Alergia zimą? Na co uważać, by ustrzec się przed uciążliwymi objawami.

Grono osób cierpiących na różnego rodzaju alergie rośnie z roku na roku. Dowiedz się, jak sobie radzić z uciążliwymi objawami.  […]

alergia zimą Dermatolog

Grono osób cierpiących na różnego rodzaju alergie rośnie z roku na roku. Dowiedz się, jak sobie radzić z uciążliwymi objawami.  Alergia jest patologiczną, jakościowo zmienioną odpowiedzią tkanek na oddziaływanie różnych substancji obcych, które są nazywane alergenami. Nadwrażliwość polega na reakcji immunologicznej związanej z powstawaniem swoistych przeciwciał, jakie po połączeniu z antygenem prowadzą do uwolnienia różnych substancji będących mediatorami stanu zapalnego. Liczba osób borykających się z tym problemem rośnie z roku za rok.

alergia zimą Dermatolog

Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) doszukują się przyczyny zachorowań na różnego rodzaju alergie w trybie życia oraz w zanieczyszczeniu powietrza, które sprzyja łączeniu się tradycyjnych alergenów z substancjami chemicznymi krążącymi w atmosferze. Taka synteza zwiększa drażniące właściwości alergenów, powodując silniejsze reakcje alergiczne.

Warto wiedzieć, że objawy uczulenia pojawiają się nie tylko wiosną czy latem, gdy pyli najwięcej roślin. Symptomy uczulenia mogą pojawić się także zimą, gdy zupełnie się tego nie spodziewamy. Dowiedz się, na jakie alergie uaktywniają się w chłodnych miesiącach i na jakie alergeny warto wówczas uważać.

Rodzaje uczuleń

Przyczyny alergii nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się, że wpływ na występowanie reakcji alergicznych ma zanieczyszczenie powietrza, tryb życia oraz higiena. Niemniej jednak specjaliści określili rodzaje uczuleń, na które cierpią współcześni ludzie. Nadwrażliwość można podzielić na cztery grupy. Są to alergie: pokarmowa, kontaktowa, wziewna i iniekcyjna.

Alergia pokarmowa

Wbrew powszechnie panującej opinii, alergia pokarmowa to problem zaledwie kilku procent społeczeństwa. Problem może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć objawy nie zawsze wyglądają tak samo. Do najczęstszych alergii pokarmowych należy nadwrażliwość na mleko krowie, jaja kurze, orzechy, niektóre owoce (głównie cytrusy), seler, zboża, przyprawy oraz ryby i owoce morza. Objawy alergii pokarmowej są niezależne od pory roku, dlatego, jak nietrudno się domyślić, osoby uczulone na wybrane produkty spożywcze cierpią na uciążliwe dolegliwości także zimą.

Typowymi objawami alergii pokarmowej są: wymioty, skurcze, nudności oraz wypryski skórne, a w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu alergenów oraz podawaniu leków antyhistaminowych w czasie występowania symptomów uczulenia. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie do terapii glikokortykosteroidów lub sterydów.).

Alergia kontaktowa

Swędzenie, zmiany skórne czy wypryski po kontakcie z niektórymi metalami (głównie chrom i nikiel) to najbardziej charakterystyczne objawy alergii kontaktowej. Ten rodzaj uczulenia dotyka niemałej grupy osób i jest wyjątkowo uciążliwy. Zmiany pojawiające się na skórze wymagają bowiem zarówno leczenia alergologa, jak i dermatologa. Pacjent musi także zachować szczególną uwagę, kupując ubrania oraz korzystając z przedmiotów codziennego użytku. Objawy uczulenia pojawiają się nawet po dotknięciu sprzączki, guzika spodni, klamki, elementów paska, monet, biżuterii itp. Warto dodać, że w przypadku alergii kontaktowej do reakcji alergicznej może dojść także w wyniku kontaktu z barwnikami do barwienia tkanin oraz konserwantami zawartymi w kosmetykach. Objawy są niezależne od pory roku.

Leczenie alergii kontaktowej polega na wyeliminowaniu alergenów, podawaniu leków antyhistaminowych, a czasami także antybiotyków, leków odkażających oraz glikokortykosteroidów. Ważną rolę w terapii tego typu uczuleń odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. Zaleca się więc zamianę tradycyjnych kosmetyków na emolienty i stosowanie preparatów dla alergików.

