Botoks od A do Z

Botoks – wszystko co należy wiedzieć o tym zabiegu. Brak zmarszczek, jędrność cery, gładka i sprężysta skóra to marzenie każdej […]

botoks, zabieg botoksem

Botoks – wszystko co należy wiedzieć o tym zabiegu.

Brak zmarszczek, jędrność cery, gładka i sprężysta skóra to marzenie każdej kobiety. Coraz większa ilość osób, aby cofnąć czas i powstrzymać proces starzenia decyduje się na zabieg z wykorzystaniem botoksu. Dlaczego botoks zyskuje popularność?

botoks

Co to takiego?

Botoks to nic innego jak nazwa toksyny botulinowej, która wytwarzana jest przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. Jest to substancja powszechnie stosowana w medycynie – wykorzystuje się ją m.in. do leczenie kurczu powiek, przykurczów mięśni, tików, zeza, migrenowych bólów głowy czy nadpobudliwości. W medycynie estetycznej botoks zaczął być stosowany w latach 80-tych. Początkowo używano go do wygładzania zmarszczek na czole oraz wokół oczu.

Działanie

Botoks wstrzykuje się w określony mięsień przy pomocy cienkiej strzykawki. W efekcie tego blokowane jest przesyłanie bodźców z zakończeń nerwowych do mięśnia. Staje się one rozluźniony, a skóra ulega wyraźnemu wygładzeniu. Tym samym otrzymujemy efekt spłycenia zmarszczek i odmłodzonego wyglądu. Rezultat jest widoczny przez około 9 miesięcy.

Przebieg zabiegu

Botulinę aplikuje się w niewielkich ilościach przy pomocy strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę. Umożliwia ona dotarcie toksyny dokładnie w pożądane miejsca. Dzięki temu działa ona tylko w obrębie tych mięśni, do których została wstrzyknięta. Zabieg taki powinno się wykonywać wyłącznie w specjalistycznych gabinetach medycyny estetycznej pod opieką dermatologów. Lekarz musi posiadać certyfikat ze szkolenia, który uprawnia do wykonywania zabiegów z udziałem botoksu.

Przed zabiegiem

Trudno odpowiedzieć na pytanie odnośnie najlepszej pory na rozpoczęcie kuracji odmładzającej przy pomocy botoksu. U części pań zmarszczki mimiczne ujawniają się już około trzydziestego roku życia, a u innych znacznie później. Na zabieg decydują się przeważnie kobiety między 40 a 50 rokiem życia. Starsze panie stosują go zwykle w celu poprawy owalu twarzy oraz likwidacji obwisłego podbródka.

Koszt botoksu

Cena zabiegu uzależniona jest od ilości zużytego preparatu. Za wygładzenie tzw. „kurzych zmarszczek” oraz bruzd na czole i między brwiami zapłacimy około 700 zł. Jeżeli chcemy pozbyć się nadpotliwości (wstrzyknięcie botoksu sprawia, że zablokowane zostają impulsy nerwowe, które wędrują do gruczołów potowych, a co za tym idzie – wydzielanie potu zostaje ograniczone), zainwestować musimy około 1500–2000 zł.

Efekty

Pierwsze efekty widoczne są już po upływie kilku dni. Po około 7–10 dni uwydatnia się pełen efekt leczenia. Dzięki temu, że skóra wygładza się stopniowo, mamy czas, by przyzwyczaić się do pojawiających się zmian. Działanie botoksu utrzymuje się przez około 3–4 miesiące po pierwszym zabiegu, a po kolejnym – nawet do 9 miesięcy. Jest to uzależnione od indywidualnych właściwości skóry, jednak wraz z każdym kolejnym zabiegiem trwałość preparatu wydłuża się.

Zalety i wady botoksu

Na plus

  • Zabieg ten działa nawet na głębokie zmarszczki. Najlepiej sprawdza się on w przypadku zmarszczek w kącikach oczu, między brwiami oraz na czole.
  • Zabieg jest znacznie tańszy od operacji plastycznej.
  • Już w kilka minut po zabiegu możemy wyjść z gabinetu bez obawy o widoczne, mało estetyczne ślady.
  • Kiedy mija czas działania botoksu, dawne zmarszczki nie utrwalają się.

Na minus

  • By uzyskać trwalszy efekt, zabieg należy systematycznie powtarzać.
  • Podczas jednego zabiegu nie wygładzimy całej twarzy, przez co przypominać może ona „sztuczną maskę”.
  • Zabieg ogranicza mimikę, co dla wielu osób stanowić może nieprzyjemne doznanie.
  • Gdy dawka botoksu zostanie źle dobrana, spowodować on może asymetrię rysów twarzy.
logo