Zdrowa i piękna skóra

Antyoksydanty – ich wpływ na skórę

pawelszynkiewicz, 16 maja 2017

Antyoksydanty – jak wpływają na skórę?

Antyoksydanty to związki organiczne odpowiedzialne za usuwanie z naszego organizmu nadmiaru wolnych rodników. Nie tylko spowalniają one procesy starzenia się organizmu, lecz także zapobiegają rozwojowi rozmaitych chorób.

Do antyoksydantów (przeciwutleniaczy) zalicza się między innymi witaminę A, C oraz E, składniki mineralne takie jak selen czy cynk oraz koenzym Q.

antyoksydanty

Działanie antyoksydantów

Za główne zadanie antyoksydantów uznaje się ochronę przed stresem oksydacyjnym, czyli takim stanem organizmu, w którym zachwiana zostaje równowaga między wytwarzaniem wolnych rodników, a ich zwalczaniem poprzez przeciwutleniacze.

Wolne rodniki przyczyniają się do uszkadzania błon komórkowych oraz DNA i białek, które wchodzą w skład enzymów. W przypadku niedoboru antyoksydantów stres oksydacyjny może powodować poważne choroby, jak np. udar mózgu, miażdżyca, cukrzyca, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet nowotwory. Przyczyniać może się również do niszczenia lipidów, które stanowią warstwę ochronną naskórka zapobiegającą utracie wody. W skórze właściwej dochodzi wówczas do zniszczenia elastyny i kolagenu, co powoduje utratę elastyczności oraz przyspiesza powstawania zmarszczek.

 

Antyoksydanty i ich źródła

  • Selen – znajdziemy go na przykład w roślinach strączkowych, czosnku, soczewicy, kukurydzy, grzybach czy orzechach brazylijskich. Wystarczy jedna sztuka tych ostatnich, by w pełni pokryć dzienne zapotrzebowanie na selen.
  • Witamina A – odnajdziemy ją w dyni, marchwi, tuńczyku, żółtku jajek, szpinaku, marchewce czy morelach.
  • Witamina C – stanowi ona składnik pomarańczy, czarnej porzeczki, truskawek, aceroli, kiwi, czerwonej papryki czy natki pietruszki. Przykładowo dwa owoce kiwi pokrywają nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, a owoc aceroli posiada 25 razy więcej witaminy C niż pomarańcze o tej samej wadze. Witamina C stanowi najważniejszy przeciwutleniacz dla naszego organizmu. Odgrywa także kluczową rolę w powstawaniu kolagenu.
  • Witamina E – znajdziemy ją w olejach roślinnych (na przykład słonecznikowym), orzechach i migdałach. Chroni ona komórki przed uszkodzeniem i zwalcza wodne rodniki. Wpływa korzystnie na utrzymanie skóry w dobrej kondycji oraz obniża ryzyko występowania chorób krążenia.
  • Polifenole – odnajdziemy je w zielonej i białej herbacie oraz czarnej porzeczce. Warto tradycyjną czarną herbatę zastąpić tymi zdrowszymi odpowiednikami.

 

Jak nie niszczyć antyoksydantów?

Antyoksydanty możemy przypadkowo „uszkodzić” na skutek nieprawidłowego przechowywania i przygotowywania posiłku. Warto zatem pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Oleje roślinne oraz orzechy kupować powinno się w niewielkich ilościach i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.
  • Herbatę zieloną zalewać należy wodą o temperaturze nie wyższej niż 60 stopni.
  • Warzywa i owoce bogate w witaminę C jeść powinno się na surowo lub ewentualnie lekko podgotowane.
  • Zamiast kupować soki, przygotowujmy je samodzielnie w domu i wypijajmy od razu. Jeżeli nie mamy na to czasu, kupujmy soki jednodniowe o bardzo krótkim czasie przechowywania.

 

Pamiętajmy, że to, co jemy wpływa na to, jak wyglądamy – w jakim stanie jest nasza skóra, włosy czy paznokcie.

Ponieważ nasz organizm nie jest w stanie magazynować dużych ilości antyoksydantów, zadbajmy, aby nie tylko regularnie stosować kremy w nie bogate, lecz także dostarczać je sobie każdego dnia wraz z posiłkami.

Powiązane wpisy

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Dermatolog w Twoim mieście na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.