Alergia kontaktowa – objawy i leczenie

Alergia kontaktowa Alergia kontaktowa to reakcja skóry na kontakt z daną substancją. Zazwyczaj dolegliwość ta nie jest szkodliwa, jednak powoduje […]

alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa to reakcja skóry na kontakt z daną substancją. Zazwyczaj dolegliwość ta nie jest szkodliwa, jednak powoduje spory dyskomfort. Co najczęściej powoduje reakcję alergiczną i jak zdiagnozować u siebie takie uczulenie?

alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa – objawy

Najczęstszym objawem informującym o tym, że skóra nie toleruje kontaktu z daną substancją, jest swędząca wysypka, która rozwija się w ciągu kilku dni po zetknięciu z alergenem. Pierwszym etapem reakcji jest uporczywe swędzenie skóry, a następnie wysypka, czasem przechodząca w czerwone i spuchnięte pęcherzyki. Taki dyskomfort występuje najczęściej na obszarze skóry będącej w bezpośrednim kontakcie z substancją drażniącą, ale zdarza się także przeniesienie objawów na inne partie ciała. Swędzenie i wysypka będąca wynikiem kontaktu skóry z alergenem, jest określana mianem kontaktowego zapalenia skóry.

Substancje, które najczęściej powodują alergię kontaktową

  • metale (nikiel w bransoletkach, kolczykach, guzikach, chrom)
  • produkty do pielęgnacji skóry (aromaty, lanolina)
  • leki (flawina, neomycyna)

Testy skórne

Alergia kontaktowa na daną substancję jest potwierdzana przy pomocy testu skórnego. W celu jego przeprowadzenia stosuje się niewielka ilość podejrzewanego alergenu, rozcieńczonego do stężenia nie powodującego podrażnień lub metodę płatkową. Substancja trafia na skórę przy pomocy specjalnej komory. Diagnozę stawia się po ok. 48 godzinach i zbadaniu stopnia reakcji alergicznej.

Warto przejść taki test, żeby jasno określić, jakie substancje powodują alergię. Często niektóre kosmetyki i leki, posiadają w swoim składzie pochodne substancji drażniących. Metoda płatkowa pozwala precyzyjnie określić te składniki, których powinno się unikać.

Jak leczyć alergię kontaktową?

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą walki z tym rodzajem uczulenia jest usunięcie z otoczenia substancji podrażniających skórę, a także zaprzestanie stosowania kosmetyków czy leków z danym składnikiem. Rzecz komplikuje się jednak w momencie, gdy z określonych preparatów nie można zrezygnować, a przedmioty wykorzystywane np. w pracy zawodowej, są niemożliwe do usunięcia. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się ze specjalistą, w celu dobrania możliwie najlepszej kuracji, chroniącej przed podrażnieniami. Być może pomocne okaże się także izolowanie danych fragmentów ciała w kontakcie z alergenem.

Niestety alergii kontaktowej nie da się skutecznie wyleczyć i przy każdym następnym kontakcie z alergenem, skóra będzie reagowała zaczerwienieniem, swędzeniem i wysypką. Warto jednak dokładnie poznać swojego wroga, by móc w przyszłości unikać bezpośredniej potyczki.

logo