Alergie wziewne

Najwięcej osób cierpi na alergie wziewne, które są wywołane działaniem takich czynników drażniących jak roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pleśń oraz sierść zwierząt domowych. Najbardziej charakterystycznymi symptomami uczuleń o charakterze wziewnym są: wodnisty katar, łzawienie oczu, uczucie zmęczenia, zapalenie zatok oraz kłopoty z zasypianiem i koncentracją. Większość objawów pojawia się w określonych miesiącach, czyli wtedy, kiedy pylą wybrane rośliny. Duża grupa osób odczuwa jednak przykre dolegliwości bez względu na porę roku. Dotyczy to pacjentów uczulonych na roztocza i sierść zwierząt.

Leczenie alergii wziewnych wymaga dokładnej diagnostyki, która pozwoli znaleźć przyczynę uczulenia. Terapia polega na stosowaniu leków antyhistaminowych, odczulania oraz stosowaniu glikortykosteroidów lub sterydów. Warto dodać, że nieleczona alergia wziewna może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.

Alergie iniekcyjne

Najrzadziej występującym rodzajem uczuleń są alergie iniekcyjne. Do reakcji alergicznej dochodzi wskutek podania leków zawierających alergen. Substancja uczulająca może dostać się do organizmu zarówno poprzez zastrzyk, jak i doustne przyjęcie lekarstwa. Silna reakcja alergiczna może doprowadzić do niezwykle groźnego wstrząsu anafilaktycznego.

Najczęstsze objawy alergii

Objawy alergii różnią się w zależności od rodzaju uczulenia oraz od alergenu je wywołującego. Alergie pokarmowe objawiają się najczęściej wzdęciami, okresowymi wymiotami i/lub biegunkami, a w niektórych przypadkach także ostrymi zatruciami. Alergiom pokarmowym (i nie tylko) nierzadko towarzyszy też wysypka albo obrzęk. Objawami alergii wziewnych są natomiast: obrzmienie śluzówki, nieżyt nosa, wodnista wydzielina z nosa, napady kichania, zatkany nos, swędzenie nosa i jego okolic, zaczerwienienie oczu, izolowane alergiczne zapalenie spojówek, swędzenie, pieczenie oraz łzawienie oczu, skurcz oskrzeli, świsty, trudności w oddychaniu, ataki astmy, kaszel bez cech ostrej infekcji, wysypki, egzema, pokrzywka, obrzęk, uczucie swędzenia w obrębie chorobowo zmienionych miejsc, bóle głowy, uczucie ociężałości.

Kalendarz pyleń a profilaktyka uczuleń

Profilaktyka uczuleń to niełatwe zadanie. Wielu alergenów nie można bowiem uniknąć. Można jednak ograniczać kontakt z nimi. Świetnym pomysłem jest m.in. śledzenie kalendarza pyleń, który pozwala zdobyć wiedzę na temat stężenia pyłków określonych roślin w powietrzu. Dzięki temu każdy alergik może przygotować się na trudny dla siebie czas. W czasie pylenia warto pozostać w domu i nie eksponować się na alergen. Dobrym rozwiązaniem jest też uprzednie zaopatrzenie się w lek antyhistaminowy, który pomoże zwalczyć najbardziej uciążliwe symptomy nadwrażliwości.

Alergeny aktywne zimą

Wiele osób uważa, że zima to czas, w którym alergicy mogą odetchnąć pełną piersią. Nic bardziej mylnego. Alergeny są aktywne także wtedy, gdy za oknem śnieg i mróz. W miesiącach zimowych rozwijają się pleśnie, których zarodniki są silnymi alergenami. Nie ustępują także roztocza kurzu domowego (w wielu przypadkach mają się całkiem dobrze, ponieważ wilgoć na zewnątrz, mały przewiew i ciepło ogrzewanych domów sprzyjają ich rozwojowi). Sierść zwierząt domowych również uczula bardziej, ponieważ rzadziej otwieramy okna, przez co stężenie alergenów w pomieszczeniach jest większe. Osoby cierpiące na alergie pokarmowe muszą nadal uważać na substancje, które je uczulają. Podobnie pacjenci uczuleni na składniki kosmetyków. Zimą używamy zupełnie innych preparatów, dlatego warto zachować szczególną ostrożność w doborze kremów i balsamów. Warto zatem pamiętać, że choć kalendarz pyleń jest pusty zimą, na alergików czeka szereg alergenów, jakie nie pozwolą im odpocząć od uciążliwych dolegliwości.

