ALERGIA SKÓRNA

Redakcja Dermatolog.pl, 29 października 2014

Alergia skórna – opis choroby

Pod pojęciem alergie skórne kryją się schorzenia objawiające się zmianami skórnymi wskutek kontaktu z substancją uczulającą. Alergia tego typu może być efektem styczności z rośliną pokrytą substancją oleistą (np. bluszcz), sierścią i śliną zwierząt, alergenami kontaktowymi (jak nikiel, chrom, wełna, detergenty, lateks, kosmetyki), lekami, a także uczulającym pokarmem lub alergenami wziewnymi (pyłki roślin, roztocze kurzu). U alergika te pozornie niewinne czynniki traktowane są jako zagrożenie. Zetknięcie się z nimi powoduje wzmożoną produkcję przeciwciał oraz towarzyszących im mediatorów (głównie histaminy), które walcząc z alergenem, pogarszają stan skóry i wywołują proces zapalny.

Alergia skórna przybiera różnoraką postać, a do najczęstszej należą: atopowe zapalenie skóry (AZS), wyprysk kontaktowy, pokrzywka oraz obrzęk naczynioruchowy.

Objawy

Wysypka na skórze jest pierwszym argumentem świadczącym o tym, że to alergia. Raz obserwuje się gwałtowny wysięk w skórze właściwej – szybko powstający i równie szybko ustępujący – zwany bąblem pokrzywkowym o różnej wielkości, kształcie i stopniu namnożenia. Towarzyszyć może mu rumień i świąd. Innym razem alergia dotyka tkanek głębszych skóry, co skutkuje obrzękiem naczynioruchowym – bez swędzenia i zaczerwienienia. Najczęściej obejmuje on twarz, kończyny, okolice stawów, ale też drogi oddechowe.

Alergia skórna może przybrać również formę przewlekłego wykwitu (wyprysk kontaktowy) – z rumieniem, pęcherzami i grudkami obrzękowymi. Wtórnie prowadzą one do nadżerek, strupków i łuszczenia się czy pękania skóry. Natomiast gdy wykwity przyjmują typową lokalizację w zgięciach łokciowych, podkolanowych i na twarzy, a skóra staje się szorstka, sucha i uporczywie swędząca, do głosu dochodzi alergia w postaci AZS.

Diagnostyka alergii skórnej

Alergia skórna w większości ma dość typowe i proste do zidentyfikowania objawy. Trudności diagnostycznych nastręcza jedynie wyprysk kontaktowy. By dermatolog nie pomylił go z chorobami bez podłoża alergicznego (np. opryszczkowate zapalenie skóry, pęcherzyca, ziarniaki grzybiasty czy świerzb), konieczne są szczegółowe badania. W pozostałych przypadkach specjalista dermatolog bazuje na wywiadzie, badaniu fizykalnym oraz wynikach testów skórnych pod kątem uczulającego alergenu.

Leczenie

Najskuteczniejszym lekiem na alergie skórne jest unikanie czynnika wywołującego uczulenie. Natomiast w celu złagodzenia objawów dermatolog przepisze leki antyhistaminowe znoszące prozapalne działanie histaminy. W ostrych przypadkach alergii stosuje się sterydy, a w sytuacjach nadkażeń bakteryjnych – antybiotyki. Na ewentualne pęknięcia i rany skuteczne będą środki w aerozolach i kremach, a na nadmierne rogowacenia i łuszczenia skóry – maści.

Prewencja

Jeśli czynnik wywołujący uczulenie jest znany, należy go unikać. Częsta styczność z alergenem może utrudniać leczenie choroby. Dodatkowo skóry z tendencją do alergii nie można podrażniać preparatami ziołowymi i na bazie alkoholu, opiętą i szorstką odzieżą czy tarciem ręcznikiem. Pomocne okażą się delikatne kosmetyki (tzw. emolienty) o właściwościach nawilżających i ochronnych oraz środki hipoalergiczne do prania.

Powiązane artykuły

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.