Atopowe Zapalenie Skóry pod lupą

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) Atopowe Zapalenie Skóry, zwane w skrócie AZS, to dolegliwość, na którą nie powstało jeszcze skuteczne lekarstwo. Terapia […]

atopowe zapalenia skóry

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)

Atopowe Zapalenie Skóry, zwane w skrócie AZS, to dolegliwość, na którą nie powstało jeszcze skuteczne lekarstwo. Terapia opiera się głównie na minimalizowaniu jego objawów i odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Atopowe Zapalenie Skóry

Atopowe Zapalenie Skóry – najbardziej narażone partie ciała

Atopowe zapalenie skóry nazywane jest również wypryskiem czy egzemą. Jego głównymi objawami jest silne wysuszenie i swędzenie skóry. Na jej powierzchni zaczynają pojawiać się czerwone grudki, które z czasem łączą się ze sobą. Drapanie newralgicznych miejsc skutkuje występowaniem pręg – tak zwanych przeczosów. Pierwsze objawy tego typu schorzenia mogą pojawić się już między 3 a 6 miesiącem życia. Zaobserwować można je wówczas głównie na podbródku oraz twarzy, czasami także na nogach, rękach czy klatce piersiowej. U starszych dzieci zmiany występują na szyi, karku, nadgarstkach oraz zgięciach łokciowych i miejscach pod kolanami, a u nastolatków wokół oczu, ust, na grzbietach rąk i klatce piersiowej.

Atopowe Zapalenie Skóry – przyczyny

Lekarzom nie udało się jednoznacznie określić czynników, które sprzyjają występowaniu Atopowego Zapalenia Skóry. się wśród nich na przykład czynniki genetyczne. Należy jednak pamiętać, że dziedziczy się skłonność do alergii uwarunkowanych genetycznie, jak katar sienny czy astma oskrzelowa, a nie samą atopię. Gdy jeden z rodziców cierpi na tego typu schorzenia, ryzyko jego pojawienia się u dziecka wynosi około 30 procent, a gdy obojga – około 60 procent.

Na Atopowe Zapalenie Skóry częściej cierpią osoby o skórze suchej, wrażliwej na wysoką temperaturę, pot i kosmetyki.

Od skłonności do pierwszych objawów

Atopowe Zapalenie Skóry ujawnia się pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak alergeny pokarmowe czy wziewne. Do pierwszych zalicza się na przykład mleko, jajka, ryby, orzeszki ziemne, pszenicę czy soję, a do drugich – pyłki traw i roztocza kurzu domowego.

Dolegliwości nasilać może dym papierosowy, silnie przetworzona żywność, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i zanieczyszczone powietrze. Atopowe Zapalenie Skóry powodować może także nadmierne higiena. Związane jest to z osłabianiem płaszcza lipidowego, który pokrywa skórę, na skutek zbyt częstego jej mycia i wywołanej tym sposobem nadwrażliwości.

Unikanie nowych infekcji

Aby na skórze chorego redukować nieprzyjemne objawy, z otoczenia warto wyeliminować wszystkie podejrzane czynniki.

Mieszkanie należy gruntowanie wysprzątać oraz usunąć z niego dywany i grube zasłony, które są źródłem roztoczy kurzu. Pomieszczenia, w których przebywa osoba z AZS, należy regularnie wietrzyć. Często nieunikniona jest rezygnacja z domowych zwierząt. Ich sierść powodować może bowiem alergię. Unikać należy także silnych detergentów – ubrania lepiej prać w specjalnych proszkach lub płatkach mydlanych. Osoby z AZS nie powinny nosić odzieży z wełny.

Równie istotna jest ich odpowiednie żywienie.  Warto przez jakiś czas obserwować reakcje skóry na poszczególne produkty i je zapisywać. Przy tym chorym na Atopowe Zapalenie Skóry bardzo służą regularne wyjazdy nad morze. Związane jest to ze znacznie większą wilgotnością powierza panującą w nadmorskich miejscowościach.

Atopowe Zapalenie Skóry – leczenie

Dotychczas Atopowe Zapalenie Skóry leczone było za pomocą maści ze sterydami. Niestety powodowały one liczne skutki uboczne. Dlatego zastąpiono je maściami przeciwzapalnymi, które nie szkodzą skórze. Oprócz tego chorym na AZS podaje się środki przeciwhistaminowe, które redukują swędzenie. W ciężkich postaciach AZS stosuje się leczenie tabletkami doustnymi – sterydami oraz antybiotykami, przepisywanymi przez dermatologa.

Pomocne okazać może się także przebywanie na słońcu oraz naświetlanie promieniami UV.

logo