Cellulit, czyli skóra jak u pomarańczy

Cellulit, zmorą większości kobiet Wbrew pozorom cellulit to problem, który dotyka większości kobiet bez względu na ich wiek czy sylwetkę. Niemały wpływ […]

cellulit

Cellulit, zmorą większości kobiet

Wbrew pozorom cellulit to problem, który dotyka większości kobiet bez względu na ich wiek czy sylwetkę. Niemały wpływ mają na to czynniki cywilizacyjne.

Walka ze  „pomarańczową skórką” nie jest prosta, ale przy dobrych chęciach jesteśmy w stanie zredukować nieestetyczne zmiany.

cellulit

Obraz współczesnej kobiety

Cellulit bardzo często związany jest z siedzącym trybem życia. Gdy większość czasu spędzamy w jednej pozycji, dochodzi o upośledzenia przepływu krwi. Podobne działanie ma brak aktywności fizycznej. To dzięki niej krew i limfa krążą sprawniej, a tkanki nie gromadzą nadmiaru wody.

Wysokotłuszczowe i wysokoprzetworzone menu również nie sprzyja właściwej gospodarce lipidowej. Wystarczy do tego dodać szybki przyrost lub utratę masy ciała, wahania hormonalne (np. na skutek terapii antykoncepcyjnych, ciąży czy menopauzy), noszenie obcisłych ubrań, stres, gorące kąpiele i częsty kontakt skóry ze słońcem, a mamy gotowy obraz współczesnej kobiety i zarazem pełen zestaw przyczyn występowania pomarańczowej skórki.

Jak powstaje cellulit?

Gromadzenie się tłuszczów, które nazywane jest również lipogenezą, odbywa się pod skórą, a dokładnie mówiąc w płacikach tłuszczowych (adipocytach) umieszczonych prostopadle do powierzchni skóry. Gdy lipogeneza pozostaje w równowadze, również grubość tkanki tłuszczowej jest w normie. Gdy jednak dochodzi do nadmiernego magazynowania tłuszczów, tkanka tłuszczowa gwałtownie rośnie, uciskając równocześnie naczynia krwionośne i limfatyczne. Skutkiem tego jest zaburzony drenaż wewnętrzny, w konsekwencji czego toksyny i woda zaczynają zalegać w organizmie.

Zwyrodnienie włókien kolagenowych oraz skórnych oraz zatrzymanie wody prowadzą do deformacji naskórka, czyli właśnie cellulitu.

Stadia i rodzaje cellulitu

W pierwszym stadium pojawia się …

Zastój limfatyczny i żylny oraz ma miejsce gromadzenie tłuszczu przez komórki tłuszczowe.

Na drugim etapie pojawiają się …

Uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, a komórki tłuszczowe często uciskają naczynia krwionośne, co może prowadzić do obniżenia przepływu krwi przez naczynia. Skóra staje się wówczas mniej elastyczna i twarda.

Trzecie stadium stwierdza się …

Gdy tkanka podskórna ulega zwłóknieniu i nasilają się zaburzenia krążenia.

Czwarte stadium objawia się …

Bolesnością, gdyż złogi kolagenu uciskają zarówno naczynia krwionośne, jak i włókna nerwowe.  Przy tym wyróżnia się cellulit nowy (powstający), który łatwo zlikwidować oraz cellulit stary (istniejący przez dłuższy czas), którego znacznie trudniej się pozbyć.

Sposoby walki z cellulitem

Do walki z cellulitem najczęściej stosuje się wyciągi z takich roślin, jak karczoch, bambus, brzoza, guarana, rumianek, mniszek lekarski, grejpfrut, skrzyp czy rozmaryn. Substancje te dodawane są do kosmetyków, kapsułek czy herbatek. Zanim zaaplikujemy kosmetyk antycellulitowy przygotujmy skórę w taki sposób, aby mogła jak najlepiej wchłonąć substancje aktywne. Najlepiej sprawdzi się podczas tego peeling. Wykonać możemy go zarówno przy pomocy żelów peelingujących, jak też rękawicy wykonanej z twardego włosia czy gąbki antycellulitowej. Tego typu masaż nie tylko pobudza krążenie, lecz również rozluźnia i rozgrzewa skórę oraz pomaga usunąć zrogowaciały naskórek.

W walce z cellulitem bardzo ważna jest także aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta. Ruch powoduje pobudzenie krążenia i przyspieszenie procesu usuwania toksyn z organizmu, a co za tym idzie zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dieta powinna z kolei być ukierunkowana na oczyszczenie i odwodnienie organizmu. Nie może zabraknąć w niej wody mineralnej i zielonej herbaty, błonnika (produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż i ciemne pieczywo) czy produktów bogatych w witaminę C (np. brokuły, buraki, kiełki fasoli, szparagi).

W gabinecie kosmetycznym

W leczeniu cellulitu najczęściej stosuje się takie zabiegi, jak:

  • Drenaż limfatyczny – oddziałuje na krążenie limfatyczne i pobudza głębokie warstwy skóry,
  • Masaż wibracyjny – umożliwia rozbicie złogów kolagenowych,
  • Jonoforeza – sprawia, że substancje aktywne znacznie łatwiej przenikają w głąb skóry.

Nie rozczarujmy się jednak, jeśli pojedyncze wizyty w gabinecie kosmetycznym nie przyniosą nam olśniewających efektów. „Pomarańczowa skórka” wymaga bowiem długotrwałego i wielokierunkowego działania – od zwalczenia jej przyczyn aż po stopniową redukcję zaistniałych na ciele zmian.

logo