Bezpieczne opalanie czy to możliwe?

Bezpieczne opalanie  – podstawowe zasady które pomogą Ci przeciwdziałać starzeniu skóry i czerniakowi Bezpieczne opalanie – czy to możliwe? Słoneczne […]

bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie  – podstawowe zasady które pomogą Ci przeciwdziałać starzeniu skóry i czerniakowi

Bezpieczne opalanie – czy to możliwe? Słoneczne lato to najlepszy czas na pokrycie ciała piękną, brązową opalenizną. Jednak aby móc naprawdę cieszyć się promieniami słońca, trzeba pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania. Sunblock, kapelusz, okulary, woda to podstawa wakacyjnego ekwipunku.

bezpieczne opalanie

Negatywne skutki nadmiernego opalania można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej zaliczają się poparzenia i udar słoneczny, czyli konsekwencje występujące bezpośrednio po ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Druga kategoria to konsekwencje, których nie dostrzega się od razu, ale pojawiając się w przyszłości stwarzają jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia, najpoważniejszym jest czerniak – nowotwór złośliwy o największej śmiertelności wśród nowotworów.

 

Bezpieczne opalanie – Jak przygotować się do plażowania?

Przed wyjściem na plażę należy się odpowiednio przygotować. Codzienne przyzwyczajenia związane z pielęgnacją skóry czy dietą mogą sprawić, że kąpiel słoneczna zakończy się powstaniem podrażnień, uczulenia albo przebarwień, dlatego przed opalaniem należy:

 • zrezygnować z kosmetyków kolorowych oraz dezodorantów i perfum zawierających alkohol
 • zrezygnować ze stosowania kosmetyków zawierających witaminy A i C oraz kwasy owocowe
 • unikać jedzenia selera i pietruszki, picia naparów z dziurawca i melisy

Ponadto istnieje szereg czynników ograniczających możliwość korzystania z kąpieli słonecznych, należą do nich:

 • godziny intensywnego promieniowania słonecznego – nigdy nie opalaj się między godz. 10.00 a 14.00, najdogodniejsze dla zdobywania opalenizny są godz. 7.00-10.00.
 • zażywanie leków – przed opalaniem sprawdź, czy przyjmowane leki nie wykluczają możliwości eksponowania skóry na słońce, opalać nie powinny się osoby stosujące m.in. antybiotyki, leki antydepresyjne czy leki przeciwuczuleniowe
 • znamiona – pod żadnym warunkiem nie wolno narażać na działanie promieni słonecznych znamion i przebarwień na skórze, ponieważ promieniowanie UV może doprowadzić do rozwinięcia się czerniaka złośliwego.

 

’Must have' dla bezpieczniejszego opalania – bez czego nie wychodzić na plażę

Bezpieczne opalanie powinno uwzględniać podstawową zasadę – umiarkowane eksponowanie ciała na promienie słoneczne. Wielogodzinne przebywanie na słońcu nie sprawi, że skóra natychmiast pokryje się złocistą opalenizną, ale doprowadzi do poparzeń i przyspieszy proces jej starzenia. Pierwsza kąpiel słoneczna nie może trwać dłużej niż kwadrans. Po każdej dwugodzinnej sesji słonecznej konieczna jest dłuższa przerwa.

 1. Krem z filtrem UV dobranym odpowiednio do karnacji

Sunblock to podstawa, ponieważ tylko kosmetyki z odpowiednimi filtrami chronią przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym pochłaniając, odbijając lub rozpraszając promienie UV. Preparaty do opalania zmniejszają ryzyko zachorowania na raka płaskonabłonkowego i rozwinięcia czerniaka złośliwego, który w szczególności zagraża osobom o jasnej karnacji. Oprócz tego sunblock zabezpiecza skórę przed wysuszeniem i spowalnia proces powstawania zmarszczek.

