GRZYBICA JAMY USTNEJ

Redakcja Dermatolog.pl, 19 maja 2015

Grzybica jamy ustnej: opis choroby

Grzybica jamy ustnej, zwana inaczej kandydozą, to bolesna i trudna do wyleczenia choroba wywoływana przez drożdżaka candida albicans. Niewiele osób wie, że łagodną odmianą grzybicy jamy ustnej są dość często występujące zajady, których przyczyną może być także niedokrwistość. Choroby tej nie wolno jednak lekceważyć, gdyż nieleczona grzybica jamy ustnej może zaatakować cały organizm.

Rodzaje grzybicy jamy ustnej

Jak już wcześniej wspomniano, główną przyczyną schorzenia jest atak drożdżaka candida albicans. Co ciekawe, występuje on w organizmach większości ludzi, lecz atakuje dopiero przy obniżonej odporności podczas innych chorób (np. cukrzyca, AIDS, gruźlica, choroby nerek, ziarnica), przy niedoborze witamin z grupy B i żelaza, w trakcie ciąży i przy przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Grzybicę jamy ustnej ogólnie dzieli się na kandydozę ostrą i przewlekłą, w zależności od przyczyn jej występowania i czasu trwania. Grzybica ostra pojawia się niekiedy u niemowląt, zaś przewlekła – u osób całodobowo noszących protezy zębów.

Objawy

Do najczęściej spotykanych objawów grzybicy jamy ustnej zalicza się:

  • białawy nalot na języku i podniebieniu, rzadziej w gardle i przełyku,
  • owrzodzenie,
  • ból i pieczenie w obrębie zmian,
  • środkowe romboidalne zapalenie języka,
  • pęknięcia w kącikach ust,
  • utratę smaku,
  • linijny rumień dziąsłowy (u osób noszących protezy),
  • pleśniawki, czyli szaro-biały nalot, przypominający wyglądem zsiadłe mleko – w przypadku grzybicy jamy ustnej u niemowląt.

Diagnostyka

Grzybica jamy ustnej jest schorzeniem dość łatwym do zdiagnozowania, więc w większości przypadków wystarczy zwykłe badanie wzrokowe wykonane przez lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Jednak w przypadkach grzybicy nawracającej lub opornej na leczenie, lekarz może zlecić badanie mykologiczne (na obecność grzybów) lub testy immunoenzymatyczne (wykrywające przeciwciała działające na określone gatunki grzybów).

Leczenie

Leczenie typowej grzybicy jamy ustnej bez powikłań ogranicza się do stosowania płynów do płukania jamy ustnej, zawierających chloroheksydynę, kwas borny, gencjanę, jodynę, roztwór nadmanganian potasu lub wodę utlenioną. Zalecane jest przyjmowanie tabletek do ssania, które zawierają w swoim składzie chlorochinaldol – substancję działającą przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo. Pomocne są pasty i żele, zawierające dializat z krwi cieląt, o działaniu regenerującym (do smarowania na zmienione chorobą miejsca) oraz zawiesina z nystatyny – substancji zaburzającej metabolizm grzybów i prowadzącej do ich śmierci.

Prewencja

Grzybica jamy ustnej jest chorobą, której trudno się ustrzec, ale istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko jej pojawienia się. Podstawową zasadą profilaktyki jest zachowywanie higieny jamy ustnej, czyli regularnie mycie zębów oraz płukanie jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami. Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające kwas foliowy, żelazo, cynk oraz witaminy B i C. Grzybicy jamy ustnej sprzyja ponadto próchnica i ubytki zębowe, więc zalecane są systematyczne kontrole stomatologiczne.

Powiązane artykuły

Znajdź dermatologa na skróty

Dermatolog to lekarz specjalista, który zajmuję się w leczeniem skóry, włosów oraz paznokci. Dermatologia to dziedzina medycyny, którą możemy podzielić na dermatologię leczniczą oraz estetyczną. Dermatologia lecznicza, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na leczeniu chorób skóry takich jak afta, łuszczyca, czerniak, łysienie, trądzik różowaty, i wiele innych. 

Dermatologia estetyczna skupia się na poprawie kondycji skóry i spowolnieniu procesów starzenia. W dermatologii estetycznej stosuje się preparaty i zabiegi na usuwanie zmarszczek, usuwanie znamion, itp. Często leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity, wymaga też wykonania zabiegów estetycznych w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub przebarwień skóry. 

Dermatolog specjalizujący się w leczeniu chorób skóry może jednocześnie być specjalistą dermatologii estetycznej lub szeroko pojętej medycyny estetycznej.  Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem chirurgicznym lub laserowym zmian skórnych takich jak różne rodzaje znamion – naskórkowe i melanocytowe, naczyniowe, łojowe i potowe -włókniaki, kurzajki, kaszaki, i inne.