DRAKUNKULOZA

Redakcja Dermatolog.pl, 29 października 2014

Drakunkuloza – opis choroby

Drakunkuloza jest schorzeniem obcym dla krajów rozwiniętych, ale wciąż spotykanym w krajach Trzeciego Świata – dziś głównie w Południowym Sudanie, Nigerii, Ghanie, Czadzie i Etiopii. Tę chorobę pasożytniczą wywołują nicienie Dracunculus medinensis znajdujące się w zanieczyszczonych źródłach wody, a właściwie w obecnych tam oczniczkach będących ich żywicielami pośrednimi. Tak zaczyna się wędrówka nitkowca podskórnego z przewodu pokarmowego, przez krew, aż do chłonki, gdzie larwy dojrzewają. Następnie osobniki męskie giną (jak dotąd odnotowano tylko dwa przypadki z ich wystąpieniem), a żeńskie – o długości rzędu 30-120 cm i średnicy do 2 mm – atakują tkankę skórną bądź tkankę łączną śródmięśniową. W efekcie – po około roku od zakażenia – drakunkuloza daje widoczne objawy.

Objawy

Pasożyt ujawnia się najczęściej na powierzchni skóry kolan, podudzi i stóp. Na pytanie, czy to drakunkuloza, objawy stanowią wystarczającą odpowiedź. W miejscu, gdzie przednia część nitkowca znajduje się pod skórą, powstaje guz, który pęka i wrzodzieje. Dodatkowo wskutek kontaktu zakażonej skóry z zimną wodą, samica podrażniona jej działaniem wielokrotnie rodzi larwy i lokuje je na dnie wrzodu. W konsekwencji dochodzi do wtórnych nadkażeń bakteryjnych, które powodują stan zapalny i reakcje ogólnoustrojowe z gorączką na czele. Ponadto drakunkuloza w fazie pękniętego pęcherza daje pasożytowi możliwość uwolnienia się i rozpoczęcia ponownego cyklu życia w wodzie, co grozi kolejnym zakażeniem u tej samej lub innej osoby.

Diagnostyka

Choć przeciętny dermatolog raczej nie widział na własne oczy objawów tej choroby, są one podręcznikowe i trudno pomylić je z innym schorzeniem. Dlatego drakunkulozę rozpoznaje się w oparciu o charakterystyczny obraz kliniczny. 100% pewność daje znalezienie nicienia pod skórą.

Leczenie drakunkulozy

Jeśli u pacjenta występuje drakunkuloza, leczenie farmakologiczne raczej nie wchodzi w rachubę. Natomiast pożądana jest pomoc chirurgiczna w usunięciu czynnika chorobotwórczego. Tymczasem mieszkańcy Afryki – ze względu na słabe zaplecze medyczne w tych krajach – starają się robić to samodzielnie. W tym celu nawijają pasożyta na patyczek i dzień po dniu, kawałek po kawałku wyciągają. Jednak czynność ta wymaga precyzji, gdyż drakunkuloza nieprzerwana całościowym usunięciem Dracunculus medinensis może zostać powikłana posocznicą wtórną i skończyć się zgonem. Wszystko wskutek urwania pasożyta i pozostawienia jego części w skórze.

Prewencja

Drakunkuloza najczęściej jest bezpośrednim skutkiem picia nieoczyszczonej wody. Stąd istotne jest sięganie po nią z higienicznych źródeł, czyli chlorowanych i filtrowanych, z mniejszym prawdopodobieństwem występowania oczliczek – słodkowodnych skorupiaków, które mają w zwyczaju połykać larwy nicienia.

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.