Wybór preparatu do opalania o odpowiedniej wartości SPF należy uzależnić od karnacji. W celu dobrania odpowiedniego kremu warto posłużyć się wskazówkami:

 • jasna i bardzo jasna cera, rude włosy – faktor 50 (total sunblock)
 • jasna cera, włosy jasny blond – faktor 30-40
 • jasna cera, włosy ciemny blond – faktor 25-35
 • jasna cera, włosy szatynowe – faktor 20-30
 • ciemna cera, włosy szatynowe – faktor 15-25
 • bardzo ciemna cera, włosy ciemnobrązowe i czarne – faktor 10-20

Dzieci zawsze należy smarować preparatem total sunblock o faktorze 50 i nie dopuścić do nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Krem należy nałożyć ok. 30 min. przed wyjściem na słońce – dzięki temu kosmetyk wniknie w głąb skóry. Substancją należy pokryć każdą część ciała narażoną na ekspozycję , nie zapominając o nosie, uszach, dłoniach i stopach. Kolejne warstwy kremu nakłada się nie rzadziej niż co dwie godziny.

Jeżeli opalanie przerywa się kąpielami, nową warstwę kremu trzeba nałożyć po każdym wyjściu z wody. W takim przypadku stosuje się kremy wodoodporne, które chronią skórę również w czasie kąpieli.

 1. Okulary, kapelusz i parasol ochronny

Okulary przeciwsłoneczne często traktuje się jako wakacyjny gadżet i większą uwagę zwraca na ich wygład, zamiast na filtry anty UV. Tymczasem to właśnie ultrafiolet może doprowadzić do zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki, przyczynić się do degeneracji plamki żółtej i doprowadzić do zaćmy. Bezwzględnie nie wolno sięgać po okulary pozbawione filtra anty UV – takie okulary sprawiają, że nie mrużymy oczu, przez co w głąb gałki ocznej trafia jeszcze większa dawka ultrafioletu.

Silne promieniowanie może doprowadzić do niebezpiecznego udaru, dlatego wybierając się na plażę zawsze należy zabrać ze sobą kapelusz, czapkę z daszkiem czy chustkę. Podobną ochronę zapewnia parasol przeciwsłoneczny – najlepiej, aby był wykonany z materiału odbijającego promieniowanie UV.

 1. Woda, woda, woda…

Bezpieczne opalanie to również konieczność picia dużych ilości wody o czym często zapominamy w czasie plażowania. Wybierając się na plażę trzeba zabrać ze sobą termos lub torbę termiczną, dzięki której woda zachowa niską temperaturę.

 

Pielęgnacja po opalaniu

Stosowanie preparatów zawierających sunblock nie oznacza, że skórze nie będzie potrzebne dodatkowe nawilżenie. Po kąpieli słonecznej skórę należy pokryć specjalnym balsamem po opalaniu – posiada on funkcje chłodzące i regeneracyjne, dzięki czemu zapobiega powikłaniom po opalaniu i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Jeżeli doszło do poparzenia, w złagodzeniu bólu i pieczenia pomoże zastosowanie preparatów z wyciągiem z aloesu oraz okłady z kefiru lub zsiadłego mleka. W takim przypadku należy zrezygnować z dalszego opalania.

Obserwowanie znamion – po sezonie i przez cały rok

Koniec urlopu i powrót do codziennego rytmu dnia sprawia, że zapominamy o drugim, wspomnianym już rodzaju konsekwencji opalania. Eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych stanowi jedną z głównych przyczyn chorób nowotworowych skóry, w szczególności czerniaka i raka płaskonabłonkowego. Schorzenia te są poważne, a im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większa jest szansa na wyzdrowienie.

W związku z tym, każdego roku po zakończeniu sezonu letniego należy dokładnie przyjrzeć się swoim znamionom. Podczas obserwacji należy skupić się na następujących aspektach:

 • Czy istniejące znamiona zmieniły swój wygląd?
 • Czy na ciele nie pojawiły się nowe znamiona?
 • Czy na skórze nie pojawił się odczyn zapalny powodujący swędzenie, łuszczenie lub wyciek wydzieliny?

W razie zauważenia niepokojących zmian należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem – tylko szybka interwencja medyczna pozwala rozpoznać i wyleczyć zagrażający życiu nowotwór.

Słońce dostarcza nam wiele radości, dostarcza witaminy D i poprawia nasze ogólne samopoczucie, szczególnie po długim okresie jesienno-zimowym. Należy jednak pamiętać, aby nie przesądzać z ekspozycją na promienie słoneczne i stosować wspomniane środki bezpieczeństwa.

logo