Zdrowa i piękna skóra

Alergia na mleko krowie dotyka 40 tysięcy dzieci rocznie

pawelszynkiewicz, 30 kwietnia 2015

Alergia na mleko krowie dotyka 40 tysięcy dzieci rocznie

Coraz częściej alergia pokarmowa, w tym alergia na mleko krowie , zaczyna dotykać niemowlęta. Szacuje się, że wśród noworodków i małych dzieci, częstotliwość występowania schorzenia to już nawet 6 do 8%. Statystyki wskazują, że można spodziewać się dalszego wzrostu alergii pokarmowych u najmłodszych.

alergia na mleko krowie

W Polsce każdego roku, alergia na mleko krowie W mleku stężenie kazeiny jest dosyć niskie i wynosi około 2,5%. W przypadku przetworów mlecznych zawartość może być wyższa. Szczególnie wysoka zawartość kazeiny występuje w serze białym i młodych serach żółtych. alergia rozpoznawana jest u ok. 40 tysięcy dzieci rocznie – dane dotyczą nietolerancji różnych białek mleka krowiego. Epidemiologia tego schorzenia jest różna i odmiennie wygląda w poszczególnych krajach; np. w Skandynawii jest jeszcze większa. Tam nawet 10% dzieci może mieć rozpoznaną alergię na białka mleka krowiego. „Z jednej strony możemy powiedzieć, że wynika to z genetyki – praktycznie w połowie przypadków. Natomiast z drugiej strony, są to czynniki środowiskowe” – mówi Agnieszka Rogulska z Nutricia Medical.

Alergia na mleko krowie jest jedną z najczęściej występujących. Może się ona pojawić zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i sztucznie. W tym drugim przypadku występuje częściej.

Dieta eliminacyjna

Podstawą leczenia każdej alergii na pokarm jest dieta eliminacyjna. Staramy się eliminować tylko ten jeden składnik, który uczula” – wyjaśnia prof. dr hab. med. Hanna Szajewska z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Alergia na mleko u dzieci – Film w Dermatolog TV


Źródło: newsrm TV

 

Dieta a najczęściej alergizujące białka mleka krowiego:

  • alfa – laktoalbumina (ALA) – uczula około 50% osób, których dotyczy alergia na mleko krowie. W trakcie gotowania mleka traci swoją aktywność. Osoby uczulone jedynie na to białko mogą pić mleko po przegotowaniu
  • beta – laktoglobulina (BLG) – białko zawierające laktoz. Ma najsilniejsze działanie alergizujące i dotyczy 80%osób z alergią na mleko. Jest niestety obecna również w mięsie cielęcym oraz wołowym, dlatego przy uczuleniu na to białko należy wyeliminować produkty mięsne tego typu.
  • glikoproteina – zawiera ją mleko, śmietana i masło
  • kazeina – ma również silne działanie alergizujące, występuje w mleku krowim i jego przetworach (np. w twarogach), a także w mleku kozim i serach kozich, które należy wyeliminować z diety.  W mleku stężenie kazeiny jest dosyć niskie i wynosi około 2,5%. Wyższa zawartość kazeiny występuje w przetworach mlecznych, zwłaszcza w serze białym i młodych serach żółtych.
  • laktoglobulina – przy alergii na to białko można spożywać mleko kozie (dzieci powyżej 6 miesiąca życia)

Można być uczulonym na jedno z tych białek lub na wszystkie łącznie.

Alergia na mleko krowie – prawidłowe testy na alergię

Robiąc testy na alergię warto dowiedzieć się, czy są one rozpisane na mleko krowie, kozie i mięso. Alergia na mleko krowie może też występować łącznie z innymi alergiami pokarmowymi, które również można wykryć w testach. Za najczęściej uczulające pokarmy, poza mlekiem krowim uważa się: jaja kurze, soję, pszenicę, orzechy, ryby i skorupiaki.

Alergia na mleko krowie zanika najczęściej w trakcie dorastania dziecka, zwykle przed osiągnięciem trzeciego roku życia (około 90% przypadków).

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

1 komentarz
    rekinek239

    uczulenie na mleko obniżyło mi znacznie odporność – dopiero po wykluczeniu glutenu i nabiału poczułam znaczną różnicę w walce z alergią na pyłki i roztocza.

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.