Blizna po cesarce — jak ją pielęgnować oraz zabiegi zmniejszające bliznę

Cesarskie cięcie a blizna po cesarce Cięcie cesarskie jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych operacji chirurgicznych. Dane wskazują, że w […]

blizna po cesarce

Cesarskie cięcie a blizna po cesarce

Cięcie cesarskie jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych operacji chirurgicznych. Dane wskazują, że w Polsce prawie 40% ciąż rozwiązuje się właśnie poprzez cesarkę. W świadomości większości społeczeństwa stała się ona zatem szybką, bezbolesną alternatywą porodu drogami natury. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie rekomenduje jednak cięć cesarskich bez wskazań medycznych, gdyż jest to operacja obarczona ryzykiem wielu powikłań. Oprócz poważnych powikłań ginekologicznych znamiennym problemem okazuje się także blizna po cesarce. Blizna po cesarskim cięciu goi się bowiem długo, sprawia ból oraz pozostawia po sobie widoczny ślad w miejscu nacięcia skóry.

blizna po cesarce

Cięcie cesarskie to operacja, którą należy postrzegać jako konieczność, nie jako możliwość. Jeśli jednak lekarz położnik prowadzący ciążę i poród zadecyduje o wykonaniu cięcia warto od pierwszych chwil połogu sumiennie dbać o ranę. Odpowiednie postępowanie przyspieszy proces jej gojenia oraz zmniejszy prawdopodobieństwo powstania rozległej blizny. Ponad to sama blizna po cesrace może zostać zniwelowana np. dzięki odpowiednim zabiegom medycyny estetycznej.

 

Blizna po cesarce a technika wykonywania

Jamę brzuszną matki można otwierać zarówno podłużnie, czyli wzdłuż osi ciała, jak i z cięcia poprzecznego.

Pionowe (podłużne) nacięcie lekarz wykonuje w linii środkowej ciała od spojenia łonowego aż do pępka. Jest to najszybszy sposób otwarcia wiążący się z minimalną utratą krwi. Jego niewątpliwą wadą pozostaje jednak rozległa blizna po cesarce przebiegająca przez znaczną cześć brzucha matki.

Z tego powodu obecnie preferuje się cięcie poprzeczne biegnące równolegle do spojenia łonowego. Blizna po cesarce jest wówczas węższa (3 mm) i krótsza (do 15 cm), a jej lokalizacja, 3-4 centymetry nad spojeniem, ułatwia skuteczne zakrywanie bielizną. Oprócz dobrego efektu kosmetycznego cięcie poprzeczne charakteryzuje się także mniejszym ryzykiem rozejścia się rany pooperacyjnej i powstania przepukliny w bliźnie.

 

Pielęgnacja rany i blizny po cesarce

Rana po cięciu cesarskim jest raną głęboką, która wymaga zszycia nie tylko skóry, ale też mięśni brzucha oraz macicy. Szwy zewnętrzne zwykle usuwa się po tygodniu od porodu, natomiast wewnętrzne są zakładane za pomocą nici rozpuszczalnych. Zaraz po operacji rana zostaje przykryta opatrunkiem. Przez kilka pierwszych dni należy chronić to miejsce przed zamoczeniem oraz uważnie obserwować proces gojenia. Niepokój powinno wzbudzić nasilające się zaczerwienie, ból, ucieplenie oraz deskowate zgrubienie przebiegające wzdłuż blizny po cesarce. Objawy te mogą bowiem wskazywać na rozwijające się zakażenie bakteryjne wymagające chirurgicznego oczyszczenia rany, a często również antybiotykoterapii.

Po zdjęciu szwów, gdy rana się zacznie goić, warto przemywać skórę hipoalergicznym mydłem, nawet kilka razy dziennie. Po osuszeniu jednorazowym ręcznikiem można ją odkazić za pomocą specjalistycznych, niewysuszających płynów dezynfekujących. Nie powinno się natomiast ponownie zaklejać jej plastrem, ponieważ po usunięciu szwów, bliźnie po cesarce należy zapewnić dostęp do powietrza. Gdy powierzchowne warstwy skóry ulegną zrośnięciu warto zacząć stosować kremy wspomagające gojenie bez bliznowacenia.

 

Ochrona świeżej blizny

By zapewnić maksymalnie korzystne warunki gojenia się skóry i zmniejszyć ból, mama po cesarskim cięciu powinna stosować się do kilku zasad:

  • Nie dźwigać ciężarów, gdyż naprężanie ściany brzucha powoduje ból oraz niekiedy stanowi przyczynę rozejścia się blizny po cesarce
  • Nie dopuszczać do ucisku okolicy nacięcia, czyli nie nosić obcisłych ubrań ani nie układać dziecka na podbrzuszu
  • Ranę myć wyłącznie wodą z bezzapachowym, niedrażniącym mydłem
  • Nie pocierać świeżej rany, zapewnić jej stały dostęp do świeżego powietrza
  • Maści i kremy przyspieszające gojenie zacząć stosować dopiero po zdjęciu szwów i po widocznym zasklepieniu się rany
  • W razie nasilonego obrzęku, zaczerwienienia, ropnego lub surowiczego wysięku z towarzyszącą gorączką natychmiast zgłosić się do poradni chirurgicznej

 

Zabiegi zmniejszające widoczność blizny po cesarce

Kiedy blizna po cesarce jest bardzo widoczna i stanowi źródło kompleksów warto rozważyć zabiegi medycyny estetycznej ukierunkowane na usuwanie blizn. Oto kilka skutecznych metod (ich wykonanie jest możliwie dopiero po kilku-kilkunastu miesiącach od porodu):

  • Lasery np. laser frakcyjny lub regeneracja skóry falami radiowymi. Metody frakcyjne zapewniają intensywną regenerację skóry przy małym ryzyku powikłań. Zwykle wyraźną poprawę laseroterapii obserwuje się po 3-4 zabiegach, a obrzęk z nimi związany mija po kilku dniach.
  • Karboksyterapia, czyli zabieg polegający na wstrzyknięciu pod skórę medycznego dwutlenku węgla. Gaz ten powoduje miejscowe rozszerzenie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra staje się lepiej ukrwiona i lepiej się regeneruje. Ponadto dwutlenek węgla stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu spłycającego bliznę po cesarce.
  • Mikronakłucia wykonywane za pomocą specjalnych igieł lub kaniul. Metoda ta zapoczątkowuje nowe, prawidłowe gojenie dzięki kontrolowanemu urazowi, czyli mechanicznemu oderwaniu zwłókniałej tkanki blizny po cesarce od podłoża.
  • Mezoterapia z osoczem bogatopłytkowym uzyskiwanym z odwirowania krwi uprzednio pobranej od pacjentki. Osocze zawiera liczne czynniki wzrostu poprawiające strukturę skóry, pobudzające tworzenie włókien kolagenowych i przyspieszające modelowanie się nowych naczyń. Osocze wprowadza się śródskórnie w pobliżu blizny po cesarce techniką drobnych nakłuć.

 

logo