Botoks w 3 najpopularniejszych odsłonach

Botoks (toksyna botulinowa) Botoks znalazł szerokie spektrum zastosowań w zakresie medycyny estetycznej. Po raz pierwszy zaczęto go jednak używać w […]

botoks

Botoks (toksyna botulinowa)

Botoks znalazł szerokie spektrum zastosowań w zakresie medycyny estetycznej. Po raz pierwszy zaczęto go jednak używać w neurologii i okulistyce. Dostrzeżono bowiem jego korzystny wpływ na napięte mięśnie czy obkurczone powieki. Od tego momentu botoks zaczął być stosowany w zwalczaniu całego szeregu dolegliwości.

botoks

Botoks, czyli co?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, to substancja występująca w naturze. Jest ona produkowana przez beztlenowe bakterie i ma właściwości silnie trujące. Gdy jednak wykorzystuje się ją w niewielkich dawkach, jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Jej działanie polega na zatrzymaniu przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem a mięśniem. W efekcie tego następuje relaksacja mięśnia, która rozwiązuje liczne problemy nie tylko natury estetycznej.

Jakie defekty usunie botoks?

Zmarszczki mimiczne

Korzystny wpływ botoksu na zmarszczki mimiczne odkryto w latach osiemdziesiątych. Wstrzyknięty do mięśnia, powoduje jego rozluźnienie i zahamowanie uwalniania acetylocholiny – jednego z neuroprzekaźników. W rezultacie tego, sygnał wysyłany przez mózg jest blokowany, przez co mięsień mimiczny nie może spowodować wykrzywienia twarzy w grymasie i powstawania określonej zmarszczki. Botoks jest w stanie usunąć około 80% zmarszczek mimicznych z naszej twarzy. Pierwsze efekty widoczne są już po 2–3 dniach, lecz najlepiej widać je po około 2 tygodniach. Zanim zdecydujemy się na redukcję zmarszczek przy pomocy botoksu, pamiętajmy, że organizm będzie „walczył” z nieznaną dla niego sytuacją, wytwarzając nowe włókna mięśniowe. Dlatego aby utrzymać efekty zabiegu, trzeba go powtarzać co kilka miesięcy. Wskazania do iniekcji to zarówno zmarszczki mimiczne, jak też opadające kąciki ust, powieki, poprzeczne zmarszczki wokół ust oraz pionowa bruzda na czole, zwana popularnie „lwią zmarszczką”.

Nadpotliwość

Pocenie się jest naturalnym procesem, który dotyczy każdego człowieka. U niektórych osób (szacuje się, że jest to około 1% populacji) pot wytwarzany jest jednak w nadmiernej ilości, w związku z czym pojawia się nadpotliwość. Zwykle dotyczy ona dołów pachowych, dłoni i stóp, jednak może także obejmować partie twarzy. Dolegliwość ta leczona jest farmakologicznie, lecz taka terapia często nie przynosi pożądanych efektów. Pomocny może okazać się wówczas botoks. Substancja ta blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Dzięki temu maleje ilość wytwarzanego potu, a efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. W większości przypadków zabieg nie wywołuje objawów niepożądanych. Czasami jednak pojawia się wyrównawcze pocenie poszczególnych partii ciała, które zwykle mija po kilku tygodniach.

Bruksizm

Bruksizm to mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwaczy, która charakteryzuje się zaciskaniem i zgrzytaniem zębów podczas snu. Powodować może ścieranie się szkliwa, bóle stawów skroniowo-żuchwowych oraz patologie w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, jak przeskakiwania czy trzaski. Botoks podaje się pacjentom zgrzytającym zębami, aby ograniczyć siłę pracy mięśni policzkowych. Traktowany może być on jako metoda samodzielna lub wspomagająca, razem ze specjalnymi szynami relaksacyjnymi pod postacią przezroczystych nakładek na zęby.

Botoks jest substancją w pełni bezpieczną. Działania niepożądane dotyczą jedynie około 2% pacjentów i zwykle związane są z przyjmowaniem niektórych leków. Dlatego przed zabiegiem należy poinformować specjalistę o wszystkich zażywanych przez nas środkach farmaceutycznych. Wszelkie wątpliwości może rozwiać konsultacja medyczna, poprzedzająca zastosowanie preparatu.

logo