Zdrowa i piękna skóra

Alergia kontaktowa – objawy i leczenie

pawelszynkiewicz, 18 marca 2015

Alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa to reakcja skóry na kontakt z daną substancją. Zazwyczaj dolegliwość ta nie jest szkodliwa, jednak powoduje spory dyskomfort. Co najczęściej powoduje reakcję alergiczną i jak zdiagnozować u siebie takie uczulenie?

alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa – objawy

Najczęstszym objawem informującym o tym, że skóra nie toleruje kontaktu z daną substancją, jest swędząca wysypka, która rozwija się w ciągu kilku dni po zetknięciu z alergenem. Pierwszym etapem reakcji jest uporczywe swędzenie skóry, a następnie wysypka, czasem przechodząca w czerwone i spuchnięte pęcherzyki. Taki dyskomfort występuje najczęściej na obszarze skóry będącej w bezpośrednim kontakcie z substancją drażniącą, ale zdarza się także przeniesienie objawów na inne partie ciała. Swędzenie i wysypka będąca wynikiem kontaktu skóry z alergenem, jest określana mianem kontaktowego zapalenia skóry.

Substancje, które najczęściej powodują alergię kontaktową

  • metale (nikiel w bransoletkach, kolczykach, guzikach, chrom)
  • produkty do pielęgnacji skóry (aromaty, lanolina)
  • leki (flawina, neomycyna)

Testy skórne

Alergia kontaktowa na daną substancję jest potwierdzana przy pomocy testu skórnego. W celu jego przeprowadzenia stosuje się niewielka ilość podejrzewanego alergenu, rozcieńczonego do stężenia nie powodującego podrażnień lub metodę płatkową. Substancja trafia na skórę przy pomocy specjalnej komory. Diagnozę stawia się po ok. 48 godzinach i zbadaniu stopnia reakcji alergicznej.

Warto przejść taki test, żeby jasno określić, jakie substancje powodują alergię. Często niektóre kosmetyki i leki, posiadają w swoim składzie pochodne substancji drażniących. Metoda płatkowa pozwala precyzyjnie określić te składniki, których powinno się unikać.

Jak leczyć alergię kontaktową?

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą walki z tym rodzajem uczulenia jest usunięcie z otoczenia substancji podrażniających skórę, a także zaprzestanie stosowania kosmetyków czy leków z danym składnikiem. Rzecz komplikuje się jednak w momencie, gdy z określonych preparatów nie można zrezygnować, a przedmioty wykorzystywane np. w pracy zawodowej, są niemożliwe do usunięcia. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się ze specjalistą, w celu dobrania możliwie najlepszej kuracji, chroniącej przed podrażnieniami. Być może pomocne okaże się także izolowanie danych fragmentów ciała w kontakcie z alergenem.

Niestety alergii kontaktowej nie da się skutecznie wyleczyć i przy każdym następnym kontakcie z alergenem, skóra będzie reagowała zaczerwienieniem, swędzeniem i wysypką. Warto jednak dokładnie poznać swojego wroga, by móc w przyszłości unikać bezpośredniej potyczki.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.