Lek przeciwhistaminowy bez recepty – kiedy po niego sięgnąć?

Lek przeciwhistaminowy bez recepty to preparat, który powinien znaleźć się w domu każdego alergika. Taki preparat oczywiście nie zastąpi wizyty u lekarza i podjęcia zaproponowanej przez specjalistę terapii, niemniej jednak może pomóc w pozbyciu się najbardziej uciążliwych objawów uczulenia. Trzeba jednak pamiętać, by przed zastosowaniem produktu, dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Nie należy także stosować go dłużej, niż zaleca producent. Długotrwałe przyjmowanie leku może negatywnie odbić się na zdrowiu. Dobrym pomysłem jest także skonsultowanie z alergologiem wyboru preparatu dostępnego bez recepty. Specjalista pomoże bowiem dobrać produkt najbardziej odpowiedni do typu i nasilenia uczulenia. Dowiedz się, jak wybrać dobry lek przeciwhistaminowy bez recepty: http://www.alergia-allegra.pl/preparat_przeciwhistaminowy.html.

Leczenie alergii

Specjaliści są zgodni co do zdania, że alergii nie można całkowicie wyleczyć. Można natomiast dość skutecznie łagodzić jej uciążliwe objawy i zapobiegać powikłaniom takim jak rozwój astmy oskrzelowej czy wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego. Warto dodać, że w niektórych przypadkach uczulenie może minąć samoistnie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które wyrastają z nadwrażliwości.

W wielu przypadkach alergii wystarcza czasowe stosowanie leków przeciwhistaminowych bez recepty. W przypadku nasilenia objawów konieczne jest jednak włączenie do kuracji glikortykosteroidów lub leków sterydowych. Niektórzy pacjenci są także poddawani odczulaniu polegającemu na podawaniu szczepionek zawierających alergen w schemacie wzrastającego stężenia. Najważniejszym elementem leczenia uczulenia jest jednak unikanie ekspozycji na substancje uczulające, co niestety nie zawsze jest możliwe.

Z roku na rok rośnie liczba osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Choć specjaliści są przekonani, że uczulenia nie można całkowicie wyleczyć, w większości przypadków udaje się skutecznie niwelować uciążliwe objawy. Warto jednak dobrze poznać swoją chorobę i mechanizmy działania alergenów. Nie bez znaczenia jest także śledzenie kalendarza pyleń, który podpowiada, w których miesiącach stężenie określonych pyłków jest najwyższe. Warto jednak pamiętać, że choć rośliny nie pylą zimą, również ta pora roku nie oszczędza alergików. W tym czasie do akcji wkraczają bowiem roztocza kurzu domowego, pleśnie oraz rośnie nadwrażliwość na sierść zwierząt. Na nieprzyjemne dolegliwości narażone są także osoby cierpiące na alergie pokarmowe oraz iniekcyjne. Jeśli więc jesteś alergikiem, miej oczy i uszy szeroko otwarte bez względu na porę roku.

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

  • https://inter-med.pl/4-glowne-rodzaje-alergii/.
  • http://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,alergia—objawy–rodzaje-i-leczenie-alergii–uczulenie-na-pylki,artykul,1587489.html.
  • http://www.alergia-allegra.pl/poradnik.html?gclid=Cj0KCQiA3IPgBRCAARIsABb-iGKBlM0mQ9hk5otE0Fr4ssx9tG2yFmLkJDk0dVbjKCVdv0QF60Ec4ogaAsbwEALw_wcB.
  • https://www2.pta.med.pl/uploads/files/pl/strony/strefa-czlonkowska/biala-ksiega-alergii/biala_ksiega_alergii.pdf.
  • http://www.kwadryga.pl/upload/Dokumenty/Artykuly_naukowe/Gf_3_09_32-34.pdf.
  • https://podyplomie.pl/pediatria/22144,alergia-pokarmowa-aktualny-stan-wiedzy.
  • https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/kalendarz-pylenia-roslin/.

 

logo