zawartość substancji zapachowych powinna zostać umieszczona na opakowaniu produktu, kiedy produkt, który pozostaje na skórze zawiera powyżej 0,001% określonej substancji. W przypadku kosmetyków spłukiwanych jest to 0,01%. Listę substancji znaleźć możemy na stronie internetowej Europejskiego Centrum Konsumenta,
  • Substancje dezynfekujące takie jak na przykład formaldehyd,
  • Substancje roślinne w połączeniu ze światłem słonecznym,
  • Substancje pomocnicze, które stosuje się przy produkcji gumy,
  • Żywice epoksydowe wykorzystywane między innymi w branży elektrycznej oraz przemyśle tworzyw sztucznych,
  • Biocydy służące jako konserwanty w kosmetykach czy farbach malarskich.

Ustalenie diagnozy

Wyprysk kontaktowy rozpoznać można w oparciu o obraz zmian skórnych i ustalenie związku między ich pojawianiem się a na przykład pracą zawodową. Najważniejszym badaniem są jednak tak zwane testy płatkowe. Na skórę pleców nakładka się niewielkie krążki bibułek nasączone różnymi substancjami wywołującymi wyprysk kontaktowy, a następnie sprawdza się, czy na skórze nie pojawiły się pęcherzyki, grudki czy zaczerwienienia.

Leczenie

W procesie leczenia alergii kontaktowej najważniejsze jest unikanie substancji powodujących wyprysk. Dodatkowo wykorzystuje się leki zwane glikokortykosteroidami, które są aplikowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi preparatami.  Stosuje się je miejscowo na skórę, a w przypadku rozległych zmian w postaci opatrunku lub też terapii doustnej.

Towarzyszący alergii świąd, pomagają zlikwidować leki przeciwhistaminowe. Do tego warto dołączyć pielęgnację środkami do skóry wrażliwej, które nie wywołają kolejnych podrażnień. W aptekach dostępnych jest coraz więcej środków pielęgnacyjnych dla alergików, dzięki czemu bez trudu znajdziemy preparat w sam raz dla siebie.

logo