Badaj skórę! Dlaczego diagnozowanie i usuwanie zmian skórnych jest ważne?

Jeżeli Twoja skóra usiana jest drobnymi plamkami o różnych kształtach i kolorach, zacznij regularnie badać skórę u dermatologa. Zmiany skórne […]

Jeżeli Twoja skóra usiana jest drobnymi plamkami o różnych kształtach i kolorach, zacznij regularnie badać skórę u dermatologa. Zmiany skórne często stanowią defekt natury estetycznej, ale też okazać się groźne dla zdrowia. Usuwanie pieprzyków, znamion i innych zmian skórnych uważane jest obecnie za jeden z najważniejszych elementów profilaktyki nowotworu skóry (czerniaka).

Wskazania do usuwania zmian skórnych

Zmiany skórne mogą występować pod różnymi postaciami. Każda niepokojąca zmiana skórna powinna być zdiagnozowana przez lekarza. To, co powinno nas zaniepokoić, to tzw. zmiany atypowe – o nieregularnym kształcie, szybko rosnące, wypukłe i różnokolorowe. Zmiany skórne mogą być łagodne lub złośliwe – oznacza to, że z czasem mogą przekształcić się w czerniaka. Wskazaniem do usunięcia zmiany skórnej jest nie tylko jej atypowy charakter, ale również umiejscowienie – gdy leży w miejscu często wystawionym na działanie słońca lub może narażona na podrażnienia, np. na ramieniu bądź plecach. Profilaktyczne badanie i usuwanie zmian skórnych stanowi skuteczną profilaktykę raka skóry.

Osoby z podwyższonym ryzykiem wystąpienia czerniaka:

  • często korzystające z solarium,
  • często eksponujące skórę na słońce,
  • mające jasną karnację, blond włosy lub piegi,
  • genetycznie obciążone nowotworem,
  • posiadające liczne znamiona barwnikowe,
  • chorujące wcześniej na nowotwór.

Zmiany skórne „pod lupą”, czyli wideodermatoskopia

Pierwszym krokiem do zdiagnozowania podejrzanych zmian skórnych jest wykonanie dokładnego badania obrazowego. Najnowocześniejszą metodą jest wideodermatoskopia FotoFinder – komputerowe badanie zmian skórnych, które wykonasz w Centrum DER-MED w Katowicach. Jest to niezwykle precyzyjna, bezbolesna i bezinwazyjna metoda diagnostyczna. Pozwala na szybkie wykrycie atypowych zmian skórnych i z dużą dokładnością określa ich charakter – łagodny lub złośliwy.

Na czym polega badanie? Wideodermatoskopia wykonywana jest za pomocą specjalnej kamery, która pozwala na obejrzenie znamion w różnych powiększeniach. Dzięki temu dermatolog może rozpoznać cechy morfologiczne niewidoczne gołym okiem. Zarejestrowany obraz jest zapisywany i archiwizowany. Wideodermatoskopia umożliwia porównywanie znamion w czasie, wychwycenie niepokojących zmian oraz monitorowanie liczby nowych znamion. To niezwykle precyzyjne badanie zapobiega również niepotrzebnemu wycinaniu zmian skórnych, które nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Które zmiany skórne można usunąć laserem?

Za pomocą lasera usuwane są zmiany skórne o charakterze łagodnym. Najczęściej są to: włókniaki, brodawki i kurzajki. Bez problemu można je rozpoznać podczas dermatoskopii. Najlepsze efekty osiąga się za pomocą niezwykle precyzyjnego lasera CO2. Zabieg jest małoinwazyjny, umożliwia szybkie gojenie się rany i zapobiega powstawaniu blizny.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych jako profilaktyka raka skóry

Decyzję o wycięciu zmiany skórnej zawsze podejmuje lekarz po dokładnym obejrzeniu skóry pacjenta. Metodą chirurgiczną najczęściej usuwane są zmiany barwnikowe, czyli tzw. pieprzyki. Są to zmiany skórne, które przybierają postać najbardziej zbliżoną do nowotworu skóry. Należy je usunąć chirurgicznie, ponieważ powinny być dodatkowo poddane badaniu histopatologicznemu. Histopatologia to badanie tkanki w celu oceny, czy nie posiada cech złośliwych – nowotworowych.

Wczesne wycięcie podejrzanej zmiany skórnej może uratować życie. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych odbywa się z odpowiednim marginesem skóry – jest to warunek prawidłowego zabiegu. W sytuacji, gdy wycięte znamię okaże się złośliwe, dzięki marginesowi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostało usunięte w całości.

Dowiedz się więcej na temat usuwania znamion i pieprzyków w Centrum DER-MED w Katowicach.

logo