CZYRACZNOŚĆ

Redakcja Dermatolog.pl, 29 października 2014

Czyraczność – opis choroby

Czyraczność (łac. furunculosis) to czyraki występujące mnogo w postaci wysiewów. Sam czyrak (łac. furunculus) jest zapalnym i bolesnym naciekiem w otoczeniu mieszka włosowego (lub kilku-kilkunastu przyległych) z czopem martwiczym w części centralnej. W czyraczności nagromadzone czyraki mogą być w różnym stadium rozwoju oraz przybrać postać przewlekłą i nawrotową. Za ich pojawienie się odpowiada zakażenie gronkowcem złocistym. Natomiast czynnikiem predysponującymi do zachorowania jest ogólne osłabienie odporności (wskutek cukrzycy, chorób nerek i wątroby, otyłości, alkoholizmu, nowotworów czy HIV i AIDS).

Objawy

U chorych początkowo pojawia się bolesny guzek. Po kilku dniach widoczna jest krosta z przebitym włosem, a następnie zmiany martwicze z obecnością ropnego czopa. Treść z czopa może wypłynąć samoistnie, pozostawiając kraterowate owrzodzenie, którego zagojenie skutkuje blizną.

Czyraki najczęściej występują na granicy skóry owłosionej – karku, pośladków, klatki piersiowej (czasem na twarzy). Te zlokalizowane na uchu (czyrak ucha) czy nosie bolą najbardziej, gdyż w miejscach tych jest stosunkowo mało tkanki skórnej. Natomiast czyraki na górnej wardze, okolicach oczodołów i skroni to najgroźniejsze postaci choroby. Może również dojść do ich skupienia i zlania w jednym miejscu (czyrak gromadny) bądź pojawienia się gorączki lub zmęczenia.

 

Diagnostyka

Czyraczność zwykle wykrywa się w oparciu o wywiad z pacjentem odnośnie zaobserwowanych objawów i występujących chorób przewlekłych oraz badanie fizykalne. W przypadkach wątpliwych rozstrzyga wymaz bakteriologiczny na obecność gronkowca złocistego i morfologia krwi.

 

Leczenie

Gdy u pacjenta stwierdza się czyraki, dermatolog zaleca pocieranie zmian skórnych środkami odkażającymi oraz miejscowe stosowanie 2% roztworu ichtiolu lub 10% maści ichtiolowej. Konieczne bywa też chirurgicznie nacięcie czopów i drenaż ropy. Z chwilą pęknięcia czopa leczenie rozszerza się o maść odkażającą z antybiotykiem plus sterylny opatrunek. Dodatkowo konieczna jest ogólna antybiotykoterapia. Lekarz dermatolog może zaproponować również przyjmowanie – wspomagająco – witamin A, E oraz grupy B, by polepszyć kondycję chorej skóry.

 

Prewencja

Czyraczność dotyka głównie osoby przewlekle chore. Stąd podstawą w profilaktyce jest zdrowy styl życia, zwiększający prawdopodobieństwo uniknięcia poważniejszych chorób. Z kolei zdiagnozowana choroba ogólnoustrojowa zobowiązuje do postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza i dbania o siebie. Istotna jest również dobra dieta i przestrzeganie zasad higieny, gdyż czyrak może być konsekwencją nieożywienia i niedbania o czystość ciała.

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.